Začala nová sezóna čerstvých uhoriek a aj napriek tomu, že uhorka z väčšiny poostáva iba z vody, má veľa užitočných vlastností a pri pravidelnej konzumácii má priaznivý vplyv na zdravie. Samozrejme, že hovoríme o uhorkách vypestovaných bez použitia chemických látok a bez zvýšenej hladiny dusičnanov. Zdravšie uhorky sú vypestované vo voľnej pôde ako vo fóliových alebo skleníkových krytoch.
Zloženie uhoriek: 95 % voda, vláknina, cukry, bielkoviny, vitamín C, A, E, PP, K, skupina B, jód, draslík, železo, fosfor, horčík a iné užitočné látky. Kalorický obsah uhoriek je asi 15 kcal na 100 gramov produktu.
-
Uhorky majú čistiaci a omladzujúci účinok na celý organizmus.
-
Majú pozitívny vplyv na fungovanie kardiovaskulárneho systému, zmierňujú opuchy, znižujú krvný tlak, prispievajú k znižovaniu hladiny cholesterolu.
-
Uhorky obsahujú jód a preto sú užitočné pre štítnu žľazu.
-
Priaznivo pôsobia na tráviaci systém, uľahčujú činnosť pankreasu a majú mierny preháňací účinok.
-
Pomáhajú vyčistiť organizmus od toxínov a zlepšujú metabolizmus.
-
Odborníci odporúčajú zahrnúť uhorky do stravy ľudí trpiacich obezitou. Je to spôsobené obsahom kyseliny tartrónovej v čerstvej uhorke, ktorá zabraňuje konverzii uhľohydrátov na tuky. Okrem toho vláknina v tejto zelenine vytvára objem v žalúdku a dáva pocit sýtosti.
-
Pravidelná konzumácia uhoriek a rovnako aj kozmetické procedúry používajúce túto zeleninu, majú priaznivý vplyv na stav pokožky, ktorú omladzujú, čistia a pomáhajú zvládnuť akné. Uhorky môžu byť prevenciou proti starnutiu pokožky.
-
Uhorky majú priaznivý účinok na stav vlasov a nechtov.
-
Uhorky obsahujú aj protizápalovú látku fizetín, ktorá je obzvlášť dôležitá pre udržanie zdravia mozgu.
-
Uhorky ako celok prispievajú k boju proti zápalom a chránia organizmus pred rakovinou, znižujú škodlivý účinok vyvolaný voľnými radikálmi a dokážu takmer úplne zásobiť organizmus vitamínom K a nerozpustnými vláknami užitočnými pre tráviaci systém. Šťava z uhoriek eliminuje všetky druhy zápalov ďasien.
-
Šťava z uhoriek sa používa na liečbu ochorení pečene, žlčníka a prostaty. Pozitívny prínos uhoriek pre organizmus spočíva tiež v analgetických, antipyretických, antispazmotických a protinádorových vlastnostiach uhoriek.
-
Systematické používanie uhoriek v jedle podporuje rozloženie kameňov v žlčníku, jeho kanálikoch a vylučovanie piesku z obličiek.
-
Na nadmernú konzumáciu uhoriek by si mali dať pozor ľudia trpiaci chorobami obličiek.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info