Známy ruský ekonóm a vedec Ruskej akadémie vied Sergej Glazev vystúpil na Moskovskom ekonomickom fóre, kde hovoril o pandémii a záchrane ruskej ekonomiky, píše spravodajská agentúra DEITA.RU.
Povedal, že za posledných 10 rokov sa podarilo zmeniť akcenty a zabrániť opakovaniu Veľkej depresie, „ale táto politika nedokázala prekonať problém veľkej stagnácie“.
„Vďaka peňažnému načerpaniu sa podarilo vyhnúť depresii, nepodarilo sa však dosiahnuť hospodársky rast v modernom hospodárskom systéme USA a Európskej únie. Turbulencie na finančných trhoch ukazujú, že väčšina peňazí predstavuje päťnásobné zvýšenie objemu dolára a iných mien trikrát. Toto načerpanie sa nepremenilo na hospodársky rast a dnes je hlavným problémom kolaps finančného trhu. Pandémia je podľa môjho názoru určitým druhom dymovej clony, ktorá má skryť škálu prebiehajúcich pokusov finančnej oligarchie o uskutočnenie ďalšieho silného kola prerozdeľovania majetku,“ uviedol ekonóm.
Zároveň dodal, že za niekoľko mesiacov sa americké trhy vážne zrútili, predtým, ako došlo k horúčkovitému výkupu zlata.
„Je pravdepodobné, že štruktúra, ktorá manipuluje s finančnými trhmi USA, vopred investovala do drahých kovov, opustila tento trh a ten padol o 15 biliónov. Mnoho vkladateľov prišlo o peniaze a zároveň si štát začína požičiavať,“ povedal Sergej Glazev.
Podľa neho sú dlhy štátu nevyhnutné, pretože budú musieť občanom pomôcť v ťažkých časoch, zatiaľ čo obchodné štruktúry odpisujú aktíva a znižujú dlhové záväzky.
„Nakoniec všetko dopadne na domáci dlh krajiny,“ uzavrel ekonóm.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info