Plody čerešne a višne sa nazývajú aj sladkým lekárom nie náhodou, ich prospešné vlastnosti sú jednoducho úžasné. Ak pravidelne konzumujete aspoň desať bobúľ čerešní v dopoludňajších a večerných hodinách, trikrát znížite pravdepodobnosť vzniku rôznych ochorení srdca. Je škoda, že sezóna čerešní netrvá dlho, preto je potrebné najesť sa ich „do zásoby“.
V závislosti od farby a chuti sa čerešne a višne líšia v zložení pigmentových látok a percentuálnom pomere cukrov a organických kyselín. V tmavých čerešniach a višniach je viac antokyanov – prírodných červenofialových pigmentov patriacich do skupiny bioflavonoidov – látok s vitamínom P (posilňuje kapilárne steny) s antioxidačnou aktivitou (chráni pred rakovinou, omladzuje). Jednoducho povedané, čím tmavšia je čerešňa, tým je užitočnejšia.
Svetlé čerešne majú však svoje výhody – je menej pravdepodobné, že spôsobia alergie. Ak máte alergie, je dobré si to pamätať.
Prospešné vlastnosti čerešní sa tiež líšia v závislosti na kyslosti bobule – čím kyslejšia, tým užitočnejšia je. Vo všeobecnosti kyslosť niektorým odrodám čerešní a višní pridávajú organické kyseliny, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov, napríklad vitamíny C (kyselina askorbová), B9 (kyselina listová). Takéto čerešne sú veľmi prospešné pre organizmus. Čím sladšia čerešňa je, tým viac kalórií má, a tým viac plynov sa tvorí v črevnom trakte počas fermentačného procesu.
100 gramov čerešní obsahuje 48 kilokalórií a celý komplex prírodných a životne dôležitých vitamínov – ako sú vitamíny A, B1, B2, C, E, PP, P, tiež železo, draslík, vápnik, horčík, sodík a fosfor.
Čerešne obsahujú pektíny, ktoré odstraňujú tuky z organizmu a prispievajú k úbytku hmotnosti, čo je dôležité najmä pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. V kyslých odrodách čerešní a višní je veľa kyseliny jablčnej, ktorá ničí škodlivé formácie na stenách ciev. V každých, ale najmä v žltých čerešniach je veľa beta-karoténu, ktorý je prospešný pre oči a pokožku, ako aj vitamíny C a P, ktoré chránia kardiovaskulárny systém.
Americkí vedci zistili, že látky obsiahnuté v tmavočervených odrodách čerešní a višní neumožňujú tvorbu krvných zrazenín v cievach a zlepšujú stav koronárnych krvných ciev, ktoré zásobujú srdce. Ak pravidelne konzumujete čerešne ráno a večer, chránite svoje srdce pred preťažením. Mimochodom, čerešne a višne je možné zmraziť a vitamíny a prospešné látky v nich sa dokonale zachovajú.
Ľudia, ktorí sú náchylní k nadúvaniu a zápche, by si mali dať na čerešne pozor, pretože čerešne posilňujú peristaltiku a akumuláciu plynov. V prípade diabetes mellitus musí byť konzumácia čerešní obmedzená, pretože obsahujú príliš veľa glukózy: asi 10 gramov glukózy na 100 gramov čerešní, v sladkých odrodách ešte viac.
Bolo vedecky dokázané, že čerešňa má protizápalové a analgetické účinky. Pri každej bolesti – hlava, artritída, chrbtica, kĺby – jedna alebo dve hrsti čerešní eliminujú nepríjemné pocity.
Železo a iné prospešné látky obsiahnuté v čerešniach zlepšujú zloženie krvi. Jedným slovom, čerešňa je skutočná kytica vitamínov a živín, takže počas čerešňovej sezóny by ste nemali zaspať a jesť týchto plodov čo najviac.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info