Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ekvádorský toxický banánový priemysel

Ekvádor je najväčší exportér banánov na svete, v roku 2011 mal okolo 230 000 hektárov banánových plantáži. Ale vysoké zisky štátu na daniach z produkcie banánov a obrovské zisky korporácií, ktoré pestujú a predávajú tieto banány, majú aj svoju odvrátenú stranu – systematické trávenie obyvateľov tejto krajiny pesticídmi.

Korešpondent RT navštívil ekvádorské plantáže banánov, hovoril s pracovníkmi plantáži, obyvateľmi blízkych dedín, ale aj s lekármi.

Ako sa ukázalo, totálne používanie pesticídov na monokultúrnych banánových plantážach, ktoré aplikujú plošne lietadlami, spôsobuje celý rad závažných ochorení vrátane onkologických chorôb a cirhózy.

Lietadlá rozprašujú pesticídy často a bežne počas pracovnej činnosti pracovníkov, čiže ľuďom striekajú chémiu priamo na hlavy. Ľudia pracujú celé dni za skromný plat, bez sociálnych garancií a nakoniec predčasne zomierajú na otravu. Často lietadlá prelietajú aj nad dedinami a školami pri plnej aplikácii chémie. Otrávené sú taktiež zdroje pitnej vody a týmto problémom trpia milióny ľudí v krajine.

Celý rad toxických chemických látok sa využíva aj po zbere banánov, v procese ďalšieho spracovania, ako je umývanie banánov, chémia používaná v kartónoch na dozrievanie banánov, atď.

V krajine zatiaľ neexistujú zákony na kontrolu a riešenie tohto problému. Otázkou je, koľko chémie sa nachádza priamo v banánoch na našich stoloch, na to je potrebná podrobná analýza na prítomnosť celého radu chemických látok pochádzajúcich z pesticídov, herbicídov, insekticídov…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie