Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Michail Petrovič Ščetinin: Pokiaľ dieťa tvorí svet, svet tvorí jeho

mqdefaultČasť rozhovoru so známym pedagógom novátorom, autorom experimentálneho modelu vzdelávania, profesorom, členom Ruskej akadémie vzdelávania, riaditeľom školy, ktorú organizácia UNESCO vyhlásila za najlepší vzdelávací systém na svete, Michailom Petrovičom Ščetininom.

Vlastne, celý náš život sa skladá z mikroskopických detailov, takmer nepostrehnuteľných, niekedy sa zdajú byť nereálnym okamihom. Dávno som začal venovať pozornosť tejto „kvapkovitosti“ obrovského sveta. V makrokozme ľúbi, trpí, buduje väzby mikrokvapka, ktorá sa nazýva človekom. A keď táto kvapka žije v obrovskom svete, tak aj svet žije v nej. Ak je kvapka ponorená iba vo svojom vnútornom svete, tak rýchlo vysychá a mizne bez toho, aby urobila niečo dôležité.

Hlavne som dokázal pochopiť, že v tomto mikroskopicky malom je v skutočnosti celý náš život.

Keď rozmýšľam o človeku, o dieťati, vždy rozmýšľam o živote a najmä o tom, prečo tak človek málo žije. Veď preto, aby človek pochopil ako žiť, sám sa musí zapojiť do toho, čo bolo pred ním. Potom prejsť tým, čo je nutné, premyslieť každý krok, každý okamih. Aby mohol byť zodpovedajúci okolitému svetu, musí mať v sebe celý strom života. V opačnom prípade sa bude mýliť a mýliť sa človek nesmie! Ja som prišiel k problematike nadania práve v procese svojho rozmýšľania o chybách. Pokiaľ je človek génius, nemá právo robiť chyby. Génius, to je absolútne adekvátny fenomén reality. Gén pochádza od slova „rod“. Pre mňa to znamená, že všetci praprapradedovia existujú vo svojom potomkovi. To znamená, že nemôže nijako pretrhnúť svoj rod! Nemôže konať nepresne, nesprávne.

b

Hovorí sa, že na chybách sa učíme!

Idioti áno. Pri chybách iba strácame svoj život. Uznajte, veď je nemorálne rozmýšľať, že môžeme robiť chyby. Neskrýva sa tu zhovievavosť k nárokom na seba? Jeden urobil chybu, druhý, narobili kopu chýb až krajinu stratili a krajina sa zrútila!

Ale vy tiež nie ste dokonalý, určite ste urobili chyby!

Ako človek sa nemýlim. Chyby robí to, čo vo mne chýba k človeku. Jednoducho povedané, čím viac je v nás človek, tým menej robíme chyby. Chyby sa nemôžu považovať za normálny jav. V opačnom prípade strácame pozornosť. A ako je možné žiť pri zníženej pozornosti v tomto vypätom svete, kde sa všetko mení každú sekundu? Kde je potrebné na všetky zmeny stihnúť reagovať a nepomýliť sa? Pomýlime sa a vyletíme na okraj prúdu života. Pokiaľ sa budeme považovať za človeka, ktorý sa nesmie mýliť, budeme k sebe permanentne náročný. Strata pozornosti voči svojím chybám je rozpustenosť. Človek má byť silný, odolný, odvážny, skoncentrovaný, inteligentný a nepripúšťať si právo na chyby.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie