Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Smrteľná pandémia súčasnej spoločnosti

Učili nás báť sa moru, cholery, kiahní – keď tieto strašné epidémie zúrili, celý svet sa triasol hrôzou, ktorú prinášali.

Medzitým bola spoločnosť nakazená dvomi nebezpečnými chorobami, ktoré sú niekoľkokrát nebezpečnejšie a ktoré vyzabíjali viac obyvateľov planéty, ako všetky predtým spomínané epidémie  dokopy.

Tieto ochorenia sú fajčenie a alkoholizmus.

Je ti to smiešne? Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) to také zábavné nepripadá, pretože fajčenie je druhou najväčšou príčinou úmrtnosti vo svete. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie zabíjajú choroby súvisiace s fajčením – srdcový infarkt, rakovina, mozgová porážka, každý rok 5 miliónov mužov a 1,5 milióna žien. Navyše, každý rok zomrie na účinky pasívneho fajčenia viac ako 430 000 dospelých, z ktorých dve tretiny sú ženy. To sú oficiálne štatistiky, čiže reálne sú niekoľko násobne vyššie.

To znamená, že prakticky všetci fajčiari sú nielen samovrahovia, ale tiež vrahovia. Vrahovia s cigaretami. Kráčajú medzi nami, fajčia medzi nami a my, vrátane detí a tehotných žien, dýchame dym z ich cigariet.

Väčšina fajčiarov začala fajčiť vo veku dospievania, keď fajčenie spôsobuje nezvratné genetické zmeny v pľúcach a trvalo zvyšuje riziko rakoviny pľúc.

Ak sa pandémia fajčenia nezastaví, už v roku 2030 zomrie na následky fajčenia ročne 10 miliónov ľudí.

Medzi najväčších fajčiarov vo svete patria slovanské národy. Napríklad v Rusku je situácia s fajčením jednoducho katastrofálna: fajčí každý tretí človek. Fajčí viac ako 60 % mužov a viac ako 20 % žien. V populácii vo veku od 19 do 44 rokov fajčí asi polovica občanov, to znamená, že fajčiarom je každá druhá osoba v tejto vekovej skupine.

Ulice a trávniky pokryté ohorkami cigariet však nie sú to najhoršie. Najhoršie je, že fajčiari neberú ohľad na ľudí v ich okolí. Z pohľadu fajčiara nie je nič nenormálne fajčiť v dave, na zastávke alebo na križovatke, čakajúc na zelené svetlo. Nezamýšľajú sa nad tým, že keď fajčia pri chôdzi, zanechávajú za sebou nikotínovú stopu, do ktorej sa dostávajú ľudia prichádzajúci zozadu, niekedy tehotné ženy, deti …

Už dávno sa preukázalo, že neexistuje bezpečná úroveň vystavenia sa sekundárnemu dymu. Dokonca ani najmodernejšie ventilačné systémy alebo oddelené miestnosti pre fajčiarov nemôžu znížiť účinky dymu v interiéri na úroveň, ktorú je možno považovať za prijateľnú. Účinnú ochranu je možné zabezpečiť iba prostredím bez dymu.

Škody spôsobené sekundárnym dymom – pasívnym fajčením sú obrovské. Tabakový dym obsahuje asi 4 000 chemikálií; z ktorých viac ako 50 je spoľahlivo karcinogénnych (vyvolávajú rozvoj rakoviny). Ďalej zvyšuje riziko srdcových chorôb a mnohých ochorení dýchacích ciest u nefajčiarov o 60 %. Pasívne fajčenie u žien môže spôsobiť neplodnosť: chemikálie v cigaretovom dyme ovplyvňujú hormóny, ktoré regulujú ovuláciu.

V priemere je každé druhé dieťa vystavené pasívnemu fajčeniu. Toto je hrozný ukazovateľ: vedci dokázali, že tabakový dym vedie k syndrómu náhleho úmrtia dojčiat a zvyšuje riziko astmy, alergií, tuberkulózy a ďalších chorôb. Okrem toho deti, ktoré sú pasívnymi fajčiarmi, sú potenciálnymi skutočnými fajčiarmi. Pravdepodobnosť, že začnú fajčiť, je dvakrát vyššia ako u tých, ktorých rodičia nefajčia.

Fajčenie v spoločnosti sa stalo samozrejmosťou – toto je skutočné nebezpečenstvo tejto závislosti. Vrahovia s cigaretami sa cítia v pohode a ich obete iba mlčky trpia ich šikanovanie.

Boj proti fajčeniu by mal byť založený na jednej jednoduchej myšlienke – že budúce generácie budú fajčiara vnímať ako osobu druhej triedy, ako vyvrheľa, ​​ktorého nemá nikto záujem napodobňovať. Toto je jediný spôsob, ako zachrániť mladú generáciu pred cigaretami: zavedením poznania hlboko do mozgu študenta, že fajčenie nie je iba škodlivé, fajčenie je údel porazených, je to pre ľudí druhej triedy.

Počet cigariet vyfajčených jednou dospelou osobou za jeden rok.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie