Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Doplnky vápnika zvyšujú riziko srdcového infarktu až o 86 percent

Nová štúdia publikovaná v časopise Heart potvrdzuje zistenia dvoch kontroverzných štúdií o suplementácii vápnika a riziku srdcového infarktu publikovaných v British Medical Journal o rok skôr, v ktorých sa zistilo o 24 – 27 % zvýšené riziko srdcového infarktu u tých, ktorí užívali 500 mg elementárneho vápnika za deň [1], [2].

Výsledky tejto novej analýzy, ktorá zahŕňala 24 000 ľudí vo veku 35 až 64 rokov, boli ešte alarmujúcejšie. Tí účastníci, ktorí užívali bežný doplnok vápnika, mali o 86 % vyššie riziko infarktu v porovnaní s tými, ktorí neužívali žiadne doplnky vápnika.

Ľudia by naozaj nemali byť tak prekvapení myšlienkou, že doplnky vápnika môžu byť zlé pre kardiovaskulárny systém. Koniec koncov, mnohí podstupujú koronárne a srdcové vyšetrenia vápnika, aby určili riziko kardiovaskulárnych problémov a/alebo srdcovej smrti. Je to preto, lebo vieme, že vápnik v nesprávnej forme a na nesprávnom mieste môže viesť k vážnym nepriaznivým účinkom na zdravie. V skutočnosti je v oblasti výživy pomerne veľa ľudí, ktorí nás dlho varujú pred doplnkami elementárneho vápnika; t.j. vápnik z vápenca, škrupiny ustríc, vaječných škrupín a kostnej múčky (hydroxyapatit). Sú aj takí, ktorí nepotrebujú byť „odborníkmi“, pretože prejavili zdravý rozum, pokiaľ ide o nekonzumovanie kameňov alebo mušlí.

Zdalo by sa, že všeobecná popularita konzumácie elementárneho vápnika je výsledkom presadzovania snáh konvenčných medicínskych „expertov“ a organizácií, ako je National Osteoporosis Foundation (ktorých firemnými sponzormi sú výrobcovia vápnika Oscal a Citrical). Okrem toho Svetová zdravotnícka organizácia vytvorila v roku 1994 radikálnu novú definíciu „normálnej“ hustoty kostí, pričom prevzala 25-ročný štandard pre mladých dospelých (čo je vrchol kostnej hmoty v životnom cykle ženy), známy aj ako „T-skóre“. “ a aplikovala ho na všetky ženy bez ohľadu na ich vek.

To viedlo k redefinícii normálnej a postupnej straty kostnej minerálnej hustoty, ktorá prichádza so starnutím ako choroba, ktorá v podstate lieči absenciu stavov. Tiež to viedlo k tomu, že milióny žien boli nútené užívať zbytočné (a nebezpečné) lieky na „stavbu kostí“ a anorganické doplnky vápnika, aby akýmkoľvek potrebným spôsobom zvýšili hustotu minerálov v kostiach. Zrazu zdravým ženám povedali, že majú stav nazývaný „osteopénia“ alebo „osteoporóza“, hoci ich minerálna hustota kostí bola normálna vzhľadom na ich vek, pohlavie a etnickú príslušnosť. Okrem toho sú príčinou úmrtia žien číslo 1 a číslo 2 srdcové choroby a rakovina, pričom srdcový infarkt a rakovina prsníka sú hlavnými príčinami chorobnosti a úmrtnosti.

Berúc do úvahy, že riziko úmrtia ako vedľajší účinok zlomeniny spojenej s nízkou hustotou kostných minerálov (BMD) je nekonečne malé v porovnaní s rizikom úmrtia na srdcový infarkt vyvolaný vápnikom a/alebo vysokú hustotu kostných minerálov spojenú s malígnymi žľazami s rakovinou prsníka (o 300 % vyššie riziko pre osoby v hornej štvrtine percentilu BMD), potom sa opodstatnenie podpory prevencie a/alebo liečby osteopénie/osteoporózy na ženských klinikách úplne rozpadá vzhľadom na oveľa pravdepodobnejšie a vážnejšie zdravotné riziká. V skutočnosti sa zdá, že táto krátkozraká väzba môže významne prispieť k ich predčasnej smrti.

Premena na kameň: Keď vápnik ide kam nemá

Realita je taká, že zvyk konzumovať anorganický, elementárny vápnik jednoducho nedáva zmysel. Koniec koncov, zažili ste niekedy vnútorné znechutenie po náhodnom zjedení vaječnej škrupiny? Ak áno, potom viete, že vaše telo je „naprogramované“ tak, aby odmietalo nekvalitné zdroje vápnika (kamene a kosti) v prospech získavania vápnika z potravy.

Anorganický alebo „elementárny“ vápnik, ak nie je spojený s prírodnými kofaktormi, ako sú aminokyseliny, lipidy a glykonutrienty nachádzajúce sa v „potrave“ (inými slovami, v iných živých veciach, ako sú rastliny a zvieratá), už nemá rozumný systém dodávania, ktorý vášmu telu umožňuje používať ho biologicky vhodným spôsobom. Bez takéhoto „dodávkového systému“ môže vápnik skončiť na neželaných miestach (ektopická kalcifikácia) alebo v nadmernom množstve, ktoré je žiadúce (ako kosti), stimuluje neprirodzene zrýchlené delenie buniek (osteoblasty), čo vedie k vyššej rýchlosti tvorby kostí a obrat v neskoršom veku.

Alebo sa telo snaží zbaviť tohto nesprávneho vápnika a vyvedie ho do čriev (zápcha), alebo ho pretlačí cez obličky (kamene). Horšie je, že vysoké hladiny vápnika sa môžu hromadiť v krvi (hyperkalcémia), čo môže prispieť k destabilizácii aterosklerotického plátu tvorbou krehkého vápnikového uzáveru na ateróme, môže prispieť k tvorbe krvných zrazenín, hypertenzii (to je dôvod, prečo používame blokátory vápnikových kanálov na zníženie krvného tlaku) a môže spôsobiť arytmie/fibriláciu a/alebo kŕče srdcového svalu alebo kŕče koronárnych artérií (celkom bežný, aj keď zriedka rozpoznaný spúšťač „srdcového infarktu“).

Prsník je tiež jedinečne náchylný na ektopickú kalcifikáciu, a preto na stanovenie kostnej denzity používame rovnaký röntgen, aký používame na zisťovanie patologických mikrokalcifikácií v prsníku, teda röntgenovú mamografiu. Vzhľadom na skutočnosť, že kryštály hydroxyapatitu nachádzajúce sa v malígnom prsnom tkanive môžu pôsobiť ako bunková „signalizačná molekula“ alebo mitogén (spôsobujúci bunkovú proliferáciu), je možné, že niektoré kalcifikácie prsníka môžu byť príčinou a nielen dôsledkom nachádzajúcich sa tam nádorových lézii („rakovina prsníka“). Môže to tiež pomôcť vysvetliť, prečo ženy s najvyššou hustotou kostí (často získanou masívnou celoživotnou konzumáciou vápnika) majú o 300 % vyšší výskyt zhubného nádoru prsníka.

Stále častejšie sa objavuje aj „mozgový štrk“, u pacientov pri pitve sa ukazujú vápenaté usadeniny veľkosti kamienkov rozmiestnené po celom mozgu, vrátane epifýzy. Široká škála existujúcich patológií spojených s vápnikom a ich rastúca prevalencia v kultúrach zacyklených na vápniku si vyžaduje ďalšie štúdium a vysvetlenie. Jedným z aspektov je bezpochyby naša obsedantná kultúrna fixácia na megadávky doplnkov vápnika pre neexistujúce „stavy“ spojené s hustotou minerálov v kostiach, čo je normálne pre náš vek, ale nie pre našich lekárov a „odborníkov“ ktorí ich usmerňujú pomocou priemyselných dezinformácií.

Domnievam sa, že táto štúdia vkladá klinec do rakvy akýchkoľvek zostávajúcich pochybností o tom, že by sme sa mali držať čo najďalej od anorganických doplnkov vápnika a empiricky a intelektuálne neudržateľných modelov chorôb používaných na prinútenie žien, aby ich v prvom rade užívali.

[1] BMJ 2010; 341 doi: 10.1136/bmj.c3691 (Published 29 July 2010)

[2] Calcium supplements with or without vitamin D and risk of cardiovascular events: reanalysis of the Women’s Health Initiative limited access dataset and meta-analysis. BMJ. 2011;342:d2040. Epub 2011 Apr 19. PMID: 21505219

Autor: Sayer Ji

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie