Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Slovania vo Francúzsku a na Britských ostrovoch

Vo francúzskej Bretani sídlil kmeň Venetov, ktorý súvisí s migráciou Venetov – nositeľov kultúry s keramikou zdobenou odtlačkom šnúry od polovice 3. tisícročia. Pri dobývaní Galie G.I. Caesarom v polovici 1. storočia pred n. l. narobili rímskym légiám značné problémy aj straty, keď povstali proti Rimanom.

Pri pobreží Bretónska je ostrov Belle Ille, ktorý sa v historických dokumentoch nazýval Vindilis. Susediaca provincia Vendeé nesie meno Venetov dodnes. V Normandii sídlil kmeň Venelov a južnejšie kmeň Uenelov.

Plinius st. v Galii uviedol kmene s názvami Venelli, Veneni, Vellates, Ueneli, Vellavi. Žiaľ, územie, kde sídlili poznáme len u Venetov (v Bretanii), Venellov v Normandii a o niečo nižšie pod nimi Ueneli. Sídla Venanov a Vellatov nepoznáme.

Prof. A. Perdih v rozhovore pre časopis WM magazin (ČR) z 19.11.2014 na otázku, či vo Francúzsku existovali slovansky hovoriace sídliská v 19. storočí odpovedal: „Matej Bor hovoril, že tak tomu bolo ešte aj po 2. svetovej vojne.“

Aj v Británii sú venetské názvy: Ventor na Isle of Wight alebo Windsor neďaleko Londýna: historická zem Venedotia, po keltsky Gwineth, Gwined, dnes Gdwynedd alebo Gwent, na severnom a južnom pobreží Walesu, kde sa nachádzajú rudné a uhoľné náleziská. To súhlasí s banskými schopnosťami Venetov.

Iným je Windmill Hill (v preklade vindský mlyn na kopci). Na britské ostrovy prenikali už Árijci, stavitelia Stonehenge. Dokonca aj na najjužnejšom mieste Sicílie je Venetico blízko Millazza, kde boli objavené významné náleziská kultúry popolnicových polí.

Z knihy ViktoraTimuru „Odklínanie histórie a pravdy o vzťahoch Západu k Slovanom“.

Knihu je možné kúpiť tu: https://www.rinok.sk/Odklinanie-historie-d144.htm

www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie