Kategórie

Naši partneri

Flag Counter

Osteoporóza a ledvinové kameny

Tři věci, které musíte vědet o hořčíku, osteoporóze a ledvinových kamenech:
 1. Hořčík je v prevenci a léčbě osteoporózy stejně důležitý jako vápnik.
 2. Hořčík udržuje vápník rozpuštěný v krvi, aby nevytvářel ledvinové kameny.
 3. Užívání vápníků na osteoporózu bez kombinace s hořčíkem může napomáhat tvorbě ledvinových kamenů.

Muriel nechápala, jak může mít současně měkkí kosti a ledvinové kameny. Nedávný test hustoty kostí vykázal jasné známky osteoporózy, a přesto teď ležela v nemocnici po třetím záchvatu způsobeném ledvinovými kameny. Mladý internista jí vysvětlil, že ztrácí vápník z kostí a ten se ukládá v jejích ledvinách, odkud se vyplavuje v podobě tvrdých, ostrých krystalků, které jí způsobují trýznivou bolest. Vysoké dávky vápníku, ktoré na osteoporózu brala, všechno ještě zhoršovaly.

Její urolog provedl rozbor ledvinových kamenů a řekl jí, ať přestane jíst všechny mléčné výrobky a také ať se vyvaruje vápníkových doplňků. Muriel se však velmi bála, že by se osteoporóza mohla ještě zhoršit.

Když prišla za mnou, vysvětlila jsem jí, že pro zdravé kosti člověk potřebuje přibližně sedmnáct základních živin včetně hořčíku, který je vedle vápníku nejdůležitějším minerálem. Susan Brownová, Ph.D., Education Project – se sídlem ve městě Syracuse ve státě New York, upozorňuje, že „užívání vápníkových doplňků pri současném nedostatku hořčíku může vést k ukládání vápníku v měkkých tkáních, jako jsou klouby, a napomáhat k artritidě, nebo v ledvinách, což pro změnu přispívá k ledvinovým kamenům.“ Jako prevenci a léčbu osteoporózy dr. Brownová doporučuje denní dávku pouze 450 mg hořčíku.

Ženy trpící osteoporózou mají podle výzkomných zpráv nižší podíl hořčíku ve stravě, než je obecný průměr. Nedostatek hořčíku může narušovat metabolizmus vápníku a současně bránit organixmu v produkci vitamínu D, což kosti jen dále oslabuje.

Hořčík se na zdraví našich kostí podílí mnoha způsoby.
 • Adekvátní hladina hořčíku je nezbytná pro vstřebávání a metabolismus vápníku.
 • Hořčík stimuluje hormon kalcitonin, který pomáhá zachovavávat kostní strukturu a odvádí vápník z krve a měkkých tkání zpátky do kostí, tímto způsobem zabraňuje určitým formám artritidy a ledvinových kamenů.
 • Hořčík potlačuje další kostní hormon nazývaný parathyroid (PTH), čímž současně brání tomu, aby tento hormon způsoboval fraktury kostí.
 • Hořčík převádí vitamin D do jeho aktivní formy, aby mohl podporovat vstřebávání vápníku.
 • Hořčík je nutný k aktivaci jistého enzymu, ktorý je potřebný k tvorbě nové kostní hmoty.
 • Hořčík reguluje aktivní transport vápníku.

Vzhledem ke všem rozmanitým rolím, ktoré hořčík hraje, není vůbec divu, že i jeho mírný deficit může být rizikovým faktorem pro vznik osteoporózy. Navíc když máte v těle příliš mnoho vápníku, hlavně z vápníkových doplňků jako v případě Muriel, může to značně narušit vstřebávání hořčíku, což vede ke zhoršení osteoporózy a vyšší pravděpodobnosti ledvinových kamenů, artridity a srdečního onemocnění. Jednou jsem se v nějakém hotelu náhodně setkala se ženou, které předepsali užívaní 2500 mg samotného vápníku, bez kombinace s hořčíkem – ta žena mela lymfom, ktorý se pak okamžitě zhoršil. Z toho vyvodzuji, že přemíra vápníku se může také ukládat v rakovinových nádorech.

Medzi další významné faktory, které se podílejí na vývoji osteoporózy, patří strava, léky, nerovnováha endokrinního systému, alergie, deficit vitaminu D a nedostatek pohybu. Podrobná recenze literatury o osteoporóze konstatovala, že chronicky nízký příjem hořčíku, vitaminu D, borů a vitaminů K, B12, B6 a kyseliny listové vede k osteporóze. Podobně i chronicky vysoký příjem bílkovin, chloridu sodného (soli), alkoholu, kofeinu nepříznivě ovlivňuje zdraví kostí. K většímu výskytu osteoporózy přispívá právě typická západní strava (bohatá na bílkoviny, sůl a rafinované a zpracované potraviny) spolu se sedavým životním stylem.

Když se Muriel zamysela nad životosprávou, viděla, čím vším si své problémy přivodila. Každý den pila průměrně pět šálků kávy, tři sklenky vína a vykouřila dvacet cigaret. Kvůli tomu se vápník a hořčík spolu s dalšími důležitými živinami musely vypořádat s toxiny, byla na ně kladena moc velká zátěž a ve velké míře odchádzely z těla. Její strava většínou sestávala z nutrične chdého rychlého občerstvení, protože byla neustále v jednom kole. Do toho pila hodně limonád s vysokým obsahem cukru a fosforu, látek, které způsobují odbourávání vápníku a hořčíku. Navíc se vyhýbala slunci, a měla tak jen omezený příjem vitaminu D.

Muriel se naštěstí nenechala odradit a naopak vše brala z lepší stránky. Alespoň teď věděla, jaké životní návyky musí změnit a jaké doplňky má užívat. Ledvinové kameny byly brzy minulostí, její celkový zdravotný stav se výrazně zlepšil a když už uběhli dva roky, nejen že přestala strácet kostní hmotu, ale hustota jejích kostí se dokonce zvýšila.

Osteoporóza – špatně chápaná a špatně léčená nemoc

Osteoporóza není ani normálním, ani nevyhnutelným důsledkem stárnutí: naše kosti jsou utvářeny tak, aby nám vydržely celý život. Lidé však věří, že osteoporóza u žen je způsobena poklesem hladiny estrogenu, k níž dochádzí ve vyšším věku. Lékaři tedy při léčbě osteoporózy spoléhají na estrogen, vápník a léky, které stimulují tvorbu kostní hmoty. Konsenzuální prohlášení o prevenci, diagnóze a terapii osteoporózy, vydané v roku 2000 Národním institutem pro zdraví (NIH), vzešlo z konference za účasti osmdesáti expertů, což nemění nic na věci, že v závěrečné zprávě není ani zmínka o nedostatku hořčíku jako kauzativním faktoru při vzniku osteoporózy.

Ačkoli značnou část výzkumu této nemoci vydatně financují farmaceutické firmy, dosud neproběhly žádné větší klinické testy zkoumající podíl hořčíku na tvorbě kostní hmoty. Z více než 22000 odborných článků o osteoporóze, ktoré se mi podařilo vyhledat, se pouze deset v poslední dekádě věnovalo souvislosti s hořčíkem u lidských subjektů. Dokud bude lidem podstrkována falešná naděje, že z farmaceutického soukolí vyjde nějaká kouzelná pilulka, která osteoporózu – nebo jakoukoli jinou chronickou nemoc – „vyléčí“, budou nedále přehlížet a skryté příčiny svých zdravotních problémů, které souvisejí se stravou a příjmem živin.

Nedávno vyšla zpráva, že Fosamax zhoršuje stav dolní čelisti. Je to důkaz, že tento lék, a pravděpodobně i všechny další bisfosfosfonáty, způsobuje křehnutí kostí. Fosamax ničí osteoklasty, mnohojaderné buňky, které modelují naše kosti (při vzniku nové kostní hmoty odbourávají přebytečné tkáně a tím vlastně kost utvářejí). Výrobci léků tvrdí, že Fosamax zabraňuje osteoporóze a frakturám – ovšem nevzali v úvahu funkci osteoklastů, jíž je právě přestavba kostí. Rentgenové snímky kostí ovlivněných Fosamaxem možná vpadají tak, že hmota obsahuje víc vápníku, ovšem vnitřní struktura kostí je bez tvarovací funkce v nepořádku, kosti jsou křehčí, a mohou se tudíž snáze zlomit.

Když si pročítate vědeckou literaturu, nachádzíte spoustu důkazů, že při vývoji kostí hraje klíčovou roli mnoho živin, zejména pak hořčík. Početné zvířecí studie například dokazují, že deficit hořčíku mění metabolizmus kostí a mnerálů, což vede ke ztrátě kostní hmoty a k osteoporóze. Ve srovnání s kontrolnými skupinami je nedostatek hořčíku velmi běžný u žen s osteoporózou.

Při jednom experimentu užívaly postmenopauzální ženy s osteoporózou denně po dva roky 250 – 750 mg hořčíku a díky tomu se podařilo vývoj nemoci zastavit. Osm procent těchto žen bez dalších dodatečných opatření dokonce zaznamenalo zvýšení kostní hustoty. Z jiné studie vyplynulo, že díky užívaní mléčnanu hořečnatého, měly pak méně fraktur a výrazný nárůst kostní hustoty. Z jiné studie vyplynulo, že díky užívání mléčnanu horečnatého (1500 – 3000 mg dennepo dobu dvou let) bylo 65 procent žen úplně zbaveno bolesti a neprojevila se u nich již žádná degenerace páteřních obratlů. Hořčík v kombinaci s hormonální náhradou zlepšil ve srovnání s kontrolními vzorky kostní hustotu v několika skupinách žen. Když užíváte estrogen a máte nízký příjem hořčíku, může doplňování vápníku zvýšit riziko trombózy (tvorby kreních sraženin, jež vede někdy k infarktu).

Je politovánihodné, že léčba osteoporózy byla neadekvátně zjednodušena a zredukována na jediný bojový pokřik: „Užívejte vápník.“ Vápník dominuje každé debatě o osteoporóze, přidáva sa do desítek potravin (včetne pomerančového džusu a cerálií) a v prodejnosti doplňků je bestsellerem, nemůže však tuto bitvu svádět sám. V první kapitole jsme hovořili o tanci vápníku a hořčíku. Tyto minerály pracují v tak těsném sepětí, že nedostatek jednoho okamžitě sníží účinnost druhého. I když užívání vápníkových doplňků proti osteoporóze se v posledních deseti letech výrazně rozmohlo, vědecké studie aplikaci velkých dávek po menopauze nepodporují a závažným vedlejším účinkem této terapie je vápenatění tkání.

Osteoporóza je v zásadě progresivní, někdo by řekl, že i neléčitelná nemoc, ale když se budete vyhýbat rizikovým faktorům, které máte pod kontrolou, budete přijímat pestrou škálu živin podporujícich stavbu kostní hmoty a pravidelně cvičit (cvičení zvyšuje hustotu kostí, bez pohybu se z kostí vápník vyplavuje), můžete tuto nemoc zastavit i přesto, že už tyto příznaky máte. Nejlepší obranou je prevence a toto jsou klíčové prvky:

 • Jezte vyváženou stravu bohatou na živiny.
 • Zvyšte příjem vápníku ze stravy, užívejte hořčíkové doplňky a faktory pro podporu kostí, jež jsou obsaženy v produktu ReLyte a B- a C- komplexu získavaných z pŕírodných zdrojů.
 • Každý den praktikujte nějakou formu pohybu či cvičení.
Dieta při osteoporóze

Strava s vysokým obsahem bílkovín a přemíra cukru, alkoholu a kofeinu připravují tělo o nepostradatelné minerály. Prevence ve formě ovoce a zeleniny obsahujících velká kvanta vápníku, hořčíku a draslíku přispíva k udržení kostní minerální hustoty. Obohaťte svou stravu o další zeleninu, celozrnné obiloviny, lušteniny, ořechy a semena a rozhodně do ní začleňte některé z potravin, ktoré jsou bohaté na hořčík. Potraviny s vysokým obsahem vápníku zpravidla obsahují i hojnost hořčíku – jsou to hlavně ořechy a semena, sardinky, brukev čínská a brokolice.

Doplňky při osteoporóze:

ReMag: (pikomentrový, iontový) 150 mg 2 – 3x denně alebo citrát horečnantý 300 mg dvakrát denně (horčík sa vstrebáva vo forme organických solí ako citrát alebo mliečnan horečnatý a vstrebáva sa hlavne ráno, takže je ho potrebné brať buď večer po 21:00 hod. alebo ráno do 8:00 hod., pozn. redakcie)

Vápník: ze stravy a/nebo kostní vývar, 700 mg

ReLyte: roztok minerálů s elektrolyty: 12 minerálů včetně několika prvků na podporu kostí: bor, měď, mangan, zinek: 1/2 lžičky třikrát denně.

Vitamíny D, A a K2: od výrobce Blue Ice Royal (olej z fermentovaných tresčích jater a máslový olej: 2 kapsule za den).

Vitamin D: pokud možno 20 minut denně pobývat na slunci.

Vitamin B-komplex: 2x za den. Z přírodních zdrojů, od výrobce Grown by Nature (u nás napr. Pangamin B-komplex, prípadne iné, pozn. redakcie).

Vitamin C: 1000 mg za den. (ideálne tiež z extraktov šípky, rakytníka, prípadne aceroly, či citrusov)

Progesteron pro ženy po přechodu, pod odborným dozorem vašeho lékaře a po provedení hormonálního testu ze vzorky slin pro stanovení účinnosti progesteronu: 1 – 25 dní, užívejte 1/4 lžičky progesteronového krému, který budete dvakrát denně vtírat do kůže, pauza 25 – 31 dní (ujistěte se, že výrobek obsahuje progesteron farmaceutické kvality). Každé tři až šest měsíců si nechte vyhotovit test hladiny progesteronu, abyste zamezily jeho přebytku.

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny vznikají, když mikroskopické úlomky vylučované močí dosáhnou příliš vysoké koncentrace a nemohou volně vyjít z ledvin do močového měchýře. Ledvinové kameny jsou v obecné populaci docela běžný jev. Rizikové faktory pro jejich vznik zahrnují historii vysokého krvního tlaku, chronickou dehydrataci a nízký příjem hořčíku ze stravy. Při jednom procentu pitev bývají ledvinové kameny nalezeny v močových cestách, ale většina z nich je tak malých, že bez povšimnutí prochádzejí ven. Až u 15 procent mužů bílé pleti a 6 procent všech žen se během života jeden ledvinový kámen vytvoří, přičemž u zhruba poloviny těchto lidí k tomu dochádzí opakovaně. Ve Spojených státech je každoročně jeden člověk z tisíce hospitalizován s kameny uvízlými v močových cestách, kde způsobují nesnesitelnou bolest. Tato bolest začíná ve spodní části zad a může se šířit napříč břichem nebo do genitálií či na vnitřní strany stehen.

Většina ledvinových  kamenů je tvořena fosforečnanem vápenatým, štavelanem vápenatým nebo kyselinou močovou. (Typ kamenů se určuje na základě rozboru již vyloučených hrudek.) Vápnikové kameny se vyskytují především u mužů, kteří často mají tento problém v rodině. Fosforečnan vápenatý a šťavelan vápenatý jsou zodpovědné za téměř 85 % všech kamenů. Kyselina močová je vytváří v 5 – 10 % případů. Také tyto kameny se vyskytují většinou mezi muži, přičemž polovina takto postižených trpí dnou. Zbývajícich 5 % jsou vzácné kameny, které se mohou utvořit při zánětech ledvin.

Diagnóza se stanovuje na základě rozboru moči a rentgenového vyšetření. Je-li přítomno jen malé množství vápníkových krystalků či drobných kamínků, léčba často není zapotřebí, a od bolesti vám pomohou analgetika a svalové relaxanty. Větší kameny se odstraňují chirurgicky nebo pomocí litotripsie (rozbíjení kamenů na kousíčky speciálními ultrazvuky).

Na tvorbě ledvinových kamenů se může podílet několik faktorů:
 1. Zvýšený obsah vápníku v moči je dílem stravy bohaté na cukr, fruktózu, alkohol, kofein a maso. Tyto kyselinotvorné potraviny vytahují vápník zkostí a způsobují jeho vylučování ledvinami. Také doplňování vápníke bez adekvátního množství hořčíku vede k vyšší koncentraci vápníku v moči.
 2. Abnormální hladiny šťavelanu zjištěné v moči mohou souviset s vysokým příjmem potravin obsahujících kyselinu šťavelovou: mimo jiné rebarbory, špenátu, mangoldu, syrové petržele, čokolády, čaje a kávy. V nich obsažená kyselina šťavelová podporuje tvorbu kamenů tím, že váže vápník, a vytváří tak nerozpustný šťavelan vápenatý.
 3. Také dehydratace organismu koncentruje vápník a další minerály v moči. Na ŕádné propláchnutí ledvin je denně zapotřebí šesti až osmi sklenic vody. Zvýšené pocení a nedostatečný příjem vody vytvářejí koncentrovanou moč.
 4. Slazené nápoje s obsahem kyseliny fosforečné vedou u některých lidí ke vzniku ledvinových kamenů, poněvadž vytahují vápník z kostí a způsobují jeho ukládání v ledvinách.
 5. Strava s vysokým podílem porinů (látek obsažených v alkoholu, mase a rybách) může vést k ledvinovým kamenům tvořeným kyselinou močovou.

Ledvinové kameny a nedostatek hořčíku mají společný seznam pŕíčin, kam se řadí strava bohatá na cukr, alkohol, šťavelany (oxaláty) a káva. Jedna významná zvířecí studie zjistila, že vysoký potravní pŕíjem fruktózy (z kukuričného sirupu s vysokým obsahem fruktózy, který se používá jako sladidlo) značně zvyšuje kalcifikaci ledvin, zejména když je nízký příjem hořčíku ze stravy. Americké zemědelstvo zemědelství upozorňuje, že především mladí lidé získávají příliš mnoho denních kalorií z kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy, jenž je obsažen v limonádách, a jedí málo zeleniny, která je bohatá na hořčík. Kyselina fosforečná ve slazených nápojích je pro hořčík v téle rovněž tvrdou zkouškou, neboť odbourává jeho zásoby a současně má na svědomí opotřebení  kostí.

Jedním z mnoha úkolů hořčíku je udržovat vápník v rozpušteném stavu a zabraňovat tak jeho shlukování a tvrdnutí do krystalků, i když jste dehydrovaní a máte dostatek hořčíku, zůstane vápník ve formě roztoku. Hořčík je na ledvinové kameny hotový lék. Nemáte-li ho dost na to, aby pomáhal rozpouštět vápník, bude ve vašem těle docházet k různým formám vápenatění. To následně vede ke vzniku kamenů, ke svalovým křečím, fibrozitidě (zánětu vazivové tkáně), fibromyalgii a ateroskleróze (vápentění tepen).

Dr. George Bunce klinicky prokázal, že mezi ledvinovými kameny a nedostatkem hořčíku existuje vztah. Už v roce 1964 psal o přínosu, jaký měla denní dávka 420 mg oxidu hořečnatého pro pacienty s anamnézou časté tvorby kamenů.

Když máte v těle víc vápníku než hořčíku, mohou vznikat ledvinové kameny. Abychom si to dokázali názorně, znovu se podívejme na jednoduchý experiment z 1. kapitoly. Rozdrťte a rozmíchejte tabletu vápníku ve 30 ml vody, nyní si všimněte, jaké množštví se rozpustilo a kolik vápníku stále víří na dně sklenice. Potom do vody přidejte rozdrcenou hořčíkovou tabletu, případne obsah hořčíka z kapsle, a sledujte, o kolik víc vápníku se rozpustí. Kdyby se vápník v krvi řádne rozpouštěl, potom by netvořil žádné krystalky v ledvinách.

Několik starších studií prokázalo přínos hydroxidu horečnatého při prevenci ledvinových kamenů. Pětapadesát pacientů, kterým v předchodzích deseti letech lékaři zjistili dohoromady 480 kamenů, dostávalo dení dávku 200 mg hydroxidu hořečnatého. Tito pacienti byli dva až štyři roky sledováni a pouze u osmi z nich se za tu dobu vytvořil nové kameny. Ve skupině 43 pacientů s diagnostikovanými ledvinovými kameny, kteří nepřijímaly hořčík, vznikly během čtyřleté periody nové ledvinové kameny v 59 procentech případů. Ještě studie pracujíci s oxidem hořečnatým a vitaminem B6 (přírodní diuretikum) prokázala pokles v tvorbě kamenů u 149 pacientů, kteří se zlepšili z průměrné hodnoty 1,3 kamenu za rok na 0,1 kamenu. Pacienti byli sledováni po dobu čtyř a půl až šesti let. Při ješte jiném experimentu bralo 56 pacientů dvakrát denně 200 mg hydroxidu hořečnatého. po uplynutí dvou let mohli vědci u 45 účastníků konstatovat, že opakovaný výskyt ledvinových kamenů skončil, z počtu 34 pacientů, kteří hořčík neužívali, vykazovalo 15 osob po dvou letech recidivu.

Další studie dokazují, že u více než 25 pacientů s ledvinovými kameny je koncentrace hořčíku v moči abnormálně nízká a vápníku naopak abnormálně vysoká. Příjem doplňkového hořčíku tuto abnormalitu upravuje a zabraňuje opětovnému výskytu kamenů. Jiní výzkumníci konstatují, že terapie oxidem hořečnatým nebo hydroxidem hořečnatým způsobuje mezi muži značný pokles ve výskytu kamenů, a domnívají se, že léčba hořčíkem může zastavit kalcifikaci měkkých tkání nebo jí dokonce zamezit. Zdá se, že hořčík je v boji proti tvorbě kamenů stejně účinný jako diuretika, hlavní farmakologická zbraň proti ledvinovým kamenům. Současný přístup alopatické medicíny k ledvinovým kamenům ovšem očividně sází na vyhýbaní se vápníku, uživání diuretik a mechanické zásahy.

Nejnovější zprávy naznačují, že lepší volba než oxid hořečnatý  či hydroxid hořečnatý by mohl bý citrát hořečnatý, protože se lépe vstřebáva. Pouze 4 procenta oxidu hořečnatého si najdou cestu do tělesných tkání. Odoborná recenze z roku 2005 hovoří v tom smyslu, že na oxid hořečnatý nebo hydroxid hořečnatý můžeme z hlediska léčby ledvinových kamenů pohlížet přízniviě, ovšem jako mnohem účinnější při dvojitě slepých, randomizovaných, placebem kontrolovaných studiích se osvědčil citrát hořečnatý, neboť omezil výskyt kamenů o celých 90 %.

Výsledky epidemiologických studií obraz výskytu ledvinových kamenů a jejich spojitost s nízkým pŕíjmem hořčíku doplnily. Například nemocnost v Grónsku vykazuje nízký výskyt srdečních onemocnění i kamenů v ledvinách a močových cestách, málo případu diabetu mellitu a nízký výskyt osteoporózy, což všechno může souviset s malým podílem vápníku a vysokým podílem hořčíku ve stravě Gróňanů.

Léčba ledvinových kamenů stravou

Každý den pravidelně pijte šest až osm sklenic vody (s pH vyšším než 7,5), zvyšte příjem listové zeleniny a vlákniny (mezi vegetariány je riziko tvorby kamenů o 40 – 60 procent nižší) a potravin s vysokým obsahem hořčíku, jako jsou semena, zelenina a celozrnné obiloviny, snižte konzumaci cukru, alkoholu, kávy a masa. Proti ledvinovým kamenům na bázi kyseliny močové pomáhá snížit spotřebu potravin s vyšším podílem purinů – alkoholu, ančoviček, sleďů, čočky, masa, hub, vnitřností, sardinek, mořských plodů a korýšů. Máte-li šťavelové kameny, snižte konzumaci potravin obsahujících větší množství kyseliny šťavelové: naťe červené řepy, černého čaje, kakaa, brusinek, ořechů, petržele, rajčat, rebarbory, mangoldu a špenátu. Kyselina citronová v citronech, limetkách, pomerančích ananasech a angreštu rozpouští šťavelan vápenatý i fosforečnan vápenatý a zabraňuje tak vzniku ledvinových kamenů.

Doplňky při ledvinových kamenech

ReMag: (pikometrový, iontový) 150 mg 2 – 3-krát denně a/alebo citrát hořečnatý: 300 mg dvakrát denně. (horčík sa vstrebáva vo forme organických solí ako citrát alebo mliečnan horečnatý a vstrebáva sa hlavne ráno, takže je ho potrebné brať buď večer po 21:00 hod. alebo ráno do 8:00 hod., pozn. redakcie)

ReLyte: roztok minerálů s elektrolyty: 12 minerálů včetne několika prvků na podporu kostí: bor, měď, mangan, zinek: 1/2 lžičky třikrát denně.

Vitamin B6: 25 mg denně.

Vitamin B-komplex: 2x za den. Z přírodních zdrojů, od výrobce Grown by Nature (u nás napr. Pangamin B-komplex, prípadne iné, pozn. redakcie).

Z knihy: Carolyn Dean – Zázrak jménem hořčík

www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie