Vedci odhalili tajomstvo smrti altajskej princezny – záhadná 25 ročná žena s tetovaním jeleňa na ľavom pleci, ktorá zomrela pred 2500 rokmi. Vo svete je známa ako altajská princezná. Tajomstvo jej života a smrti stále nedá pokoj vedcom. Prečo altajskú múmiu pochovali ďaleko od rodinnej mohyly? Kým naozaj bola altajská princezná a hlavne, čo bolo príčinou jej smrti?
Altajská plošina Ukok je neveľká plošina, ktorá sa nachádza na križovatke štyroch krajín: Ruska, Kazachstanu, Mongolska a Číny. V dobe železnej tu kočovníci pásli dobytok a pod kamennými mohylami pochovávali svojich blízkych.
V roku 1993, pri vykopávkach jedného násypu na plošine Ukok, sa našiel jedinečný objav. Aj keď mohyla bola už vyplienená a v podstate neperspektívna, skupina vedcov pod vedením archeologičky z Novosibirska Natálie Polosmakovej si vybrala práve ju. Pod vykradnutým hrobom vedci našli ešte jeden nedotknutý hrob. Prekrytie z 11 drevených brvien skrývalo drevený sarkofág, domáce potreby a pozostatky šiestich koní pochovaných spolu s majiteľom.
Postroj vyrobený pred naším letopočtom zapôsobil svojou eleganciou, ktorá sa zachovala vďaka vzácnej prírodnej konzervácii. Krátko po pochovaní do hrobu prenikla podzemná voda a pri prudkom ochladení sa všetko premenilo na kus ľadu. Voda zamrzla na 2500 rokov. Permafrost, ako chladnička, zachoval nález do súčasnosti.
Ľadový závoj úplne skrýval postavu pochovaného, až keď archeológovia roztopili ľad, tak uvideli mumifikované pozostatky. Zabalzamované dievča ležalo na boku v póze spiaceho človeka. Na sebe mala vlnenú sukňu, košeľu z hodvábu a prepracovaný účes.
Dievča malo na tele vytetované nákresy, zmes rôznych reálnych a fantastických zvierat. Na ľavej ruke altajskej múmie archeológovia našli štyri tetovania. Najväčším je mystický jeleň so zobákom supa a rohami kozorožca. V niektorých národoch Ázie toto zviera symbolizovalo spojenie s inými svetmi.
V 50-tych rokoch minulého storočia vedci laboratória antropologickej rekonštrukcie v Moskve vytvorili jedinečnú portrétnu galériu, ktorá doslova reprezentuje minulosť. Tváre dávno mŕtvych ľudí vytvárajú podľa ich lebiek. Výška lícnych kostí, tvar očí, tvar nosa a uší, to všetko podľa vedcov skrýva v sebe lebka, len je potrebné ju správne prečítať.
Tvár altajskej princezny antropológovia vytvorili v roku 1995. Podľa nich, práve tak vyzeralo dievča z plošiny Ukok. Rekonštrukcia bez pochýb ukazuje predstaviteľa európskej rasy. To potvrdila aj analýza DNA altajskej múmie.
Altajskú múmiu študujú už vyše 20 rokov. Počas tejto doby bolo vykonaných množstvo výskumov. Napríklad bolo možné plne obnoviť obrad balzamovania. Vedci zistili, že zabalzamované telo nebolo okamžite uložené do zeme. Od smrti do pohrebu ubehli najmenej tri mesiace. Počas tejto doby ju usadili do nejakých kresiel, čo je vidno podľa stôp na tele.
Mohyla altajskej princezny je oveľa menšia ako obvyklé mohyly vtedajšej šľachty, ale hlavne sa nachádza ďaleko od všetkých rodových pohrebísk. V dávnych kultúrach tak pochovávali ženy, ktoré pri svojej činnosti podstupovali sľub čistoty – celibátu. Podľa vedcov bola žena pravdepodobne liečiteľ alebo šaman. Pravidelne vdychovala výpary medi a ortuti, čo sa zistilo vďaka chemickým analýzam a pravdepodobne to bolo spojené s nejakými obradmi.
Jedovaté výpary škodili zdraviu ženy, ale nemohli spôsobiť smrť. Vedci predpokladajú, že smrť spôsobila choroba. V roku 2010 poslali múmiu zabalenú do tepelne odolného materiálu na tomografické skúmanie, ale rýchly výsledok sa získať nepodarilo. Magnetická rezonancia počíta rádiovlny a zdrojom týchto signálov sú atómy vodíka, ktoré sú obsiahnuté hlavne v kvapalinách a mäkkých tkanivách. Mumifikované dehydrované pozostatky vydávali slabý signál a snímky boli slabej kvality. Zlepšiť to mohli iba špeciálne počítačové programy vyvinuté po niekoľkých rokoch po výskume.
Tieto spracované snímky sú kľúčom k riešeniu záhady z Altaja. Nový grafický softvér dovolil vedcom pozrieť sa do minulosti. Ich podozrenie sa potvrdilo, múmia nesie známky po ťažkej chorobe. Vedci prišli k záveru, že ženu zabila rakovina prsníka. Onkologické ochorenie sa rozvíjalo najmenej tri roky. To bola konečná diagnóza stanovená po 2500 rokoch. Výskum pokračuje ďalej.