Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

OZ Biosféra praje všetkým bytostiam v roku 2022 jasnú myseľ, odvahu a tvorivú radosť pri budovaní novej Zlatej Éry…

Nový rok podľa starého kalendára

„Nový rok podľa juliánskeho kalendára v moskovskej Tartárii, pretože tak sa volalo niekedy Moskovské kniežatstvo, sa začal sláviť v noci z 31. decembra na 1. januára až potom, čo Peter I. zaviedol tento kalendár vo svojej krajine v lete 7208 od S.M.Z.CH. (1699 – 1700) – čo je jeden zo slovansko-árijských kalendárov.

Podľa slnečného kalendára Slovanov-Árijcov sa Nový rok začínal 22. marca, no oslavoval sa už 1. marca so začiatkom jari. A to nie je náhoda, pretože 22. marec je dňom jarnej rovnodennosti. Peter I. teda zaviedol namiesto slovansko-árijského kalendára juliánsky, no zaviedol názvy mesiacov používaných v západnej Európe, aj keď možno nevedel, že december v preklade do ruštiny znamená desiaty, ale v žiadnom prípade nie dvanásty mesiac. To znamená, že aj v západnej Európe sa niekedy Nový rok začínal skôr, 1. marca!

Peter I. teda nielen, že zaviedol juliánsky kalendár, a tým ukradol Slovanom mnoho tisíc rokov veľkej minulosti, ale posunul aj začiatok Nového roka v súlade s lunárnym kultom. Je tiež zvláštne, že aj v juliánskom kalendári sa predtým Nový rok oslavoval prvého marca, inak by mesiace neobsahovali „siedmy“, „ôsmy“, „deviaty“ a „desiaty“ mesiac v roku, ktorému tvorcovia nevedeli vymyslieť iný názov, len dať názov číslom mesiaca od začiatku Nového roka. Takže naši predkovia oslavovali Nový rok 1. marca podľa súčasného kalendára.

Národ odprevádzal zimu a vítal jar a rozlúčka so zimou sa začiatkom marca vliala do Maslenice (sviatok v Rusku), ktorá predtým pripadala presne na začiatok Nového roka. A hoci každý priznáva, že Maslenica pochádza z „pohanských“ čias, kresťanská cirkev sa poponáhľala a dala tomuto sviatku kresťanský nádych. Aj keď je to stopercentne védsky sviatok venovaný Slnku a dokonca aj palacinky sú symbolmi Slnka a triumfu života. A takýto rozpor je o to evidentnejší, že kresťanská cirkev sa riadi lunárnym kalendárom a všetky svoje sviatky stavia podľa neho, a nie podľa slnečného kalendára, ktorý používali naši predkovia.

Takže posunutie Nového roka Petrom I. na 1. januára opäť ukazuje, koho záujmy hájil, to po prvé! A po druhé, rozdelenie v pamäti národa vítania Nového roku 1. marca a Maslenice prispelo k postupnému vymazaniu skutočnej podstaty národných sviatkov v pamäti ľudí a rýchlejšiemu zotročeniu slobodného ducha ruského ľudu, národa Rusov!“

Nikolaj Levašov „Zrkadlo mojej duše“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie