Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Čo dýchame

To, že vzduch na vidieku je čistejší ako v meste je štatisticky pravda, rovnako ako aj to, že obyvatelia miest častejšie strádajú chorobami ako obyvatelia vidieka. Pritom ale obyvateľ mesta trávi vonku v priemere iba 10 % svojho času. Za 24 hodín človek absorbuje približne 12 tisíc litrov vzduchu. Ukazuje sa, že najväčší podiel vzduchu človek absorbuje doma, alebo v práci.

Poďme sa pozrieť čo obsahuje tento domáci vzduch. Za jeden rok sa z každého človeka uvoľnia asi dva kilogramy kožného epitelu – odumretých kožných buniek. O nič menej odpadu sa uvoľní z omietnutých a namaľovaných stien a stropu. Mikroskopické prachové častice sa uvoľňujú aj z použitého oblečenia a nábytku. Ďalšie množstvo prachu sa dostáva do bytu cez otvorené okná, vetranie, používanú obuv atď.

Časť tohto všetkého sa usadí a premení na prach, ktorý vysávame a utierame, ale ľahké častice naďalej lietajú a môžeme ich vidieť v slnečných lúčoch. V jednom litri vzduchu sa v priemere nachádza až 500 tisíc častíc prachu. Vynásobte toto množstvo s množstvom vdychovaného vzduchu za 24 hodín a získate impozantný počet 6 miliárd prachových častíc, ktoré prechádzajú naším organizmom.

Ďalším problémom je, že na prachové častice sú výborným nosičom baktérií a vírusov. Okrem mikroorganizmov obsahujú prachové častice aj častice plesní, húb, rádioaktívnych a ťažkých kovov. Preto nie je prekvapujúce, že v priebehu rokov je možné získať celý rad zdravotných problémov, ktoré vedú k intoxikácii organizmu, zníženej imunite, alergiám atď. Okrem toho, takmer v každom byte je možné nájsť prachového saprofytického roztoča, ktorý sa živí našimi odumretými kožnými bunkami. Produktom jeho existencie je silný alergén spôsobujúci kožné ochorenia a astmu. V jednom grame prachu je možné nájsť pod mikroskopom okolo dvetisíc roztočov.

Ani najnovšie vysávače nedokážu eliminovať všetok prach bez zvyškov. Najmenšie častice prechádzajú aj cez najlepšie tkané, alebo papierové filtre a naďalej lietajú v miestnosti. Najspoľahlivejší spôsob čistenia je mokrý spôsob. Prachový roztoč hynie pri bode varu, preto je dobré posteľnú a spodnú bielizeň variť aspoň pol hodinu.

Vzduch v miestnosti by sa mal vlhčiť, aj s prídavkom určitých éterických olejov. Vzduch efektívne dokážu čistiť aj izbové rastliny. V byte by sa malo nachádzať minimálne množstvo kobercov, najlepšie žiadne. Pokiaľ sa objavila vo vašom byte sladkastá vôňa, tak ide pravdepodobne o formaldehydy a fenoly – skupinu aromatických uhľovodíkov nebezpečných pre zdravie.

Pre organizmus je prospešné viac času tráviť vonku v prírode a tiež po búrke, pretože ozón je schopný oživiť náš imunitný systém, znížiť únavu a pozitívne nasýtiť krv negatívnymi iónmi. Ozón rozkladá látky na neškodné plyny, uhlík a vodík.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie