Podpňovka je na prvý pohľad neškodná a malá huba, spôsobujúca koreňovú hnilobu, ktorá vedie k úhynu stromov po celom svete. Zvlášť postihnuté sú ihličnaté druhy, ktoré sú okrem húb ničené globálnymi klimatickými zmenami.
Tento problém sa stal pre severné lesy Ruska taký vážny, že odborníci zo Sibírskej federálnej univerzity a Lesného inštitútu V. N. Sukačeva, dnes aktívne študujú 4 druhy podpňoviek, ktoré sú bežné v sibírskych boreálnych lesoch – podpňovka severná, tlstonohá, horčičná a tmavá. Podľa internetovej stránky SFU, títo odborníci boli prvými na svete, ktorí prečítali a študovali mitochondriálne genómy týchto druhov.
Štúdiom mitochondriálnych a jadrových genómov húb, ako aj ich exprimovaných génov, sa vedci snažia porozumieť vývoju týchto organizmov (vrátane vývoja ich škodlivého predátorského správania) a ich vzťahu k hostiteľským rastlinám. Okrem toho je dôležité nájsť dôvody, pre ktoré sa „neškodná“ podpňovka, ktorá žije hlavne na mŕtvom dreve, v poslednej dobe stala patogénom, ktorý likviduje živé stromy, čím spôsobuje vážne a obrovské škody na ihličnatých lesoch východnej Sibíri. Vedecké výpočty a prvé výsledky štúdie boli nedávno uverejnené v odbornom časopise BMC Genomics.
Nebezpečenstvo húb z rodu Armillaria (podpňovka) spočíva v tom, že sú jedným z najväčších živých organizmov na planéte. Podhubie podpňovky, ktoré sa nachádza v prírodnej rezervácií Malur Forest Reserve v americkom štáte Oregon, sa rozkladá na ploche viac ako 880 hektárov! Huba bola nazvaná Oregonské monštrum. Dôvod tohto názvu nie je v jeho kolosálnom teritoriálnom rozmere a hmotnosti, ale v skutočnosti, že mycélium zapletené v koreňoch stromov spôsobuje ich smrť. Vedci sa o gigantickej hube dozvedeli až na základe hromadnej smrti stromov.
Údaje mnohých vedeckých prác, ktoré predtým vykonali viacerí vedci vo svete, naznačujú absenciu deštrukčných patogénnych vlastností húb podpňoviek prevládajúcich na Sibíri. Avšak dnes sa práve podpňovka severná mení na zabijajúce monštrum, ktoré spôsobuje obrovské epicentrá vysychania ihličnanov. Vedci musia zistiť, čo vedie túto hubu k takémuto správaniu, okrem globálnych klimatických zmien.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info