Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

„Žiadna technologická spoločnosť nechce stratiť svoj najcennejší cieľ: desaťročných mladistvých“

Sociálny psychológ Jonathan Haidt povedal, že sociálne médiá sú návykovejšie ako heroín, preto je dôležité deti pred nimi chrániť.

„Sociálne siete boli spočiatku zamerané na spájanie ľudí, no od roku 2009 zmenili svoj koncept a zamerali sa na produktivitu. To bolo, keď Facebook predstavil lajky a Twitter predstavil retweety.

Predstavená bola aj selfie kamera. Teraz sa odmeňuje tvorba obsahu, krása a krutosť. To spôsobilo depresiu a úzkosť takmer vo všetkých rozvinutých krajinách. Zvlášť zraniteľnou kategóriou sú v tomto zmysle deti.

Ako výsledok nášho výskumu sme zistili, že vo veku 11 rokov, čo je najzraniteľnejší vek, mnohé deti začínajú používať Instagram, veľmi nebezpečnú platformu. V rokoch 2019 a 2020 som mal večeru so Zuckerbergom, aby som diskutoval o tom, ako kontrolovať prístup maloletých k sociálnym médiám, čo je ďalší naliehavý problém.

Nemôžem povedať, že by som odvtedy zaznamenal nejaké výrazné zmeny. Urobili niekoľko jednoduchých zmien, no žiadna technologická spoločnosť nechce stratiť svoj najcennejší cieľ – dospievajúce deti – v prospech konkurencie.

Sociálne médiá sú návykovejšie ako tabak a heroín, pretože sú sociálne vynútené. Ak nebudeme okamžite konať, situácia, ktorá je už vážna, sa môže ešte zhoršiť. Ak je v súčasnosti 40 % neplnoletých v depresii, miera by mohla vyskočiť na 70 % alebo 90 %.

Na druhej strane časť generácie Z začína rodiť deti a keďže už vyrástli s telefónmi a tablety sú neoddeliteľnou súčasťou ich života, títo rodičia ich budú ťažko vychovávať zdravo. Preto je žiaduce, aby starí rodičia, ktorí majú zdravšie spomienky na detstvo, viac zasahovali do vzdelávacieho a výchovného procesu detí.“

Jonathan David Haidt – vedec, sociálny psychológ a spisovateľ.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie