Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Z prírodnej lekárne našich predkov

Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) je dobre známa nielen záhradníkom. Táto rastlina často zdobí kvetinové záhony a mestské parky. Rozlíšiť ju môžete podľa mierne stočených stoniek, zaujímavých listov a oranžových, ružových a žltých kvetov. Kvitne celé leto a keďže je medonosná, priťahuje mnoho včiel. Okrem toho majú stonky, kvety a listy kapucínky užitočné vlastnosti, ktoré sa v ľudovom liečiteľstve často používajú na prevenciu a liečbu mnohých ochorení.

Hlavným dôvodom, ktorý určuje užitočnosť kapucínky väčšej, je jej rozmanité zloženie vitamínov a minerálov. V kapucínke je dokonca dvakrát toľko kyseliny askorbovej ako v čiernej ríbezli. Vo všetkých častiach sa nachádza retinol (vitamín A), tiamín (vitamín B1) a riboflavín (vitamín B2) a v listoch navyše vitamín E. Medzi rôznymi užitočnými látkami obsiahnutými v chemickom zložení kapucínky je potrebné vyzdvihnúť železo, síru, soli fosforu, draslíka a jódu, ako aj tropeolín, čo je prírodné antibiotikum.

Okrem toho rastlina obsahuje flavonoidy, horčičné glukozidy, saponíny, izokvercitrín, alkaloidy, glukonasturcín glykozid, triesloviny a fytoncidy. Semená rastlín sú bohaté na éterické oleje, ktoré sú založené na kyselinách erukovej, olejovej, linolénovej, palmitovej a stearovej. Z hľadiska energetickej hodnoty kapucínka obsahuje 65% bielkovín, 25% tukov a 15% uhľohydrátov. Kalorický obsah listov kapucínky je 12 kcal na 100 g, ale semená majú takmer dvakrát viac kalórií – 22 kcal na 100 g.

Vďaka takémuto chemickému zloženiu bohatému na užitočné látky má kapucínka baktericídne a insekticídne vlastnosti a veľké množstvo vitamínov je priamym dôvodom použitia rastliny na udržanie imunity a posilnenie organizmu. Veľké množstvo vitamínu C určuje anti-zingotické vlastnosti kapucínky a tiež umožňuje efektívne používať rastlinu na zmiernenie príznakov chrípky a iných vírusových infekcií dýchacích ciest, ako aj priedušiek, nádchy, sínusitídy, faryngitídy, angíny, zápalu stredného ucha, zápalu pľúc, tonzitídy a iných chorôb bakteriálnej povahy.

Expektoračné vlastnosti kapucínky umožňujú jej použitie pri astme a emfyzéme pľúc. Niektoré choroby ústnej dutiny (stomatitída, kandidóza, gingivitída) sa liečia vypláchnutím výluhom kapucínky. Okrem toho, kapucínka zlepšuje metabolické procesy, rozširuje krvné cievy, pomáha pri cholelitiáze, urolitiáze a obličkových kameňoch, zápche a tiež zápale lymfatických uzlín.

Ženám sa odporúča užívať kapucínku pri menopauze a mužom pri oslabení produktívnej funkcie. Sú známe aj diuretické vlastnosti rastliny, vďaka ktorej sa používa na pyelonefritídu, akútnu a chronickú cystitídu, uretritídu. Kapucínka tiež zlepšuje chuť do jedla, pomáha vyrovnať sa s depresiou a účinkami stresu. Nakoniec kapucínka podporuje rast vlasov a zlepšuje stav pokožky, čo umožňuje úspešné použitie rastliny v kozmetológii.

Kapucínka má okrem liečivých aj ďalšie užitočné vlastnosti. Záhradkári využívajú schopnosti tejto rastliny chrániť záhony pred škodcami a chorobami zeleniny. Kapucínku absolútne netolerujú pásavky zemiakové, vošky, molice a mnoho ďalších škodlivých druhov hmyzu. Tento účinok navyše pretrváva v pôde, kde rástla kapucínka, a to aj počas nasledujúcej sezóny. A navyše kapucínka je výborná medonosná rastlina.

Kontraindikácie pri použití kapucínky väčšej.

Neodporúča sa používať kapucínku pri žalúdočných vredoch a gastritíde so zvýšenou kyslosťou. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že kvety, listy a stonky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, čo je pri týchto patológiách kontraindikované.

V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť alergické reakcie na odvar a výluh z kapucínky, čo môžu vyvolať niektoré zložky kvetov.

https://www.rinok.sk/Bylinne-tinktury-bez-alkoholu-c7_0_1.htm

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie