Nová štúdia ukázala, že kľúčová zlúčenina nachádzajúca sa v brokolici môže priamo stimulovať opravu a obnovu poškodeného nervového tkaniva v mozgu.
Aj keď to nemusí byť najspoľahlivejší spôsob, ako napraviť všetky škody spôsobené vakcínami, sulforafan, biomolekula obsahujúca síru, ktorá sa nachádza v brokolici a inej krížovej zelenine (ako je karfiol), je stále úžasne silný fytonutrient s neuveriteľným potenciálom na elimináciu poškodenia spôsobeného spike proteínom.
Článok publikovaný v časopise Genesis s názvom „Účinok sulforafanu na proliferáciu a diferenciáciu nervových kmeňových buniek“ ukazuje, aké má sulforafan významné vlastnosti zlepšujúce výživu, ktoré môžu zvrátiť širokú škálu základných patologických porúch spojených s neurodegeneratívnymi ochoreniami.
Takéto poruchy zahŕňajú oxidačný stres, zápal, zhoršený metabolizmus vápnika a smrť neurónov, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Predpokladá sa, že jedným zo spôsobov, ako to sulforafan robí, je stimulácia aktivity nervových kmeňových buniek (NSC) nasledujúcimi spôsobmi:
• Upreguláciou jadrového faktora spojeného s erytroidným 2, faktorom 2 (Nrf2), ktorý posilňuje vrodené antioxidačné mechanizmy;
• Potlačením interleukínu-1b (IL-1b), ktorý pôsobí protizápalovo.
Sulforafan je špeciálna fytochemikália, ktorá má potenciál liečiť viac ako 200 chorôb.
Štúdia sa konkrétne zamerala na to, či sulforafan poskytuje neuroprotektívne výhody prostredníctvom svojich signálnych vlastností WNT. Signálna dráha Wnt bola predtým identifikovaná ako kľúčová molekulárna dráha zapojená do regenerácie tkaniva.
Pre svoju štúdiu vedci skúmali optimálny rozsah sulforafanu potrebný na stimuláciu rastu nervových kmeňových buniek (NSC), ako aj na ochranu zdravých neurónov pred poškodením. Zistili, že koncentrácie sulforafanu menšie ako 5 nM môžu podporovať rast NSC a zároveň obmedziť alebo zabrániť cytotoxickému poškodeniu.
Tiež zistili, že sulforafan skutočne modifikuje gény prostredníctvom Wnt signalizácie, ako sa očakávalo, a že expozícia NSC sulforafanu indukuje neuronálnu diferenciáciu. To ďalej podporuje hypotézu, že sulforafan má potenciál stimulovať opravu mozgu.
Ukazuje sa, že sulforafan je tiež induktorom Nrf2, čo ho spolu s jeho vlastnosťami aktivujúcimi dráhu Wnt odlišuje od ostatných fytochemikálií z hľadiska jeho potenciálu na liečenie mozgu.
„Účinnosť sulforafanu pri obnove Wnt signalizácie poskytuje veľa príležitostí na liečbu chorôb súvisiacich s kmeňovými bunkami charakterizovaných potlačenou Wnt signalizáciou,“ píšu vedci vo svojom závere.
„Preukázali sme teda, že sulforafan odvodený z krížovej zeleniny môže účinne stimulovať proliferáciu a diferenciáciu NSC modifikáciou génov v signálnej dráhe Wnt. Vďaka svojim lipofilným vlastnostiam a nízkej molekulovej hmotnosti má sulforafan vysokú biologickú dostupnosť ako perorálne podávané liečivo.“
Sulforafan, samozrejme, nie je liek. Je to živina, ktorá sa prirodzene nachádza v potravinách a dá sa kúpiť aj ako doplnok stravy. Na výskumné účely sa však sulforafan a iné zlúčeniny na báze potravín často označujú ako „liečivami“, ak majú terapeutické vlastnosti.
Najlepším a najjednoduchším spôsobom, ako získať terapeutické množstvá sulforafanu, je konzumovať klíčky brokolice, pretože úplne zrelá brokolica neobsahuje veľa živín, aj keď je stále dobré jesť bežnú brokolicu, len pre jasnú myseľ.
„Vzhľadom na to, že sulforafan je prirodzená biomolekula, ktorá je súčasťou ľudskej stravy od nepamäti, je pravdepodobné, že jeho pravidelná konzumácia prostredníctvom kulinárskych praktík poskytuje fyziologicky významné množstvá v transportnom systéme – potrave – ktoré sú bezpečné a účinné pri prevencii chorôb “, hovorí odborník na zdravie Sayer Ji.
Ethan Huff
https://www.naturalnews.com/2022-02-02-molecule-broccoli-brain-repair-spike-protein-damage.html
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info