Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Tajomstvo konzumácie vajec

Akú diétu by ste mali dodržiavať pre dobré zdravie? Dr. Takeshi Kurihara zdôrazňuje: „Kľúčom je jesť veľa bielkovín. Vajcia sú skvelou potravinou a v starobe by ste ich mali jesť tri až päť denne.

Keď 85-ročný muž prišiel do mojej kliniky, bol bledý a kríval. Žiadny z výsledkov krvných testov nebol dobrý, tak som mu poradil, aby jedol čo najviac vajec a mäsa.

O štyri mesiace neskôr som bol prekvapený, keď som ho znova videl. Tvár sa stala svetlou a vlasy sa leskli a stmavli. Bolo to, akoby sa zmenil na iného človeka. Spýtal som sa ho: „Čo sa stalo?“ Dôchodca odpovedal, že teraz „zje päť vajec denne, ako mu bolo odporúčané“. Jeho usmievavé oči boli plné vitality.

Jednou z najvýraznejších zmien v krvnom teste starca bola hladina albumínu. Je to proteín, ktorý tvorí 60 % bielkovinovej frakcie krvi. Reguluje osmotický tlak a tiež zohráva úlohu pri transporte aminokyselín a iných živín.

Pri nedostatku albumínu sa živiny nedostávajú tam, kde sú potrebné, aj keď sa vstrebávajú do krvi. Keď hladina bielkovín klesne pod určitú hranicu, svaly oslabnú a mnohí začnú upadať alebo prejdú na odpočinok na lôžku. Okrem toho je známe, že množstvo albumínu s vekom klesá, čo sa považuje za ukazovateľ starnutia.

Keď 85-ročný muž prvýkrát prišiel na kliniku, jeho hladina albumínu bola iba 3,6 gramu na deciliter – bol v nebezpečnom stave. Ale po štyroch mesiacoch sa toto číslo zvýšilo na 4,5 gramu na deciliter. Zrejme k tejto zmene prispelo päť vajec denne. Ich energia zachránila staršieho muža pred vyčerpaním spojeným so starnutím.

Vajcia majú ideálne zloženie aminokyselín vrátane esenciálnych aminokyselín. Vajíčko je kapsula zvláštneho tvaru, ale plná cenných látok. Ak sa nad tým zamyslíte, z tejto kapsuly sa narodí kuriatko. Niet divu, že má také vynikajúce nutričné ​​vlastnosti.

V priemere 1 vajce s hmotnosťou približne 50 g obsahuje 6 g bielkovín; Okrem toho, obsah bielkovín vo vajci závisí od jeho veľkosti. Najmenšie vajcia môžu obsahovať iba 4,8 g bielkovín, zatiaľ čo veľké vajcia (kategória B, najvyššia) môžu obsahovať až 7,9 g bielkovín. Presnejšie povedané, vajce obsahuje 125 mg bielkovín na 1 gram hmotnosti. Jeho hmotnosť v akomkoľvek vajci môžete určiť s presnosťou na najbližší gram tak, že odvážite celé vajce a výsledok vydelíte číslom 8.

Vajcia obsahujú okrem bielkovín aj iné živiny. Pokiaľ ide o tento produkt, niektorí ľudia sa obávajú zvýšenia cholesterolu, ale opak je pravdou. Bielkovina obsahuje aminokyselinu cysteín, ktorá znižuje hladinu zlého cholesterolu a žĺtok obsahuje mastnú kyselinu lecitín, ktorá má podobnú funkciu. Musíme začať prehodnocovať náš postoj k vajciam.

Esenciálna aminokyselina metionín, ktorá je prítomná v tomto produkte, pomáha pečeni rozkladať alkohol. Vajcia sú tiež bohaté na vápnik, ktorý je potrebný pre stavbu kostí a cholín, ktorý je uznávaný ako účinný prostriedok prevencie demencie.

Karotén priťahuje pozornosť svojou schopnosťou potláčať karcinogény. Vitamíny A, B2, B6, B12, E a D3 sú zastúpené v hojnom množstve. Jedenie vajec je ako užívanie výživových doplnkov. Kolagén, ktorý udržiava pokožku hydratovanú a lyzozým, ktorý sa často nachádza v liekoch proti prechladnutiu, zvyšujú odolnosť a imunitu.

Nenájdete žiadne iné jedlo s toľkými živinami ako vajcia. Niet divu, že ľudia hovoria, že každodenná konzumácia vajec zlepšuje zdravie. Okrem toho sú náklady na ne nízke a stabilné. Preto sa odporúča vyskúšať ich v rôznych formách, pretože to priamo súvisí s dobrou kondíciou tela.

Ako vznikla teória, že vajcia zvyšujú cholesterol?

Keď sa odporúčajú vajcia, väčšina ľudí namieta, že zvyšujú hladinu cholesterolu. Aby som bol spravodlivý, žiadna iná mylná predstava sa tak pevne neujala. Tak kto povedal, že konzumácia vajec zvyšuje cholesterol? V ZSSR sa experimenty vykonávali na králikoch, ktorým sa podávali vajcia. Hladina cholesterolu u králikov prudko vzrástla. Výsledky tohto experimentu boli široko publikované a dodnes sa všeobecne verí, že vajcia zvyšujú hladinu cholesterolu. Ale zamyslite sa nad tým. Králiky sú bylinožravce. Ak kŕmite bylinožravce slepačími vajcami živočíšneho pôvodu, je celkom prirodzené, že sa stav ich krvi zhorší. Prirodzene, hladiny iných látok ako cholesterolu by mali tiež klesnúť.

V roku 1981 sa v Japonsku uskutočnil experiment, ktorý ukázal opačný výsledok. Zdraví ľudia boli požiadaní, aby jedli desať vajec denne počas piatich dní po sebe. Testy ukázali, že hladina cholesterolu v krvi sa nezmenila…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie