Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Skorocel

Z tradícií ľudového liečiteľstva

Liečivá sila skorocelu (lat. Plantago) bola známa už v prvom storočí pred Kristom. Hlavné použitie skorocelu je pri uhryznutí hadmi, bodnutí včelami, pri akútnom hnisavom septickom zápale, abscesoch, ranách a podobne.

Skorocel sa ale dnes často používa nesprávne a nie podľa potreby. Skorocel sa bežne používa tak, že sa celý list priloží k rane, čo nie je celkom správne.

Na to, aby mal skorocel maximálny efekt, sa musia jeho listy zmixovať v mixéry, alebo rozdrviť nejakým mažiarom, aby sa uvoľnila zelená šťava. A s touto zelenou kašou sa prekryje poškodená časť tela. Okrem toho je najlepšie konzumovať skorocel v surovom stave.

Od nepamäti využívali skorocel na liečenie severoamerický indiáni. Smrteľné uhryznutie vretenice, ak sa skorocelová kaša aplikuje včas, prechádza za pol hodiny. Hnisavá flegmóna, pri ktorej medicína doporučuje amputáciu končatiny, prechádza o niekoľko dní. Pri bodnutí včely je uľahčenie cítiť ihneď.

Jediným a dôležitým problémom je to, že čerstvý skorocel je k dispozícii iba v lete. Preto sa používa buď sušený z leta, alebo sa môže vyrobiť alkoholový extrakt. A vždy ho mať po ruke pre každý prípad. Alkoholový extrakt má dlhodobú trvanlivosť.

Robí sa to veľmi jednoducho: trojlitrová alebo iná sklenená nádoba sa naplní čerstvým skorocelom a premyje sa čistou vodou. Potom sa zaleje po okraj obyčajnou vodkou, alebo iným čistým alkoholom. To je všetko. Používa sa v prípade potreby.

Na druhej strane hady v zime nehryzú, ale ak sa napríklad niekto udrie sekeru po nohe a rana sa zapáli, tak sa vreckovka namočí do skorocelovej tinktúry a zatlačí sa do rany.

Skorocel s cukrom, alebo medom

Preparáty Skorocelu majú protizápalový, hojivý, hemostatický, diuretický, hypotenzívny účinok. Používajú sa aj pri hypertenzii a ateroskleróze, pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacieho systému: šťava a výluh skorocelových listov je vynikajúci prostriedok na uvoľnenie hlienov. Rastlina sa používa pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu, gastritíde, peptickom vrede žalúdka a dvanástnika, pri akútnej a chronickej enteritíde, ulceratívnej kolitíde.

Pokiaľ materské znamienka začali pulzovať, bolieť a rásť, tak 40-dňové pitie rastlinného extraktu, šťavy alebo listov v mede alebo v cukre, pomáha.

V prípade chronickej spastickej kolitídy pripravte 1 kg skorocelových listov a 1 kg cukru. Listy dobre opláchnite, usušte a uložte vo vrstvách s cukrom (vrstva cukru – vrstva listov) do smaltovanej, alebo sklenej nádoby. Zabaľte s uložte na 3 – 4 týždne na tmavé miesto. Získate zmes tmavej bažinovej farby. Preceďte a skladujte v chlade. Prijímajte 3-krát denne po 1 polievkovej lyžice 30 minút pred jedlom.

Skorocel s medom:

1. metóda: umyté čerstvé listy sa rozmliaždia v trecej miske, pridá sa voda a zmes sa zahreje do varu. Bez precedenia sa bohato ochutí medom. Pri kašli a teplote vezmite 1 čajovú lyžičku každú hodinu.

2. metóda: dobre umyté listy sa nakrájajú, rozmliaždia, vytlačí sa šťava a zmiešajú sa s rovnakým množstvom medu a varia sa 20 minút. Vezmite 1 polievkovú lyžicu 3 krát denne 15 – 20 minút pred jedlom pri gastritíde, kolitíde, kolike. Skladujte v tesne uzavretom obale na chladnom mieste.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie