Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Rastlina, ktorá chráni pred vírusmi

Rastlina z čeľade kapustovitých bola navrhnutá na použitie pre prevenciu a liečbu infekčných chorôb vedcami z Botanickej záhrady a Biologického ústavu Štátnej univerzity v Tomsk v Rusku. Rastlina Farbovník obyčajný (Isatis tinctoria) má silné antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti, čo potvrdilo aj Štátne vedecké centrum „Vektor“, kde prebiehal výskum tejto rastliny.

„Farbovník obyčajný bol v západnej Európe veľmi populárny. V stredoveku z tejto byliny získavali prírodne farbivo. V Rusku bola táto rastlina v posledných desaťročiach pestovaná v malom množstve, hlavne ako dobrá medonosná rastlina a sľubná kŕmna plodina. V juhovýchodných krajinách, najmä v Číne, sa farbovník obyčajný bežne používa v tradičnej medicíne. Táto rastlina je súčasťou zložitých elixírov, často je hlavnou zložkou liekov používaných na liečbu chrípky a iných infekčných chorôb“, hovorí Svetlana Michajlova, docentka na Katedre poľnohospodárskej biológie, Biologickej univerzity v Tomsku a výskumná pracovníčka v pobočke Inštitútu karantény rastlín.

Vedeckí pracovníci Štátneho vedeckého centra „Vektor“ skúmali účinok farbovníka obyčajného v pokusoch in vitro na citlivých bunkových kultúrach s použitím vírusov chrípky, osýpok a príušníc a in vivo na hlodavcoch s použitím vírusu vtáčej chrípky H5N1.

Viac ako polovica hlodavcov infikovaných vírusom vtáčej chrípky prežila po použití koreňa farbovníka. Za zmienku stojí, že to boli vodné extrakty farbovníka obyčajného spolu so zimolezom japonským, ktoré sa v roku 2003 použili na liečbu pacientov pri vypuknutí vírusu SARS (vtáčia chrípka) v Číne.

Vedci z Tomska navrhujú použitie byliny a koreňa farbovníka obyčajného na výrobu preventívnych a terapeutických fytokomplexov. Na rozdiel od syntetických chemických výrobkov sa rastlinné prípravky vyznačujú nízkou toxicitou a dobrou znášanlivosťou, čo je obzvlášť dôležité pre ľudí so zníženou imunitou. Farbovník je nenáročný a pestovanie je pomerne jednoduché, preto vedci plánujú tento rok rozšíriť výskumné plantáže tejto hodnotnej a perspektívnej rastliny.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie