Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Pôsobenie tabaku na zdravie organizmu

  1. fajcenieFajčiar zomrie o 12 – 17 rokov skôr, ako by zomrel prirodzenou smrťou.

  1. Fajčiarov o 20 krát častejšie postihuje rakovina ako nefajčiarov.

  1. Teplota horiacej cigarety je okolo 300 °C a pri potiahnutí okolo 1000 °C. Jedna cigareta sa vyfajčí v priemere po 20 potiahnutí, to znamená, okolo 20 krát s každou novou cigaretou sa opália sliznice úst a hrdla, rovnako aj sklovina zubov. Pokiaľ by sme si predstavili pľúca ako jednu plochu, zistili by sme, že majú plochu 100 m². Táto plocha je potrebná pre úplnú absorpciu kyslíka, ale on zhorí v cigarete. Do pľúc namiesto neho vstupuje v plynnej a aerosolovej forme: oxid uhoľnatý, amoniak, kyanovodík, izoprén, acetaldehyd, akroleín, nitrózodimetylanilín a ďalších minimálne 56 toxických látok.

  1. Pôsobenie nikotínu na prenos elektrických impulzov z nervu do svalu sa vo vedeckej lekárskej literatúre porovnáva s pôsobením známeho jedu kurare ochromujúceho svalový systém organizmu. Pomocou tohto jedu vyznavači náboženstva „voodoo“ zaživa pochovávajú úplne zdravých ľudí. V noci ich vykopávajú z hrobov a hypnotizujú ich, že už sú na onom svete, a tým z nich robia živé mŕtvoly – zombie.

  1. Malé dávky nikotínu umelo zvyšujú krvný tlak, ktorý sa organizmus snaží normalizovať dávkovaním do krvi príslušných hormónov a znížením priepustnosti kapilár obehového systému. Na to fajčiar odpovedá ďalšou dávkou nikotínu, ktorá presahuje maximálnu povolenú normu v zdravom tele, čo vedie k potlačeniu psychiky, hormonálneho a kardiovaskulárneho systému. Steny ciev z extrémnej kompresie a expanzie zo začiatku strácajú pružnosť a potom sa stávajú krehkými a trhajú sa. Vznikajú trombózy ciev, trombiflebitída a rakovinové nádory.

  1. Fajčiar je sebevrah a vrah svojich blízkych. Vražda sa začína zničením spermií u muža a vajíčok u ženy a končí sa zlyhaním imunitného systému ako dospelých, tak aj embrya plodu, ktorý sa bohužiaľ stal dieťaťom nikotínových narkomanov.

  1. Horiaca cigareta je jedinečná chemická továreň, ktorá vyrába viac ako 40 karcinogénov, ktoré sú pôvodcami rakoviny.

  1. Podľa farmakológov jedno balenie cigariet obsahuje nasledujúce látky, ktoré sa oficiálne považujú za jedy: 0,0012 g kyanovodík (hlavná zložka bojových otravných plynov), 0,0012 g sírovodík, 0,22 g pyridínové látky, 0,18 g nikotín, 0,64 g amoniak, 0,92 g oxid uhoľnatý, 1 g koncentrát tabakového dechtu pozostávajúci zo 40 karcinogénov. Za jeden rok sa do pľúc fajčiara dostáva 1 kg tabakového dechtu, ktorý sa čiastočne vykašliava spolu s hnisom a hlienom.

  1. Koncentrácia kyanovodíku v cigaretovom dyme je iba 40 krát menšia od smrteľnej. Postačí vyfajčiť 2 – 3 balenia cigariet bez prerušenia a fajčiar môže skončiť svoju nešťastnú púť na tejto zemi. Kyanovodík blokuje vstrebávanie kyslíka červenými krvinkami, dôsledkom čoho tvár a krk modrajú, oči vyliezajú z jamôk a jazyk vypadáva z úst. Smrť nastáva udusením.

  1. Vďaka fajčiarom sa rakovina pľúc, ktorá bola v štatistikách začiatkom minulého storočia na poslednom mieste, posunula na druhé miesto vo svete a rakovina žalúdka (aj vďaka prehĺtaniu jedovatých slín) na tretie.

  1. Tí, čo sa zatiaľ vyhli rakovine, trpia astmou a chronickou bronchitídou, ktorá trhá pľúca a priedušnice. Dusia sa vlastnými šedo-zelenými alebo hnisavo-hnedými hlienmi. Tí, čo sa zatiaľ vyhli rakovine žalúdka, trpia striedavými hnačkami so zápchou, kolitídou, gastritídou, žalúdočnými vredmi, dvanástnikovými vredmi a hemoroidmi.

  1. Podľa WHO, každý piaty človek na svete zomiera na následky fajčenia.

  1. 30 % všetkých, ktorí hľadajú lekársku starostlivosť, majú choroby spôsobené fajčením.

  1. Každý rok na následky príčin súvisiacich s fajčením zomiera viac ako 400 000 ľudí. Je to iba 10 krát menej ako každý rok zomieralo v druhej svetovej vojne.

  1. Matebremnik je dieťa, ktoré sa stalo nikotínovým narkomanom v maternici fajčiacej matky. Po niekoľkých hodinách po pôrode začína cítiť abstinenčné príznaky. Aby sa normalizoval stav abstinenčného syndrómu a trasenia rúk, lekári sú nútení pridávať nikotín dieťaťu do krvi. Vo väčšine prípadov sú z týchto detí polodebili, zaostávajú vo vývoji, trpia ochorením srdca a stávajú sa narkomanmi hneď, ako sa naučia samostatne získavať drogy.

  1. Fajčiari (otec aj matka) majú právo počať dieťa nie skôr, ako za 4 roky po absolútnom ukončení fajčenia. Pretože k úplnej výmene mäkkých tkanív ľudského tela nedochádza skôr ako za 3,5 – 4 roky.

  1. Prírodu neoklameš. Názorným príkladom je, keď sa prisatá pijavica k ľudskému telu minútu po začiatku fajčenia oddelí od tela a zvíja sa od bolesti.

  1. Nikotín aplikovaný do tela králika spôsobuje zmenšenie jeho semenníkov a smrť spermií. To isté sa deje u fajčiacich mužov. V 10 prípadoch zo 100 je príčinou impotencie fajčenie. Po absolútnom skoncovaní s fajčením sa postupne pohlavne funkcie obnovujú.

  1. Dnes 25 ročné dievčatá rovesníci nazývajú starenami. To má aj vlastnú pravdu, pretože fajčiace dievčatá rýchlejšie starnú a predčasne pohlavne hasnú.

  1. Pokiaľ si budúca matka zapálila cigaretu alebo v jej prítomnosti niekto iný, to vedie k rýchlejšej srdcovej frekvencii plodu. Tabakový dym znižuje prívod kyslíka do tkanív a orgánov tela dieťaťa. Znižuje sa placentárny prietok krvi a prísun kyslíka do mozgu dieťaťa.

  1. U žien, ktoré fajčia, sú potraty a mŕtvo narodené deti 2 – 3 krát častejšie ako u nefajčiacich a narodené deti sú často retardované.

  1. Výskum Japonského inštitútu sanitácie a hygieny dokázal, že u otcov, ktorí fajčia jedno balenie cigariet denne, novonarodené deti vážia o 125 g menej. Pokiaľ fajčí matka, tak dieťa váži o 230 g menej. To je jasný dôkaz o nedostatočnom vývine detí u fajčiarov.

  1. U dospievajúcich dievčat, ktoré začali fajčiť, okrem iných ťažkostí, sa slabo vyvíjajú prsia, častejšie trpia prechladnutím, najmä bronchitídou, často dochádza k narušeniu menštruácie, čo má negatívny vplyv na ich celkový rozvoj.

  1. 100 vyfajčených cigariet sa podľa stupnice toxicity rovná k 1 roku práce v nebezpečnom prostredí.

  1. V jednej zo správ prezidenta Amerického onkologického ústavu: „Odstráňte fajčenie a zabránite 15 – 20 % všetkých úmrtí na rakovinu v Amerike a iných krajinách.“

  1. Každý rok fajčiari znečisťujú životné prostredie: 720 t kyanovodíku, 384 000 t amoniaku, 108 000 t nikotínu, 600 000 t tabakového dechtu, 550 000 t oxidu uhoľnatého a množstvom iných jedovatých látok.

  1. Na pestovanie tabaku sa využívajú najlepšie úrodné pôdy, na ktorých je možné pestovať najcennejšie druhy ovocia a zeleniny. Na sušenie tabakových listov na 300 kusov cigariet je potrebný jeden strom.

  1. Aby sa odstránil neželaný zápach tabaku, výrobcovia dodávajú na 1 t tabaku: 1,25 kg vanilínu, 3,25 kg arovanilínu, 3,5 kg mätového oleja, 50 kg sušeného ovocia, 70 kg sušených sliviek, 96 kg rumovej esencie, 150 kg medu a veľa iných exotických prísad. Zatiaľ čo milióny detí vo svete hladujú.

  1. Vo svojej knihe akademik F.G. Uglov píše: Na začiatku 80 rokov tabakový priemysel v krajine vyrobil 378,5 miliárd cigariet. Na ich výrobu „zničil“: 30 000 t medu, 700 000 t mätového oleja, 70 000 t papiera najvyššej kvality, čo by stačilo na vydanie 1000 kníh a z každej po 150 000 kusov výtlačkov.

  1. Z 205 ľudí, ktorí zomierajú na infarkt vo veku do 44 rokov, sú iba dvaja nefajčiari.

1368973638_delo_tabak_v_ukraine

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie