Ukázalo sa, že sýkorky belasé a niektoré ďalšie európske vtáky praktizujú aromaterapiu. Hniezda si dezinfikujú fytoncidnymi aromatickými rastlinami. Najčastejšie na tento účel vtáky používajú mätu a levanduľu.
Francúzski ornitológovia z Univerzity v Toulouse a Národného centra pre vedecký výskum v Montpellier zistili, že používanie týchto rastlín dekontaminuje hniezda, zlepšuje životné podmienky mladých vtákov, čo im umožňuje rýchlejšie rásť a zvyšuje ich šance na prežitie.
Zaujímavosťou je, že sýkorky sú veľmi háklivé na výber rastlín na dezinfekciu hniezda. Napríklad sýkorky, ktoré žijú v oblastiach, kde hojne rastie levanduľa, si radšej vyložia hniezda mätou, aj keď za ňou musia letieť ďaleko. Vedci zatiaľ nedokážu vysvetliť, ako sa u vtákov vytvárajú preferencie a ako sa informácie o „správnych“ rastlinách prenášajú z generácie na generáciu.
Samce škorcov tiež používajú aromatické byliny, ale na iný účel: zdobia nimi hniezda, aby prilákali samice. Len čo samica nakladie vajíčka, škorce prestanú nosiť do hniezda korenisté rastliny.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info