Vzhľadom k vysokej úrovni minerálov, vitamínov a organických látok sú slivky dôležitým prírodným zdrojom zdravia. Vďaka obsahu draslíka a iných organických kyselín, ktoré riedia krv, majú slivky pozitívny vplyv na pacientov s hypertenziou a znižujú úroveň cholesterolu v krvi. Navyše obsah medi v slivkách zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a znižuje riziko trombofílie.
Slivky majú antiparazitické, močopudné, antipyretické, antioxidačné vlastnosti a predchádzajú vzniku a rozvoju anémie a asténie. Okrem toho, slivky odľahčujú pečeň a znižujú riziko tvorby niektorých typov cirhózy, zabraňujú rozvoju katarakty a glaukómu, znižujú riziko zápalu žalúdočnej sliznice, zlepšujú prácu čriev a eliminujú črevných parazitov.
Anhydridy a kyselina šťavelová obsiahnutá v slivkách pomáha bojovať s vírusmi, cudzími bunkami a tiež s rakovinovými bunkami, ktoré nie sú rozpoznateľné organizmom ako nebezpečné. Všetky tieto metódy vplyvu slivky na organizmus a hlavne jej šupky, prispievajú k významnému zníženiu rizika vzniku nádorových buniek v tkanivách alebo orgánoch postihnutých rakovinou.
Konzumácia sliviek má antidepresívny účinok a hoci slivky obsahujú určité množstvo sacharidov sú schopné v čerstvom stave regulovať hladinu cukru v krvi a bránia rozvoju cukrovky stimuláciou stabilizácie glukózy. Konzumovanie sliviek pomáha v boji proti zápche.
Odskúšaný jednoduchý recept na prírodné zaváranie sliviek:
Slivky prekrojíme napoly a odkôstkujeme. Uložíme do pohárov, zalejeme čistou pramenitou vodou a pridáme malú štipku soli, aby slivky pustili viac prirodzenej šťavy. Poháre uzatvoríme a sterilizujeme v 80 ºC horúcej vode 20 minút. Takto zavarené slivky vydržia vo výbornom stave aj niekoľko rokov.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info