Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

21. marec – Medzinárodný deň lesov

Odlesňovanie môže spôsobiť smrtiace epidémie

Vedci z Auburn University v Spojených štátoch našli spojenie medzi odlesňovaním a výskytom nebezpečných infekčných chorôb.

Podľa ekológov, epidémie vznikajú z takzvaného efektu koevolúcie (podmienený vývoj dvoch na seba viazaných organizmov). Izolované oblasti lesov zohrávajú úlohu „ostrova“ pre živočíchov, vysvetľujú vedci. A rovnako sú aj hostitelia parazitov a tí rovnako hostitelia infekčných patogénov.

Po odlesnení sa biotop stáva fragmentovaný a paraziti a infekční agenti sa začínajú vyvíjať nezávislými evolučnými cestami. V dôsledku toho sa zvyšuje ich genetická rozmanitosť, ako aj pravdepodobnosť vzniku takého kmeňa, ktorý odolá imunitnému systému hostiteľa – zvieraťa a bude schopný zvýšiť svoj zoonotický potenciál.

Tento potenciál, podľa vedcov, slúži ako prírodný rezervoár pre rozvoj infekčných chorôb, ktoré môžu byť prenášané zo zvierat na ľudí. Komáre, kliešte a iné podobné bezstavovce nie sú o nič menej nebezpečné pri šírení chorôb, uviedli odborníci.

Predtým vedci zostavili zoznam katastrof, ktoré by mohli viesť ku koncu sveta. Na prvom mieste bolo globálne otepľovanie, ktorému napomáha aj extrémne odlesňovanie planéty.

Ďalšie na zozname sú epidémie smrteľných chorôb. Odborníci hovoria o tuberkulóze, malárii, sezónnej chrípke, ebole, meningitíde, pľúcnom mori, horúčke Lassa, cholere, žltej zimnici a Marburg víruse.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie