Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Divoké odlesňovanie v Karpatoch viedlo k záplavám na západnej Ukrajine

Na západnej Ukrajine sa snažia vyrovnať s následkami silnej povodne. Poškodených bolo 300 osád, kilometre ciest a desiatky mostov. Ako sa ukázalo, na vine neboli iba lejaky.

Pred očami sa pevné asfaltové cesty rozpadajú a ľuďom sa len zázrakom darí uniknúť. Už niekoľko dní na západnej Ukrajine zúri počasie. Najväčšia povodeň za posledných 20 rokov postihla šesť regiónov krajiny.

„Nestihli sme nič zobrať, všetky zvieratá zostali doma, všetky veci, vzali sme iba to najnutnejšie. A voda všetko ničí, všetko je zatopené na druhej strane,“ sťažujú sa miestni obyvatelia.

Voda po kolená, v tom lepšom prípade. Stovky osád a tisíce domov v oblastiach Ivano-Frankovsk, Ľvov, Černovice sú zaplavené. Zomreli 3 ľudia. Namiesto ciest sú tam nekonečné rieky. Horské potoky ničia mosty a cesty. Dopravné spojenie bolo prerušené. Do niektorých dedín sa dá dostať iba vrtuľníkom.

Tisíce Ukrajincov zostali bez pitnej vody, zaplavené sú tiež studne a plyn. Orgány krajiny počítajú straty a hľadajú zodpovedných. Oficiálne príčiny katastrofy sú neobvyklé dažde a lejaky. Zdá sa, že vyhovujú iba politickým elitám.

„Najvyšší predstavitelia v štáte zámerne zamlčujú a vylučujú hlavnú príčinu povodne. A tou je rozsiahle odlesňovanie, ktoré ovplyvnilo ekosystém a viedlo k povodniam,“ vysvetľuje Jegor Firsov, bývalý šéf Štátneho ekologického inšpektorátu Ukrajiny.

Lysé odlesnené Karpaty, to je teraz bežný pohľad na krajinu. Kedysi to bol najzelenší región krajiny. Rozsah katastrofy je viditeľný dokonca aj z vesmíru. Na satelitných snímkach je jednoznačne viditeľná katastrofa spôsobená človekom, ktorá trvá desaťročia. Nekontrolovaný tieňový biznis s drevom, ktorý trvá desaťročia priniesol svoje „ovocie“ – katastrofálne povodne.

„Problém rozsiahleho odlesňovania na Ukrajine sa už deje mnoho rokov a nelegálne. Sú v tom zamiešané seriózne priezviská, vážni ľudia na dôležitých vládnych funkciách, ktorí majú záujem o to, aby toto podnikanie bolo aj v budúcnosti vysoko ziskové. A na práva ľudí, ich prosperitu a bezpečnosť ich domovov všetci kašlú,“ uviedol politológ Ivan Mezjucho.

Reliktové drevo – jedinečný smrek, dub a buk, sa vyváža do zahraničia. Podľa Štátnej agentúry pre lesné zdroje Ukrajiny sa objem nelegálnej ťažby v krajine za jediný rok zvýšil sedemkrát a dosiahol takmer 120 tisíc metrov kubických. Podľa ekológov práve táto lesná bariéra mohla zastaviť túto povodeň.

„Les zabraňuje záplavám tromi spôsobmi, prvý – upevňuje pôdu na brehoch, druhý – les na svahoch riek a hôr spomaľuje toky vody. A tretí – funguje ako kondicionér-odparovač, korene absorbujú vodu a odparujú ju cez listy,“ vysvetľuje Elmurod Rasulmuchamedov, prvý zástupca Výboru pre ochranu prírody.

Iba na základe hrubých odhadov môže jeden dospelý smrek udržať niekoľko ton vody. Ale nikto nevie s istotou, koľko stromov zostáva v ukrajinských Karpatoch práve teraz. Posledný súpis lesov sa uskutočnil v roku 1996 a nikto sa neponáhľa s inventúrou, pretože je jasné, že výsledky budú šokujúce. O desať rokov neskôr úrady zrušili moratórium na vývoz dreva. Výmenou za ďalšiu tranžu z EÚ.

„Ja, moji priatelia a obyvatelia regiónu opakovane hovoríme, kričíme, zverejňujeme na sociálnych sieťach, že sme katastrofálne vyťažili lesy v Karpatoch. Myslíte si, že stromy ťažia niekde na hospodárskych plochách? Nie, v rezerváciách a ochranných zónach, pustite dron nad Goverlou, v Zakarpatskom regióne, v regióne Ivano-Frankovsk,“ hovorí Jurij Olejnik, obyvateľ regiónu Ivano-Frankovsk.

Ďalšou príčinou katastrofy odborníci nazývajú nelegálnu ťažbu piesku v záplavových oblastiach riek. A rozsiahla korupcia, ktorá sa pre Ukrajinu javí ako najhoršia povodeň.

„Minulý rok zástupcovia miestnych orgánov žiadali a prosili Kyjev, aby vydelil peniaze na opravu existujúcich hrádzí, pretože všetky stavby je potrebné opraviť. Kyjev nedal nič za posledné tri roky, to hovorím za miestne orgány v Zakarpatsku. Kyjev nedal nič na opravu existujúcich hrádzí, všetci dúfali, že všetko bude v poriadku a teraz, keď zasiahol hrom, všetko roztrhlo,“ hovorí Alexander Ochrimenko.

Kabinet ministrov Ukrajiny na odstránenie následkov povodní už pridelil 28 miliónov dolárov. Miestne orgány dúfajú, že sa tentoraz finančný obnos z rozpočtu dostane na miesto určenia. Medzitým predpovede počasia dávajú neradostnú predpoveď. Na Ukrajinu sa tento víkend opäť vrátia dažde.

https://www.youtube.com/watch?v=jXj3X2hHKbU

Príčinu povodní v Karpatoch vysvetľuje aj tento článok:

https://www.biosferaklub.info/na-ukrajine-v-karpatoch-tazia-drevo-akoby-mal-nastat-koniec-sveta/

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie