Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Manželia vysadili za 20 rokov 2 milióny stromov

Manželia založili „Inštitút Zeme“, ktorý sa snaží obnoviť a zachovať jedinečné rastliny tropických pralesov Brazílie.

Človek a životné prostredie sú vzájomne prepojené. Možno to je dôvod, prečo sa ľudia cítia šťastnejší v prírode medzi zeleňou, spevom vtákov… Starostlivosť o prírodu predsa nie je taká zložitá a prináša to tiež veľkú radosť.

Sebastian Salgadu je talentovaný fotograf, ktorý získal takmer všetky významné svetové ocenenia v oblasti fotožurnalistiky. Narodil sa v brazílskej oblasti Aimores, v štáte Minas Gerais. Dlhé obdobie však kvôli práci pôsobil v Afrike a vo Francúzsku.

V roku 1998 sa vrátil do Brazílie. Po návrate videl, že husté lesy s bohatým živočíšnym svetom z jeho detstva, sa zmenili na púšť.

Salgadu bol šokovaný a vnútorne zničený. Jeho manželka, klaviristka Lelia Deluise Vaniková, však inšpirovala svojho manžela a navrhla, aby obnovili les.

Od tej doby, fotograf zakaždým vo svojom voľnom čase zoberie lopatu, sadenice, vedro s vodou a ide vysádzať pustatinu v tejto oblasti. Manželia založili „Inštitút Zeme“, ktorý sa snaží obnoviť a zachovať jedinečné rastliny tropických pralesov Brazílie. Ich hobby podporujú aj podobne zmýšľajúci ľudia.

Skupina aktivistov si je istá, že Matka Príroda má veľkorysú dušu. Koniec koncov, pred 20 rokmi bolo v tejto oblasti iba niekoľko desiatok stromov, ktoré vymierali kvôli ekosystému.

„Ja som aktívne pracoval na vlastných fotografických projektoch, vydával svoje vlastné fotoknihy na témy ako „Iná Amerika“, „Robotníci“, „Migranti“, „Genesis“. Tento komplexný obraz, ktorý som videl mnohokrát, psychicky na mňa tlačil. Bol som unavený. A táto krajina sa ukázala byť rovnako chorá. Všetko bolo zničené. Iba asi 0,5 % pôdy bolo pokryté stromami. Potom mala moja žena neuveriteľný nápad oživiť tento les. Keď sme to urobili, videli sme, že sa vrátilo naspäť mnoho hmyzu a zvierat. Spolu s lesom som ožil aj ja,“ hovorí Sebastian Salgadu.

Výsledkom je na ploche 600 hektárov vysadených asi 2,5 milióna stromov, ktoré tvoria les. Rodina chce pokračovať v danom projekte.

Teraz je tu vzduch čistý a príjemný chládok od tieňa stromov, okolo sú krásne rastliny a zvieratá. Vrátilo sa tu 172 druhov vtákov, 33 druhov cicavcov, 293 druhov rastlín, 15 druhov plazov a 15 druhov obojživelníkov. A to naznačuje úplnú obnovu nielen lesa, ale celého ekosystému.

Podľa OSN, od roku 1990, bolo trvalo zlikvidovaných 129 miliónov hektárov lesa z povrchu Zeme, čo sa rovná veľkosti Južnej Afriky.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie