Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Spánok chráni pred vírusom prechladnutia

Pravdepodobnosť prechladnutia sa niekoľkonásobne zvyšuje tým, čím menej času venujeme spánku.

Spánok sa niekedy nazýva liekom na všetky choroby a je v tom kus pravdy – nedostatok spánku oslabuje naše obranné systémy, takže vírusy a baktérie majú lepšiu šancu preniknúť do organizmu a rozvíjať sa tam.

Aric Prather z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, spolu s kolegami z Carnegie Mellon University a University of Pittsburgh, dokázali získať objektívnejší dôkaz, že spánok pomáha odolávať, ak nie všetkým chorobám, potom aspoň bežnému prechladnutiu. Vedci zbierali údaje o spánku u viac ako 150 ľudí, ktorým bolo poskytnuté špeciálne zariadenie na zápästie, ktoré zaznamenáva pohyby tela počas spánku; okrem toho účastníci experimentu zaznamenali aj čas, kedy išli spať a kedy sa prebudili.

Účastníkom experimentu boli poskytnuté nosné spreje s rinovírusom, ktorý spôsobuje nachladnutie a ubytovali ich v hoteli, kde žili päť dní bez prestávky. Predtým, ako si človek vstrekol vírusový roztok do nosa, urobili mu krvný test, aby určili hladinu existujúcich protilátok proti infekcii – je zrejmé, že ak bola ich úroveň spočiatku dostatočne vysoká (to znamená, že imunitný systém si pamätal, čo má robiť s prechladnutím), potom choroba rýchlo ustúpila. Ľudí s imunitou, ktorí boli pripravení čeliť nachladnutiu, museli zo štúdie vylúčiť: aj keby ochoreli, zotavili by sa príliš rýchlo a spánok by pri konfrontácii s vírusom nehral takmer žiadnu rolu.

Či už došlo k infekcii alebo nie, vedci monitorovali vonkajšie príznaky (nádcha, atď.) pomocou špeciálnych testov. Napríklad sa do nosa pacienta vnieslo špeciálne farbivo a zmeral sa čas potrebný na dosiahnutie hltanu; ak to trvalo asi 35 minút, znamená to, že dýchacie cesty boli zreteľne zapálené a opuchnuté, a preto choroba narastala. Ďalej sa odobrali vzorky zo sliznice nosa, pri ktorých sa merala koncentrácia vírusu a protilátok proti nemu.

Pravdepodobnosť nachladnutia sa porovnávala s tým, ako dlho človek spí. Tu sa vzala do úvahy aj kvalita spánku: ak bol spánok nepokojný, čas spánku bol celkovo kratší ako v prípade pokojného spánku, aj keď obidvaja experimentálni jedinci išli do postele rovnako a vstali súčasne. Ukázalo sa, že ak spíte menej ako 5 hodín alebo 5 až 6 hodín v noci, pravdepodobnosť vážneho prechladnutia bude 4,5 a 4,2-krát vyššia, ako keď spíte 6 až 7 hodín alebo viac. Správa s výsledkami štúdie bola publikovaná v časopise Sleep.

Ako sme povedali vyššie, spánok určitým spôsobom pomáha imunitnému systému organizmu. Dá sa predpokladať, že spánok tiež pomáha v boji proti iným infekciám, nielen proti bežnému vírusu prechladnutia, na overenie však budú potrebné ďalšie štúdie.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie