Ukazuje sa, že naši predkovia mali širokospektrálne znalosti a budovali sklady na potraviny vo forme pyramíd, kde skladovali jedlo, plodiny a ďalšie produkty. Bohužiaľ sa veľa takých stavieb do dnešných dní nezachovalo.
V Toržokskom regióne Tverskej oblasti sa nachádza bývalé panské gazdovstvo, ktoré postavil N. Lvov v roku 1780. Okrem odvodnenia močiarov, budovania hydrotechnických štruktúr, priehrad a umelých jazier sa realizoval aj veľmi efektívny vzduchový ohrev budov s aromatizačným systémom. A bola tu postavená aj pivnica – sklad vo forme pyramídy.
Pyramída – sklad prešla už od doby vzniku rekonštrukciou. Má dva vchody a niekoľko poschodí. Z nejakého dôvodu boli medzi úrovňami urobené kruhové otvory, možno kvôli prúdeniu vzduchu alebo energie. V záznamoch sa píše, že v spodnej časti stavby bola mraziareň na uchovávanie rýchlo sa kaziacich potravín. Na hornom poschodí (s ventilačným systémom) sa skladovali produkty, ktoré vyžadujú suchý vzduch.
Výška pyramídy je 7,35 m, základňa lícnej steny je 8,96 m. Je možné, že ak sa tieto rozmery prevedú na siahy alebo iné jednotky, ktoré sa v tej dobe používali, tak nebudú zlomkové.
Ďalšia podobná pyramída stojí v Mitino – tiež v Toržokskom regióne. Ale prečo stavali pivnice – sklady potravín v takej pyramídovej forme? Je to oveľa zložitejšie, čo znamená aj drahšie a vybudovať to trvá dlhšie.
Jednoznačne mali stavitelia alebo zadávatelia stavby už v tej dobe znalosti o vplyve pyramidálnej formy na uchovávanie potravín. Jednou z vlastností pyramíd je uchovávanie organických produktov, ktoré v pyramíde nepodliehajú hnilobe. To si všimli rôzni vedci, ktorí daný efekt experimentálne dokázali.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info