V 60. rokoch vedci zistili, že Zem každých 26 sekúnd vytvára záhadný seizmický impulz s metronómovou presnosťou. Tento jav sa nazýval „Pulz Zeme“ a prvýkrát ho zdokumentoval v roku 1962 vedec John Oliver z Kolumbijskej univerzity. Výskumník si uvedomil, že zdroj miernych seizmických otrasov, opakujúcich sa každých 26 sekúnd, sa nachádza niekde v južnom Atlantiku. Navyše, v letných mesiacoch sú otrasy intenzívnejšie.
Takmer o dve desaťročia neskôr, v roku 1980, si záhadnú seizmickú aktivitu všimol aj geológ Gary Holcomb z USGS, ktorý poznamenal, že sa zvýšila počas búrok. Z nejakého dôvodu však objavy dvoch výskumníkov zostali takmer bez povšimnutia viac ako 20 rokov, kým Greg Bensen, študent na University of Colorado, opäť neobjavil „Pulz Zeme“ a rozhodol sa ho študovať.
Michael Ritzwoller, vtedajší Bensenov nadriadený, pre Discover Magazine povedal, že hneď ako sa pozrel na údaje, ktoré študent zhromaždil, si uvedomil, že na pulzácii je niečo zvláštne. Vedci začali študovať záhadný jav a analyzovali pulzácie zo všetkých možných pozícií. Potom pomocou triangulácie objavili zdroj pulzu pri západnom pobreží Afriky, v oblasti Guinejského zálivu nazývanej Biafra.
Ritzwoller a jeho tím pokračovali vo výskume Olivera a Holcomba a publikovali svoju štúdiu o záhadnom pulze v roku 2006, ale nikdy nedokázali vysvetliť, čo to naozaj je.
Aké verzie majú vedci o pôvode „pulzu“?
Teória predložená v roku 2011 uvádza, že pulz Zeme je spôsobený vlnami narážajúcimi na kontinentálny šelf. Vytvorený tlak deformuje dno oceánu a spôsobuje seizmické otrasy. V roku 2013 bola predložená ďalšia hypotéza, ktorá obviňuje sopečnú činnosť v oblasti.
A predsa žiadna z teórií nedokáže úplne vysvetliť príčinu pulzu. Prečo sa objavuje len v zálive Biafra? Vlny narážajú na pobrežia po celom svete a planéta je plná ďalších oblastí so sopečnou činnosťou. Prečo sa zdroj pulzu nachádza práve na tomto mieste? Čím je toto miesto také výnimočné?
To sú otázky, na ktoré ešte nikto neodpovedal. A dôvod „Pulzu Zeme“ nie je jedinou záhadou, ktorú vedci ešte musia vyriešiť, ale seizmológov to zatiaľ zrejme veľmi nezaujíma.
„Sú určité veci, na ktoré sa v seizmológii zameriavame. Chceme určiť štruktúru pod kontinentmi a podobné veci. A táto pulzová záhada je trochu mimo rámca toho, čo zvyčajne študujeme, pretože nemá nič spoločné s pochopením hlbokej štruktúry Zeme,“ vysvetľuje seizmológ Doug Vince.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info