Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Zašlá Sláva Slávnych Slávov

…Možno budete veľmi prekvapení, ale prvú kodifikovanú českú gramatiku zostavil slovenský vzdelanec Vavrinec Benedikt z Nedožier (1555-1615). Naši susedia za riekou Moravou sa už stáročia čudujú, prečo práve Slovák.

Po štúdiách začal vyučovať v Moravských Budějoviciach. Ešte predtým, roku 1594 bol rektorom školy v Uherskom Brode, kde vraj tamojší obyvatelia hovorili takou peknou slovenčinou, ako na hornej Nitre. Vavrinec Benedikt v mnohých teoretických, ale i praktických oblastiach prerástol Jána Amosa Komenského (1592-1670), v ktorom tiež prúdila slovenská rodičovská krv. V roku 1603 vydal v Prahe priekopnícku a pioniersku prácu gramatiku českého jazyka (Gramaticae bohemicae).

Počas svojho pôsobenia na Morave a Česku poznal, že Česi nemajú jednotný jazyk, ktorý by ich spájal do homogénneho celku. Používali rôzne nárečia tak, že často si navzájom nerozumeli. Benedikt prechodil mnoho miest Moravy a Česka a tak nečudo, že v dvoch desiatkach rokov nadobudol názor, aby sa v školách napokon udomácnil materinský český jazyk. Samozrejme popri nemeckom a latinskom ako bolo zvykom.

Vo svojej českej gramatike vychádzal z časti z Králickej Biblie a z hovorovej reči ľudu. V niektorých prípadoch neakceptoval len český, ale aj moravský ekvivalent so slovenskými nárečovými prvkami. Dnes s odstupom času takmer 400 rokov, nevieme posúdiť, koľko pôvodných slovenských slov sa prostredníctvom Vavrinca Benedikta dostalo do českej gramatiky. Ale nebolo ich určite málo.

Tak isto bude nejeden z Vás prekvapený z informácie, že v Uhorsku sa ako úradná reč až do roku 1868 nepoužívala maďarčina. Takto o tom informuje Wikipedia: Uhorsko bolo značne mnohonárodné, napr. v roku 1780 bolo len 28 % Maďarov, zvyšok tvorili rôzne iné národnosti. Ako úradný jazyk sa od počiatku používala latinčina, v rokoch 1784-1790 a 1848-1867 nemčina a v rokoch 1836/1844-1848 a približne 1868-1918 maďarčina.

Zastúpenie slovanských jazykov (neskôr najmä slovenčiny) bolo také vysoké, že uprostred stredoveku franskí kronikári označovali Uhorsko ako slovanskú krajinu a v polovici 18. storočia sa v hesle Uhorsko Diderotovej encyklopédie tvrdí, že „maďarský jazyk je slovanské nárečie, a teda je príbuzný s jazykmi Čiech, Poľska a Ruska“.

Z knihy Jozefa Pachera „Zašlá Sláva Slávnych Slávov“

www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie