Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

To najlepšie, čo sa dá urobiť s otepľovaním, je urobiť spoločnosť bohatšou

Profesor klimatológie odporučil nebojovať s otepľovaním, to najlepšie, čo sa dá urobiť, je urobiť spoločnosť bohatšou…

Zamerať sa na „udržateľnosť“ spoločnosti namiesto boja proti globálnemu otepľovaniu poradil klimatický vedec z Massachusetts Institute of Technology (MIT) Dr. Richard Lindzen 21. marca v rozhovore pre Sky News.

Lindzen je atmosférický fyzik a emeritný profesor meteorológie. Uviedol, že klimatický alarmizmus „využíva nevedomosť ľudí na šírenie strachu a využíva ho ako páku“.

Lindzen ako príklad uvádza slová generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý nedávno vyhlásil, že „zrýchlená akcia v oblasti klímy“ je naliehavo potrebná na zabránenie prichádzajúcemu klimatickému Armagedonu. Guterres povedal, že každá krajina „by mala výrazne urýchliť úsilie v boji proti klimatickým zmenám“, pretože „klimatická časovaná bomba tiká“. Podľa Lindzena takýto alarmizmus hlavný prúd vedeckej komunity nezdieľa.

„Mnoho vedcov hovorí áno, skutočne existuje otepľovanie,“ priznal Lindzen. „A mohli by dokonca dodať, že môže byť dôvod na obavy.“ Ale relatívne málo ľudí, ktorých poznám… niekedy povedalo, že to súvisí s existenčnou hrozbou.“

Na priamu otázku, čo musí ľudstvo urobiť s globálnym otepľovaním, Lindzen odpovedal: „Nič.“

Lindzen, známy svojím výskumom dynamiky atmosféry, vrátane štúdia atmosférického prílivu a odlivu a interakcií medzi atmosférou a oceánmi, uviedol, že existuje „takmer univerzálna zhoda“, že „ak by sa celá Anglosféra a Európska únia úplne uzavreli, pochovali všetku priemyselnú činnosť, aby sme neprodukovali CO₂… dopad na klímu by bol zanedbateľný.“

„Zvyšok sveta bude pokračovať a teraz dominujú emisiám,“ vysvetlil. „Takže bez ohľadu na to, čo si myslíte o klíme, naše činy s klímou nič neurobia.“ Profesor ďalej povedal, že z politického hľadiska, ak človek skutočne verí, že zmena klímy je existenčnou hrozbou, potom jediná vec, ktorú môžeme urobiť, je zvýšiť svoju udržateľnosť.

Urobiť vás odolnejšími „znamená produkovať viac, urobiť ľudí bohatšími, pretože na celom svete vidíme, že ak ste chudobná krajina, ak nie ste odolní, prírodné katastrofy spôsobujú obrovské škody, bolesť, utrpenie a tak ďalej,“ povedal. .

„V rozvinutých krajinách takéto katastrofy spôsobujú oveľa menšie škody,“ dodal. „Takže vaším cieľom bude udržateľnosť. Namiesto toho sa rozhodneme, že budeme menej odolní. A nedáva to žiadny zmysel, bez ohľadu na to, čomu veríš.“

„Vlastne si nemyslím, že na obzore je nejaká hrozba. A to najlepšie, čo sa dá urobiť, je urobiť spoločnosť bohatšou,“ uzavrel.

Lindzen tvrdil, že antropogénny vplyv skleníkových plynov na klímu je prehnaný a že prirodzená variabilita zohráva väčšiu úlohu pri zmene klímy, ako sa bežne uznáva.

Tvrdil tiež, že vedecká komunita príliš rýchlo pripisuje zmenu klímy ľudským aktivitám a že na úplné pochopenie zložitosti klimatického systému Zeme je potrebný ďalší výskum.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie