Mnoho detí vyrastá v rodinách, ktoré sa pridržiavajú v rôznom stupni náboženských tradícií a tieto často poskytujú základné princípy každodenného života a morálneho správania. Avšak, len málo je známy vplyv náboženských rodín na altruizmus (nesebecký, láskavý vzťah k druhému človeku, láska k blížnemu) detí. Náboženské hodnoty a presvedčenie sa odovzdávajú deťom prostredníctvom opakujúcich sa rituálov, praktík a filozofie v ich komunitách. Pokiaľ náboženstvo podporuje socializáciu, tak deti z náboženských rodín by mali preukázať menej sebeckého správania ako deti z neveriacich rodín.
Avšak výskum, ktorý financoval Fond Johna Templetona (John Templeton Foundation), ktorého účastníkmi boli deti vo veku 5 – 12 rokov zo šiestich krajín (USA, Kanada, Jordánsko, Turecko, Juhoafrická republika, Čína), a to z relatívne ekonomicky silných metropol, ukázal úplne iné výsledky. John Templeton je známy americký podnikateľ, ktorý daroval viac ako 1 miliardu dolárov na dobročinné účely. Sám Templeton vyznával kresťanské hodnoty a bol otvorený k hodnotám iných náboženstiev.
detská vnímavosť voči krivde, neprávosti
Výsledky tohto výskumu ukazujú, že religiózna zložka vo výchove má negatívny vplyv na formovanie osobnosti človeka. Výskum bol vykonaný u detí 5 – 12 rokov, keď je vplyv rodiny najväčší. V staršom veku sa úloha rodiny vo výchove znižuje a tým aj negatívny vplyv religióznej zložky klesá.