Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

U ľudí s nezávislým myslením problémy začínajú už v škole

Z prednášky profesorky Tatiany Černigovskej, doktorky biológie a filológie, vedúcej Laboratória kognitívneho výskumu Štátnej univerzity v Petrohrade.

Odborníčka v oblasti teórie vedomia, profesorka Tatiana Černigovská, porozprávala o nebezpečenstvách, ktoré hrozia kreatívnemu, neštandardne mysliacemu človeku. Podľa nej označenie „blázna“ vešajú na takéto dieťa už v škole a snažia sa ho prinútiť myslieť „ako všetci ostatní“.

Mnohí kreatívni ľudia hovoria, že osvietenie prichádza neočakávane, počas rutinných činností, ktoré nie sú nijako spojené s riešením úloh: pozerám televízor, čítam knihu a zrazu sa u mňa objaví dlho očakávaná súvislosť!

História vedy dokumentuje, že objav sa nedá naplánovať, okrem technických výsledkov (môže ich dosiahnuť aj počítač), ale objavné myšlienky prichádzajú na myseľ, keď nie je človek na to absolútne pripravený.

Vo všeobecnosti, pre kreativitu je potrebné odstrániť kognitívnu kontrolu a nebáť sa chýb. Chyby sú skvelé. Taktiež nezávislosť myslenia je dôležitá kvalita. Existuje známy výraz „Think different“.

Tvoriví – kreatívni ľudia sa učia sami a začínajú to robiť veľmi skoro. Svoje nezvyčajné nápady a objavy nikdy nepovažujú za niečo mimoriadne. Je to pre nich tá najbežnejšia a najrozumnejšia vec. Často nechápu, v čom konkrétne je ich zásluha, ak je všetko tak zrejmé. Zrejmé pre nich…

Takí ľudia majú spravidla problémy v škole, väčšina z nich je múdrejšia ako učitelia. Oni samozrejme nevedia to, čo učitelia, ale môžu byť múdrejší. Preto sa nachádzajú vo veľmi ťažkej situácií a nachádzajú sa pod tlakom spoločnosti.

Mala som kolegu, detského praktického lekára a on porozprával takýto príbeh. Jeden sedemročný chlapec, v škole totálny štvorkár, sedel doma a vynašiel parný stroj. A nielen vynašiel, ale ho aj zostrojil.

Predstavte si, parný stroj na slnečnicový olej, strieka tento rozpálený olej a jazdí po byte! Pritom chlapca všetci považujú za hlupáčika. Takto tvoriví ľudia žijú svoj život v ťažkom konkurenčnom boji.

Aby sa človek rozvíjal, je potrebné čítať zložitú literatúru. Dôležité je lineárne čítanie – od začiatku do konca.

Hypertext, ktorý núti kliknúť na zvýraznené slovo a akoby sa prepadnúť do neho, spôsobuje problémy v myslení. Ľudia, ktorí vyrástli na tomto type čítania, nie sú schopní prečítať veľký text celý. Majú roztrhané vedomie – niečo odtiaľto, niečo odtiaľ. Keď sa pýtate dieťaťa, o čom bol tento príbeh, tak vám ho nemôže zopakovať.

Predpovede vedcov o budúcnosti čítania nie sú optimistické, predpovedajú vážne rozdiely medzi možnosťami intelektuálnej elity a veľkej časti populácie na Zemi.

Pokiaľ sa budú deti zaujímať iba o komiksy, tak sa u nich nevyvinie nielen algoritmus na čítanie zložitej literatúry, ktorý formuje vedomie, ale aj algoritmus komplexného myslenia, budú premýšľať iba o tom, aké tlačidlo treba stlačiť, aby vám priviezli hamburger.

Mozog je plastický nielen v detstve, ako sa verilo predtým. Je už dokázané, že mozog tvorí nové neurónové spojenia do konca života. Akákoľvek práca, okrem nudnej a rutinnej, prináša úžitok pre mozog. Hlavnou vecou je zaoberať sa neustále meniacimi zložitými informáciami.

Tatiana Černigovská

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie