Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Mliečne výrobky pomôžu podporiť imunitu organizmu

Mliečne výrobky sú v boji proti vírusom nepostrádateľné, pretože majú jedinečné vlastnosti. Najviac prospešných látok, ktoré pomáhajú posilniť imunitný systém, sa nachádza v masle a vysokotučnom mlieku. Vďaka tomu, aký obsah tuku mliečne výrobky obsahujú, sú silným imunomodulátorom, hovorí Elena Melniková, profesorka Voronežskej štátnej univerzity inžinierskych technológií, vedúca oddelenia technologickej kontroly a rozvoja Molvest Group.

Mliečny tuk a bielkoviny chránia organizmus pred infekciami. Tuky obsahujú kyseliny (ako je kyselina linolová), ktoré pomáhajú chrániť bunky pred baktériami a vírusmi. Navyše tuk v mliečnych výrobkoch je ľahko stráviteľný.

Tuky sú súčasťou takzvaných povrchovo aktívnych látok, ktoré, zhruba povedané, pomáhajú telu dýchať – urýchľujú vstup kyslíka do krvi. Relevantné na pozadí pľúcnych problémov spojených s covidom. Tuk je tiež nosičom vitamínov rozpustných v tukoch, ako je vitamín D. A je tiež silný imunomodulačný faktor. Najviac tuku sa nachádza v masle a vysokotučnom mlieku.

Mliečna bielkovina, podobne ako tuk, je ľahko stráviteľná a je potrebná okrem iného aj na syntézu protilátok. V skutočnosti je to stavebný materiál pre ochrannú bariéru proti vírusom.

Mliečny proteín obsahuje unikátnu esenciálnu aminokyselinu tryptofán, ktorá je zdrojom syntézy hormónu melatonínu. Ten má zase antioxidačnú aktivitu, imunomodulačné a protizápalové účinky. Okrem toho je tryptofán potrebný na produkciu ďalšieho dôležitého hormónu, serotonínu. Ide o rovnaký hormón, ktorý priamo ovplyvňuje našu náladu. Ak vám starosť o seba a blízkych v epidémii neumožňuje v noci spať, zaraďte do stravy mliečne výrobky.

V epidemickej situácii je dôležité jesť vyváženú stravu. Ideálny pomer bielkovín, tukov a sacharidov v produkte je 1/1,2/4. V mliečnych výrobkoch, najmä v koncentrovaných, ako sú syry či tvaroh, sú tieto zložky práve v takomto pomere.

V syroch je sústredených veľa užitočných látok. V procese ich dozrievania, čo znamená činnosť špeciálnych prospešných mikroorganizmov, dochádza k hlbokej biotransformácii bielkovín, tukov, sacharidov, vďaka čomu sa makronutrienty ľahko vstrebávajú. Okrem toho je syr dobrým zdrojom vápnika a fosforu, ktorých je v organizme zvyčajne nedostatok.

Fermentované mliečne výrobky (kefír, acidofilné mlieko, jogurt) sú ďalším druhom superpotravín, normalizujú črevnú mikroflóru a ako vieme, jej stav priamo ovplyvňuje imunitný systém. Užitočné mikroorganizmy z fermentovaných mliečnych výrobkov vytláčajú patogénnu mikroflóru a pomáhajú organizmu zotaviť sa. Zvlášť je potrebné spomenúť kefír. Ide o jedinečný produkt svojím vlastným spôsobom, pretože má baktericídne vlastnosti a podporuje imunomodulačnú aktivitu.

Mliečne výrobky samozrejme nie sú náhradou liekov, ale rozumný prístup k výžive pri hrozbe vírusov je tou správnou voľbou.

Anna Medvedeva

Ďalšie zaujímavé informácie o mlieku:

https://www.biosferaklub.info/nepijte-a1-mleko-typ-a1a2-problem-mleka-a-bcm7dabel-v-mlece/

https://www.biosferaklub.info/ake-mlieko-nesposobuje-alergie/

https://www.biosferaklub.info/plnohodnotne-mlieko-chrani-pred-infarktom-a-mozgovou-prihodou/

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie