Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Postrehy z výučby detí na základnej škole vo Švajčiarsku

O zaujímavé postrehy zo života obyčajnej bezplatnej školy v malom švajčiarskom meste Lugano sa podelila Irina Plytkevi, ktorej deti tam po moskovskej škole skončili.

1. Lekcie prebiehajú v blokoch jeden a pol hodiny a medzi nimi je dvadsať minút oddychu, počas ktorého sú deti vždy vonku. Škola je postavená tak, že každá trieda má krytú terasu a deti vychádzajú z triedy na vzduch za každého počasia. Nemusia sa ani prezúvať. Za každého dažďa a vetra sú tam. Keď je dobré počasie, všetci (aj učitelia !!) hrajú futbal, basketbal, stolný tenis a vybíjanú. Dieťa, ktoré nebehá, s najväčšou pravdepodobnosťou odvezú k lekárovi. Moje brali každý deň prvé dva týždne, pretože jednoducho nevedeli, že v škole sa môže behať.

2. Od 11.30 do 13.30 prestávka na obed. Môžete zostať v škole, môžete ísť domov. Táto prestávka mi vadí, ale kvôli nej sa deti vôbec neunavia. Ráno sa učí od 8.15, poobede do 16.00. Streda je krátky deň, učí sa do 11.30.

3. Aby sa deti nebáli formulovať svoje myšlienky aj písomne ​​(na porade povedali, že je to dnes katastrofálne miznúca zručnosť), škola má poštu „učiteľ – študent“. Každý žiak má svoju schránku, kde vloží otázku a pani učiteľka mu odpovie osobne. Táto „služba“ sa teší neskutočnému úspechu – ráno si všetci bežia po svoje „listy“.

4. Diktáty slovnej zásoby sa píšu pod obrázok. To znamená, že pod obrázkom označujúcim určité slovo musíte toto slovo napísať správne. A nie v diktáte. Myslím, že toto je zo série „všetko dômyselné je jednoduché“. Dieťa si pamätá, ako sa slovo píše, vizuálne ho porovnáva s obrázkom. Funguje to nereálne.

5. Keď robia referát, vždy si zapnú hudbu. Zatiaľ tomu veľmi nerozumiem, ako to funguje, ale na „urobte referát“ sa vždy stojí rad kvôli tomu, že hudbu si k tomu vyberajú deti samé. Mimochodom, referát víta kostým a rekvizity. Taká mini show. Neexistujú žiadne prezentácie v Power Pointe. Predpokladá sa, že dieťa na základnej škole nevie urobiť prezentáciu samo.

6. V matematike – ako riešiť príklady – nevysvetľujú. To znamená, že dieťa na základe vedomostí, ktoré už má, musí prísť na jednoduchší spôsob, ako vyriešiť povedzme 48 plus 53, a ísť to vysvetliť. Správny spôsob neexistuje, každý sa rozhoduje tak, ako mu vyhovuje. Svojím spôsobom. Z tohto dôvodu, keď sa napríklad ukázalo, že trieda už pozná zlomky, ale Ola ich ešte nevedela, všetky deti sa ponáhľali, aby jej to vysvetľovali rôznymi spôsobmi, pomocou jabĺk, kociek a plastelíny. Učiteľka sa stiahla a o dva dni sa jej jednoducho spýtala, či je všetko jasné. Ola hovorí – žiadna téma mi nikdy nebola tak jasná.

7. Veľa sa dotýkajú rukami. Celý svet okolo nás je vo všeobecnosti o „dotýkať sa a skúšať“. Ochutnávali tu pšenicu, raž a ovos. Potom išli do mlyna to všetko zomlieť. Teraz im sľúbili, že im pekár upečie buchty z „ich“ múky a všetko prinesie do školy. Na geografii študujú tunajší kraj doslova takto – tu máme takú a takú rieku, poďme sa pozrieť. Vidíte, tu je pôda taká a taká a tu taká a taká. Tuna hore, pozri, je taká vegetácia, ale na tej hore – zajtra tam pôjdeme – je iná vegetácia. Na predmet, ktorý je o „robení rukami“ – attivita creativa – je toľko hodín ako na telesnú výchovu. A to sú dvaja lídri v počte hodín týždenne.

8. Tu sa verí, že chyby sú cestou k úspechu. V Aleninej triede (3. ročník) dokonca urobili takúto vílu chýb (veľmi krásna roztomilá bábka). Sami, rukami. Táto víla hlasom, samozrejme učiteľky, im vysvetľuje, že robiť chyby je dobré a možné, nie je sa čoho obávať, pretože – a) rozmýšľate kreatívne a b) nebojíte sa to skúšať. Olin učiteľ (5. ročník) každý deň rozpráva nový príklad z vedy – kedy chyba viedla k objavu.

Okrem iného, ak vynecháte až viac ako 2 týždne, je potrebná potvrdenka od lekára!! Je pravda, že toto je jediný prípad, keď si žiak potrebuje urobiť všetky úlohy doma. Ide o bežnú základnú školu v meste, úplne zadarmo. Podľa môjho názoru zo skúseností z Moskvy, je tu tempo dosť pomalé, ale napriek tomu sú programy vo všeobecnosti podobné a Olina trieda bola dokonca o niečo vpredu v porovnaní s ruskou. Nerozumiem, ako to robia s takým „relaxačným“ prístupom…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie