Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

V pohorí Altaj sa našiel najstarší ženský náramok

62074Po9TUIV pohorí Altaj v Rusku vedci z Ústavu archeológie a etnografie Ruskej Akadémie Vied objavili najstarší ženský kamenný náramok na svete. Náramok sa našiel ešte v roku 2008 pri vykopávkach, ale presný vek sa podarilo zistiť až teraz, píše The Siberian Times.

Počas vykopávok vedci objavili dva fragmenty náramku široké 2,7 cm o hrúbke 9 mm. Na základe analýzy sa zistilo, že náramok mal priemer 7 cm. Jedna časť náramku má prevŕtaný otvor s priemerom 8 mm. Po preskúmaní stien vŕtaného otvoru vedci boli prekvapení z toho, že rýchlosť otáčania vrtáku bola veľmi vysoká a odchýlka minimálna, čo je možné iba s použitím „vŕtania na stojane“, ktoré ako sa verí, bolo objavené oveľa neskôr.

Vek lešteného náramku zo zeleného kameňa dosahuje 40 tisíc rokov, čo ho zaraďuje medzi najstaršie ozdoby tohto druhu na svete. Podľa vedcov majiteľom náramku bola urodzená žena, ktorá ho mohla nosiť vo výnimočných prípadoch. Nález zmenil pohľad na človeka v kamennom veku, ktorý ako sa ukázalo, stojí na oveľa vyššom stupni evolučného vývoja.

Náramok je vyhotovený z „chloritolitu“, tmavo zeleného minerálu, ktorý mení farbu v závislosti na svetle a ktorý sa nenachádza v blízkosti miesta nálezu. Predpokladá sa, že náramok vyhotovili 200 km od miesta nálezu, čo naznačuje ako sa cenil tento kameň. Ale pre vedcov je najzaujímavejšia otázka, ako mohli ľudia kamenného veku vyrobiť tento výrobok z ich primitívnymi technológiami. Alebo celá oficiálna chronológia evolučného vývoja človeka stojí na „hlinených nohách“?

„Náramok je okúzľujúci, v slnečnom svetle odráža lúče a v noci pri svetle ohňa svieti tmavo zelenou farbou,“ povedal riaditeľ Ústavu archeológie a etnografie Anatolij Derevjanko.

untitled

Vedľa otvoru na vonkajšom povrchu náramku je možné jasne vidieť ohraničenú leštenú plochu, čo je znakom intenzívneho kontaktu s nejakým organickým materiálom.

„Domnievame sa, že to bol kožený remienok s nejakým amuletom, ktorý bol dosť ťažký. Umiestnenie ohraničenej línie nám dovoľuje určiť spodnú stranu náramku a preukázať, že bol nosený na pravej ruke,” povedal Anatolij Derevjanko.

Na rovnakom mieste vedci našli aj iné ozdobné predmety, napríklad prstene z mramoru. Ukazuje sa, že „neandertálci“ sa radi zdobili šperkami vyrobenými pokročilou technológiou.

x

r

ee

s

ss

m

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie