Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Pôdne kyseliny môžu eliminovať priónové epidémie

Humínové kyseliny bránia priónovým patogénom infikovať nervové tkanivá

Priónové ochorenia spôsobujú toxické bielkoviny, ktoré sa združujú do veľkých molekulárnych komplexov, ktoré sú škodlivé pre nervové bunky. Podobným spôsobom sa rozvíjajú aj iné neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Avšak priónovou chorobou, na rozdiel od Alzheimerovej choroby, je možné sa nakaziť, napríklad zjedením jedovatého proteínu. Jeho molekuly preniknú do nervového tkaniva a premenia miestne zdravé bielkoviny na patogénne.

Tu stojí za zmienku, že všetky priónové ochorenia sú spôsobené rovnakým PrP proteínom, ktorý bežne vykonáva užitočné funkcie pre organizmus, ale v toxickej podobe zabíja neuróny. Prejavy môžu byť rôzne, preto sa aj priónové ochorenia rozlišujú na niekoľko typov.

Jeden z nich, nazývaný CWD – chronic wasting disease, napáda jelene a losy a obzvlášť ju pociťujú populácie v Severnej Amerike, Južnej Kórei, Švédsku a Nórsku. Infekčné bielkoviny z chorých zvierat, spolu s výkalmi, močom, alebo jednoducho po smrti zvieraťa, sa dostávajú do pôdy, na trávu, s ktorou ich pojedajú iné jelene a losy.

Situáciu zhoršuje aj skutočnosť, že niektoré minerály doslova konzervujú priónové bielkoviny. Na mikročasticiach kremeňa, kaolinitu alebo montmorillonitu, môžu infekčné bielkovinové molekuly pretrvávať roky.

Ako je však uvedené v článku v časopise PLOS Pathogens, v pôde sa nachádzajú aj iné látky, ktoré dokážu eliminovať prióny. Vedci z Univerzity Alberty pridávali k priónmi infikovaným mozgovým tkanivám jeleňa humínové kyseliny v rôznych koncentráciách, ktoré redukovali počet priónov. Pri koncentrácii 25 gramov na liter, tieto kyseliny vyčistili nervové tkanivá od priónov takmer na 95 %.

V ďalšom experimente boli priónové bielkoviny v zmesi s humínovými kyselinami podávané hlodavcom. Infikované hlodavce boli sledované približne rok. U tých hlodavcoch, ktorí dostávali najvyššiu dávku kyselín, boli príznaky priónovej infekcie najslabšie a u polovice z nich neboli pozorované žiadne príznaky ochorenia.

Okrem humínových kyselín má podobný antiprionický účinok aj minerál birnessit. Možno aj pomocou takýchto zlúčenín je možné zbaviť pôdy kontaminácie priónmi a chrániť tým divé, aj domáce zvieratá. A je možné, že pomocou humínových kyselín, bude možné nájsť liek aj na priónové ochorenia ľudí.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie