Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Tandemové kojení

tandemTandemové kojení, tak se nazývá společné kojení staršího a mladšího dítěte. Začíná to samozřejmě tím, že matka kojí dítě v době těhotenství a po porodu pokračuje v kojení hned obou dětí. Tato neobyčejná situace vyvolává u krmící matky spoustu otázek a my se na ně v našem článku pokusíme odpovědět.

Co tedy mámě může dělat v takové situaci starosti:

  • Není kojení rizikovým faktorem přerušení těhotenství?

Když se doktor dozví o tom, že těhotná žena ještě kojí, doporučuje jí s tím přestat, aby nedošlo k potratu. Ale ve skutečnosti, když nejsou u kojné v prvním trimestru těhotenství žádné komplikace (krvácení, silné stahy břicha, vysoká teplota), tak může v kojení staršího dítěte pokračovat. Americkými vědci bylo dokázáno, že těhotná matka je do 26-28 týdne těhotenství necitlivá k oxytocinu, který vylučuje hypofýza při kojení. Proto oxytocin, který je vylučován v době kojení, nemůže vyprovokovat potrat. Rut Lufkin, leader La Leče Liga (organizace na podporu kojících matek v Americe a ostatních státech) ve svém článku na toto téma podotýká: „Velké množství žen, které se obracely na LLL během mnoha let, jsou samy o sobě velkým neformálním statistickým vzorkováním. Jestliže by praktika kojení při těhotenství přiváděla k viditelnému růstu množství problémů s těhotenstvím, pravděpodobně by se to stalo v naší skupině LLL jasným.“

Některé těhotné maminky si po 20. týdnu (a některé i po celé těhotenství) všímají „cvičných“ kontrakcí, Braxton-Hicksovy kontrakce. Nejsou bolestivé: vzniká pnoucí pocit v podbřišku nebo v dolní části zad, děloha jakoby tvrdne – když položíte ruku na břicho, je to jasně citelné. Kontrakce jsou vzácné a nepravidelné, mohou se projevovat v nějakých periodách a potom zase mizet. V daném případě je důležité zachovat klid, dělat přestávky ve všech svých pracích a též i v kojení: pohodlně se položit, zvednout nohy nahoru, vypít několik sklenic vody, protože dehydratace může také vyvolat předčasný porod. V době takových kontrakcí i po nich je lépe nějakou dobu kojit jen minimálně.

  • Budu mít ve svém organizmu dostatek všeho potřebného pro plnohodnotný rozvoj prenatálního dítěte?

V době těhotenství je organizmus matky přebudován a hlavním se pro něho stává vznik a vývoj nově se rodícího života, proto je všechna síla ženského organizmu soustředěna na tuto práci – dítě se rozvíjí plnohodnotně, tak, jak to má být. Další prioritou ženského organizmu se stává tvorba mléka pro dítě, které matka ještě krmí, takže je tu ještě jeden zdroj, který z matčina těla odebírá mikroelementy, kalorie a vitaminy.

Všechny systémy organizmu tedy pracují ve prospěch dětí a je možné říci, že v tomto případě je to stejné jako v případě, že matka nosí dvojčata. Samozřejmě je jasné, že zdraví ženy v této době neprožívá zrovna dobré období, takže je velmi důležité, aby její strava byla vyvážená, kvalitní, aby jedla a pila dle své potřeby. Od věci nebude ani doplnění zásob vitamínů a mikroelementů v podobě doplňků stravy. Nedivte se, když cítíte, že máte potřebu pořád jíst, v tomto případě to není nic, za co byste se měla stydět – jezte za dva, lépe za tři.

  • Je možné, aby těhotná matka brala do náručí starší dítě, přece to také potřebuje!

To je úplně v pořádku, dítě to velmi potřebuje a do náručí je ho možné brát v případě, že se vy sama cítíte dobře. Samozřejmě, že to nebude tak často a tak dlouho, jako to bylo do těhotenství. V prvních měsících, když ještě nevadí břicho, můžete k nošení dítěte používat dlouhý šátek nebo klokaní kapsu, Ergo – v těchto zařízeních pro přepravu dětí je počítáno s rovnoměrným rozložením zátěže na spodní části zad a obě ramena. Až bude břicho více patrné – je pohodlnější posazovat dítě na boky. Berte dítě do náručí častěji, když sedíte. Když si s ním hrajete, také si k němu sedněte. Až ho budete uspávat, raději u toho seďte.

  • Kdy je tandem vhodný?

Jsem přesvědčena o tom, že ne každé těhotenství je třeba se připravovat na tandemové kojení. Řekněme, že vašemu dítěti je teprve 6-9 měsíců nebo méně a vy jste znovu otěhotněla, v tom případě je třeba v kojení pokračovat. Protože až se narodí další dítě, vaše starší dítě nebude ještě tak veliké (jen 1,5 roku), takže bude ještě velmi potřebovat matčino mléko.

Jestliže otěhotníte a vašemu dítěti je už okolo 1,5 – 2 let, tak klidně můžete dítě v době těhotenství připravovat k plynulému odloučení od kojení. Je možné, že ho budete muset kojit ještě nějaký měsíc po porodu, nicméně vést to k plynulému ukončení. V každém případě bude na každou otázku jen vaše odpověď, špatné odpovědi zpravidla nebývají. Hlavně dbejte na to, aby všechno bylo děláno měkce a postupně.

Ale plánované rození druhého dítěte do roka s tandemovým kojením vám nedoporučuji – matčin organizmus bude pracovat v extrémních podmínkách a ani fyzicky to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Charakter kojení staršího dítěte v těhotenství

Takže, čekáte narození na svět nového člena rodiny a rozhodla jste se pokračovat v kojení. První, s čím se těhotné ženy za těchto podmínek setkávají – bolestivost nebo extrémní citlivost bradavek při kojení. Bohužel, ale na toto neexistuje žádný lék. Může to začít už od prvních týdnů těhotenství a dále toto nepohodlí závisí na tom, jaká bude hormonální rovnováha v těle matky. Možná, že v druhém trimestru to poleví nebo to zmizí úplně a kojení se stane pohodlnějším.

Co je možné udělat:

  • 1367650720_lactancia_en_tandem_1Je velmi důležité, aby matka dítě velmi pozorně přikládala ke kojení. Při každém kojení dávejte pozor na to, jak vkládáte prs do úst, snažte se, aby se prs dostal v drobných ústech dostatečně hluboko.

  • Pokud už může prcek vyplňovat vaše prosby – požádejte ho, aby široce odkryl ústa v začátku kojení, učte ho i tomu, aby v průběhu kojení nekroutil hlavou.

  • Domluvte se s ním na tom, aby kojení netrvalo příliš dlouho, časově asi okolo 10 minut.

  • Můžete všelijak odvádět pozornost dítěte od následujícího kojení – upoutávat jeho pozornost na něco jiného, chodit více ven, na návštěvy, pokud to váš stav dovoluje.

Snížení tvorby mléka – co to může mít za následek?

V druhém trimestru se může snížit tvorba mléka, je to způsobeno tím, že se zvýší úroveň estrogenu a progesteronu, které podporují tvorbu mléka, ale bohužel, v tomto případě žádné opatření ke zvýšení tvorby mléka neexistuje. Vědci to vysvětlují tím, že v tomto období dochází k výměně mléka za mlezivo – organizmus matky připravuje nové mléko pro mladší dítě. Mění se jak složení mléka, tak i jeho chuť. Je však možné, že v tomto období začne starší dítě kojení odmítat. Závisí to však na tom, jakou má potřebu – nutriční nebo výživovou. Pokud se chce dítě kojením nasytit, může ho matka připravit k ukončení kojení – nabídnout mu kravské mléko (pokud jde o dítě starší jeden rok) z poháru. Obyčejně se ale s těmito dětmi dá lehce dohodnout na jiném způsobu krmení bez stresu z ukončení kojení.

Pokud je starší dítě silně poutáno k matce, jsou pro něho důležité doteky, objetí, uspávání kojením, v tom případě tu změna chuti mléka nebude při kojení nic platná. Stejně jako při prvním otěhotnění, mlezivo se může v tomto období začít tvořit (zřejmě méně než bylo mléka), ale také se nemusí tvořit až do vlastního porodu, všechno to závisí na hormonech. Obě varianty jsou však v normě. Prcek bude pokračovat v kojení dokonce i v případě, když nebude mlezivo. V tomto případě však musí matka hlídat kvalitu kojení, aby miminko „nesklouzlo“ k bradavce. Je plně reálné, že se dítě v noci zapomene budit na kojení, ale ve dne bude kojení před usnutím nezbytné. V tomto případě začíná dítě jíst pevnou stravu.

V momentě, kdy se tvorba mléka začíná snižovat, začíná mít těhotná matka obavu, že mléka bude málo i po porodu. Tak to není! Hned po porodu mladšího dítěte se začne tradiční proces tvorby: nejdříve bude mlezivo, 3-5 den se tvoří rané přechodné mléko, 10-18 den pozdní přechodné mléko a nakonec měsíce přichází na řadu zralé mléko.

Množství mléka bude větší než při prvním dítěti. Koneckonců bude lépe stimulováno – budou pracovat dvoje ústa, to znamená, že bude větší požadavek. Oběma dětem bude mléko stačit.

Jsou i pozitiva – matka se nemusí obávat velkého přílivu mléka v prvních dnech, protože starší dítě může vypít jakýkoliv objem mléka – má už zkušenosti! S problémem jako je lactostasis se matka, která kojí tandemově, setkává jen řídce.

Jak kojence připravit na nového člena rodiny

Rodiče mívají při novém otěhotnění největší strach ze žárlivosti dětí mezi sebou. S tím nebude žádný problém, když budete dítě na bratříčka nebo sestřičku připravovat od samého začátku. Potřebujete z dítěte udělat spojence a všímat si ho stejně jako to bylo do těhotenství, tehdy přijme dítě nového člena rodiny klidně.

Tehdy, když se sami ztotožníte s myšlenkou o novém životě, až se vaše pocity ustálí do klidného bodu, oznamte prckovi, že mámě v bříšku roste nový člověk. Vyprávějte mu o tom, jaký je ten člověk v břichu malinký, o tom, jak bude nový človíček růst a s ním bude růst i bříško mámě a až vyroste úplně – miminko se bude chtít setkat se svojí rodinou a starším bratrem (nebo sestrou) – narodí se.

Ale už nyní, když je nový človíček ještě ve vašem bříšku – veďte starší dítě k pomoci v domě, v nákupech, v přípravě místa pro miminko. Snažte se mu vysvětlit, že právě on je vaším hlavním pomocníkem, že v něm vidíte velikou oporu.

Podporujte vaše batole v komunikaci s rezidentem bříška, dovolte mu ho hladit, hovořit s ním, zpívat mu písně (jestliže už umí), nebo mu malovat obrázky jako dáreček. Hrát si s bříškem se mu bude líbit obzvláště v případech, kdy embryo bude měnit svoji polohu, vystrkovat ruku nebo nohu.

Vyprávějte mu i o tom, že až se narodí novorozenec, bude také jíst od mámy. Vysvětlete mu, že do té doby už bude veliký a občas bude muset počkat, než se novorozenec začne kojit.

Kromě toho všeho musíte ještě dítě připravovat na to, že budete muset odjet do porodnice. Proto učte dítě usínat bez kojení, s otcem nebo babičkou (chůvou, tetou). Uspořádávejte tréninkové vycházení z domu, aspoň 3x v týdnu, s tím, že se nevrátíte dříve než za 4-5 nebo ještě více hodin, aby se dítě naučilo zůstávat bez vás a naučilo se usínat.

Několik dní v porodnici

Když budete vynuceni odjet rodit, aniž by to vaše dítě vědělo, zanechte mu dopis, ve kterém mu oznámíte, proč tu nejste a nezapomeňte připomenout, že máte své starší dítě rádi a brzy se s ním uslyšíte po telefonu nebo se uvidíte.

Snažte se vybrat si takovou porodnici, kde je možné navštívit nejen rodičky, ale i kojence. Otec zatím zavčas připraví dítě k tomu, že půjdou na návštěvu k mámě a seznámit se s novorozenětem. Řekněte mu, že nějakou dobu zůstanete v nemocnici všichni pohromadě a pak se vrátíte oba domů. Dokud nebude matka blízko, dítě bude potřebovat mimořádnou pozornost ze strany otce a ostatních členů rodiny.

Určitě by bylo vhodné, kdyby matka mohla být první momenty setkání s dítětem osobně: pohled do očí, objetí, vzetí do náruče. Potom ho seznámit s mladším členem rodiny, nabídnout mu, aby si ho pohladil, nebo, s pomocí dospělých, si ho podržet na rukách. Mnoho však od tohoto setkání neočekávejte, starší dítě může lehce přijít do rozpaků a připadat si jako odstraněné nebo dokonce agresivní. Potřebuje čas, aby si to mohl uvědomit.

Technické charakteristiky tandemového krmení

Doma se pak snažte, abyste si více všímali vašeho staršího dítěte. Abyste si usnadnili péči o nejmladšího, hodí se vám k tomu nosítka s kroužky, s jejichž pomocí nakojíte současně obě děti (pomocí pozice zavěšení – od podpaží). Je možné, že se starší dítě bude snažit o kojení stejně často, jako i mladší – bude to trvat tak dlouho, dokud si starší nezvykne na své nové postavení. Snažte se v tomto případě neprojevovat přílišné emoce, to aby se s tím rychleji starší dítě vyrovnalo. Taktéž všechny návštěvy, které k vám budou chodit, upozorněte na to, že vaše starší dítě se jen těžko vyrovnává s pozorností směřovanou k novému členu rodiny, takže ať jsou umírnění ve svých prohlášeních a vyjadřováních pocitů. Nechť udělují pozornost i vašemu rychle odrůstajícímu dítěti.

Nezapomínejte, že mladší dítě je třeba učit správnému kojení, takže pokud pláče, vaším úkolem je soustředit pozornost na techniku kojení. V tomto případě poproste starší dítě, aby chviličku počkalo, a až se ujistíte, že je kojení bezbolestné, nakojte i starší dítě.

Při kojení dětí různého věku není třeba matce rozdělovat prsy: levý staršímu, pravý mladšímu apod. Děti sají s různou rychlostí, proto by byla tvorba mléka v prsních žlázách nerovnoměrná. Navíc, mladšímu dítěti je třeba ukázat, že matka má dva prsy a z obou je možné se najíst. Když mu budete dávat pořád jen z jednoho, později už z druhého nebude chtít pít vůbec.

Pro kojení vybírejte takovou pozici, která bude v první řadě příjemná vám, potom vašemu kojenci, starší si musí najít pohodlnou pozici sám. Zajisté bude nutné dovolit staršímu dítěti, alespoň jednou za den, napít se z prsu po jeho vlastní vůli, aby se nemusel dělit s mladším – toto budou chvíle jen pro vaše spojení, které jsou pro dítě velmi důležité.

K spánku můžete ukládat obě děti současně, v tomto případě mladší usíná při kojení a starší můžete hladit třeba po zádech. Můžete se s ním domluvit tak, že jakmile mladší přestane pít, dáte napít i jemu.

Nebo můžete nejprve uložit mladší dítě, zatím co se starším si otec pročítá pohádky, a potom kojením uspat i starší dítě.

Vaše postel by měla být dostatečně prostorná, abyste se tam všichni vlezli. Můžete použít i dětskou postýlku. Váš muž prostě jen sundá bok postýlky a jednoduše ji přiloží k vaší posteli. Pokud se už vaše starší dítě nebude mít potřebu nočního kojení, ukládejte ho spát ze strany otce, společný spánek s vámi potřebuje (spánek v rodičovské posteli do 3-5 let), není třeba ho ukládat do jeho vlastní postele.

Na procházkách s dětmi zvažujte i to, že starší se může rychle unavovat a do náručí ho můžete brát jen na určitou dobu – budete mít s sebou ještě kočárek s novorozenětem. Můžete to vyřešit tak, že v nosítkách budete nosit mladší dítě (budete tak mobilnější) a starší dítě bude chodit po svých nohách, když bude unavené, tak ho posadíte do kočárku (lehkého mobilního).

Nakonec bych chtěla poukázat na to, že tímto vstupujete do nejednoduchého, ale zároveň také zajímavého období! Ničeho se nebojte, jste už zkušená matka, nedávno jste to absolvovala se starším dítětem, proto to nyní se dvěma bude jednoduší! Teď máte přece pomocníka, sice malého, ale něco přece převezme. Těžké budou první 3 měsíce, ale dál to bude jen lehčí. Hodně štěstí!

554581_518382128177708_757443550_n

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie