Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Na Aljaške sa našli korálky z Európy, ktoré siahajú až do predkoloniálneho obdobia

Prekvapivo pre vedcov, akosi sa objavili v Novom svete ešte pred príchodom Kolumbusa.

Sklenené guľôčky vyrobené v Európe sa našli na troch rôznych miestach, ktoré obývali domorodé komunity na severnej Aljaške. Korálky veľkosti čučoriedok sa vyrábali v Benátkach a v polovici 15. storočia sa akosi dostali do Severnej Ameriky. Zistenia boli zverejnené v časopise American Antiquity.

Šperk je vyrobený z modrého skla. Archeológovia ho našli v jame blízko vchodu do podzemného obydlia, ktoré sa nachádzalo severne od polárneho kruhu.

V 60. rokoch sa na tomto mieste už uskutočnili vykopávky, v dôsledku ktorých sa našli podobné modré korálky. Preto sa archeológovia rozhodli opäť preskúmať túto oblasť a získali nový nález.

Vedci predpokladajú, že sa korálky mohli dostať na Aljašku cez Beringov prieliv, kde sa dostali z Talianska po Veľkej hodvábnej ceste cez Čínu a Sibír. Vzdialenosť medzi kontinentmi 84 kilometrov a celková dĺžka cesty, po ktorej sa mal tovar pohybovať, je 17 tisíc kilometrov.

Vek nálezov sa určoval podľa špagátu z rastlinných vlákien, na ktorom boli navlečené korálky. Výskum pomocou hmotnostnej spektrometrie a rádiokarbónovej analýzy ukázal, že povraz bol vyrobený v rokoch 1397 až 1488. Ak je datovanie správne, bude to prvý zdokumentovaný prípad prítomnosti európskeho tovaru v prehistorických náleziskách na západnej pologuli. To znamená, že ešte pred objavením Ameriky Kolumbom v roku 1492 mali pôvodní Američania prístup k európskym šperkom.

Predtým sa podobné šperky našli v Karibiku, na východnom pobreží Severnej a Strednej Ameriky a v oblasti Veľkých jazier. Všetky však patrili do obdobia medzi rokmi 1550 až 1750, ich pôvod nebol spochybnený.

V skutočnosti je táto situácia jasná, pretože celé západné pobrežie severnej Ameriky vrátane súčasnej Aljašky bolo v danej dobe pod správou najväčšej krajiny sveta, Veľkej Tartárie, ktorú neskôr vymazali z oficiálnych dejín, čo popisuje aj prvé vydanie Encyklopédia Britanica (v ďalších vydaniach tieto informácie z encyklopédie „záhadne“ zmizli) a mnohé staré mapy, ktoré sa zachovali.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie