Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Iba jeden pohárik alkoholu denne môže zmenšiť objem vášho mozgu

Nová štúdia zistila, že len jeden polliter piva alebo priemerný pohár vína denne môže viesť k zníženiu celkového objemu mozgu a poškodenie sa zhoršuje so zvyšujúcim sa počtom nápojov denne.

Ľudia vo veku 50 rokov, ktorí za posledný mesiac vypili pollitrové pivo alebo 6-decový pohár vína (dve jednotky alkoholu) denne, vyzerali v priemere o dva roky starší ako tí, ktorí vypili iba polovicu piva (jedna jednotka ), podľa štúdie zverejnenej v časopise Nature.

Mozgy ľudí v tomto veku, ktorí podľa nich vypili tri jednotky alkoholu denne, mali kontrakcie zmenšenie bielej a šedej mozgovej hmoty, ktoré vyzerali, ako keby sa k ich veku mozgu pridalo 3,5 roka.

Jedna jednotka alkoholu je 10 miligramov alebo 8 gramov čistého alkoholu. To znamená, že 25 miligramov alebo jeden pohár alkoholu je jedna jednotka; 16-uncová plechovka piva alebo jablčného muštu – dve jednotky; a štandardný 6-uncový pohár vína (175 miligramov) – dve jednotky.

Podľa štúdie mozgy nepijúcich, ktorí začali konzumovať v priemere jednu jednotku alkoholu denne, zostarli o pol roka. Na porovnanie, pri konzumácii štyroch jednotiek alkoholu denne starne ľudský mozog o viac ako 10 rokov.

„Nie je to lineárne. Čím viac pijete, tým je to horšie,“ uviedol vo vyhlásení hlavný autor štúdie Remy Daviet, odborný asistent na Wisconsin School of Business na University of Wisconsin-Madison.

„Problém tejto štúdie je, že majú informácie o návykoch ľudí pri pití len rok predtým (zobrazenie mozgu),“ povedala výskumníčka v oblasti alkoholu Emmanuela Gakidou, profesorka zdravotných metrických vied na Washingtonskej univerzite.

„Myslím si, že toto je hlavné obmedzenie štúdie, pretože je pravdepodobné, že kumulatívna konzumácia alkoholu počas života je spojená s mozgom, nielen s úrovňou spotreby tesne pred zhotovením záberov,“ dodala.

Predtým lekári verili, že mierne množstvo alkoholu môže prospieť zdraviu, najmä srdcu a mozgu, ale nedávny výskum tento predpoklad spochybnil. Viaceré štúdie ukázali, že žiadne množstvo alkoholu nie je zdraviu prospešné a Svetová federácia srdca nedávno zverejnila stručný prehľad zásad, v ktorom sa uvádza, že „neexistuje žiadna úroveň konzumácie alkoholu, ktorá by bola bezpečná pre zdravie“.

„Malé množstvá alkoholu sú spojené so zdravotnými výhodami pri niektorých stavoch, ako je ischemická choroba srdca a cukrovka, ale škodlivé pri iných, ako sú dopravné nehody a rakovina prsníka,“ povedala Gakidu a dodala, že existujú aj iné, napríklad mŕtvica, keď je príčina nejasná.

„Naozaj neexistuje jednoduchá odpoveď pre konkrétnu osobu,“ povedala. Na základe toho, čo zatiaľ vieme, to, či je malé množstvo alkoholu pre človeka dobré alebo zlé, závisí od jeho zdravotného stavu a rizikového profilu.“

Skenovanie mozgu a veľká štúdia

Správa uvádza analyzovanie údajov od viac ako 36 000 ľudí, ktorí sa zúčastnili na britskej štúdii Biobank, ktorá poskytuje podrobné genetické a lekárske informácie o viac ako 500 000 dospelých v strednom veku žijúcich v Spojenom kráľovstve.

Účastníci štúdie poskytli informácie o počte nápojov, ktoré skonzumovali každý týždeň počas predchádzajúceho roka a podrobili sa vyšetreniam mozgu magnetickou rezonanciou. Výskumníci porovnali svoje obrázky s obrázkami typického starnúceho mozgu a potom kontrolovali premenné, ako je vek, pohlavie, fajčenie, socioekonomický stav, genetické pozadie a celková veľkosť hlavy.

„Skutočnosť, že máme takú veľkú veľkosť vzorky, nám umožňuje nájsť jemné vzorce, dokonca aj medzi vypitím ekvivalentu polovice piva a jedného piva denne,“ spoluautor štúdie Gideon Nave, docent katedry na Pensylvánskej univerzite. Wharton School, uviedol vo vyhlásení.

„Mať takýto súbor údajov je ako mať mikroskop alebo teleskop s výkonnejšou šošovkou,“ povedal Nave. „Získate lepšie rozlíšenie a začnete vidieť vzorce a asociácie, ktoré ste predtým nevideli.“

Pre CNN povedal, že práve preto táto štúdia dokázala nájsť jasnejšiu súvislosť medzi konzumáciou alkoholu a veľkosťou mozgu ako predchádzajúce štúdie. Dodal však, že zistenia sú len asociáciou, keďže štúdia nemôže dokázať príčinnú súvislosť.

„Naša štúdia je najväčšia zo všetkých na túto tému,“ povedal Nave. „Používa vzorku všeobecnej populácie a kontroluje viac faktorov ako predtým. Poskytuje teda oveľa viac dôkazov ako ktorákoľvek predchádzajúca štúdia a približuje nás k vyriešeniu diskusie.“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie