Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

„Chlieb na všetky choroby“

Študentka 3. ročníka Gomelskej univerzity v Bielorusku a budúca lekárka Arina Efimčenková zostavila v laboratóriách biotechnológií nový recept na zaujímavý a zdravý chlieb. Hnedá farba je žihľava, zelená je špenát, biela je púpava a čierna je vlašský orech. Ukázalo sa, že okrem neobvyklej chuti má tento chlieb aj výnimočné vlastnosti.

„Tento chlieb obsahuje vyvážený rastlinný proteín, ktorý vo svojej kvalite neustupuje živočíšnemu,“ hovorí autorka produktu Arina Efimčenková. Pri otázke, či je ho možné jesť aj bez klobásy, tak odpovedá: „Dokonca aj namiesto nej!“

Arina hovorí, že pri príprave receptúry sa riadila vaječnými bielkovinami, ktorých aminokyselinové zloženie je najviac vyvážené pre ľudské potreby. Neobvyklý recept na chlieb zostavila ešte pred troma rokmi ako študentka pod vedením vedúceho laboratória doktora Olega Daraškeviča. Produkt bol v roku 2016 ocenený na medzinárodnej konferencii mladých vedcov v Petrohrade.

Rastlinný proteín môže tiež poskytnúť organizmu všetky potrebné aminokyseliny, ale len za podmienky, že niekoľko rastlinných produktov sa zmieša v určitom pomere v jednom výrobku. Arina sa rozhodla zostaviť tento vzorec správnej kombinácie a prezentovať ju vo forme obľúbeného výrobku – chleba.

Na experimenty s rastlinnými proteínmi si Arina vybrala rôzne divoko rastúce rastliny, ktoré sú bohatým zdrojom bielkovín.

„Z chalupy som priniesla kopu bylín a sušila ich niekoľko mesiacov, drvila som ich, zhotovila extrakty, zhusťovala ich na požadovanú koncentráciu a vyskúšala rôzne možnosti na zostavenie optimálnych pomerov,“ hovorí Arina.

Autorka produktu je presvedčená, že vybrala optimálny vzorec potravinového proteínu z rastlinných aminokyselín, ktorý je ekvivalentom živočíšnych bielkovín. Podľa jej výpočtov môže iba 200 g tohto produktu nahradiť dennú dávku vysoko kvalitného proteínu.

„Pri blokáde Leningradu, pre hladujúcich obyvateľov Leningradu piekli chlieb z toho, čo bolo k dispozícii v obliehanom meste, v chlebe bola prakticky iba loboda, ktorá je bohatá na bielkoviny. Preto mnohí, ktorí prežili blokádu, ju prežili aj vďaka takémuto chlebu,“ uvádza vedúci laboratória, doktor Oleg Daraškevič a uisťuje, že chlieb jeho študentky má cenné liečebné vlastnosti.

„Moji známi, ktorí trpia cukrovkou, aterosklerózou alebo obezitou, dokonca aj pri krátkodobom konzumovaní nášho chleba, sa mohli v tomto čase zaobísť bez liekov,“ hovorí doktor Oleg Daraškevič.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie