Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Petržlen – zdroj zdravia

Je všeobecne známe, že petržlen má pozitívny prínos pre organizmus človeka. Petržlen je malá lekáreň. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, vlákninu, draslík, sodík, vápnik, horčík, fosfor, železo, provitamín A, vitamíny B, PP, E, C, veľa fytoncídov, ktoré inhibujú hnilobné a fermentačné procesy.

S petržlenom je možné liečiť takmer všetky orgány a systémy organizmu. A je to veľmi jednoduché, stačí ho zahrnúť do stravy, ale dôležité je, aby bol pestovaný bez syntetickej chémie. Vedci prišli na metódu, ako sa zbaviť zbytočných kilogramov, ukázalo sa, že stačí piť medzi jedlami odvar z petržlenu.

Nezvyčajnou zložkou, ktorá robí petržlen jedinečným zdrojom zdravia, sú napríklad éterické oleje – limonén, myristicín, eugenol a flavonoidy. Existuje názor, že látky obsiahnuté v rastline, ako sú apigenin, luteín, myristín spoľahlivo chránia pred rakovinou.

Petržlen v ľudovom liečiteľstve:

Pri angíne, chrípke, akútnych respiračných chorobách, osýpkach a kiahniach: 1 čajová lyžička rozomletého koreňu petržlenu sa zaleje 1 pohárom vriacej vody, zakryje sa a nechá sa lúhovať 6 až 8 hodín, alebo celú noc. Následne sa precedí a užíva sa 1 polievková lyžica 5 až 6 krát denne. Deti 1 čajovú lyžičku 3 až 4 krát denne pred jedlom.

Pri prostatitíde: Jemne sa nakrája koreň petržlenu. 1 polievková lyžica sa zaleje ½  pohára vriacej vody a nechá sa lúhovať 10 hodín, alebo celú noc. Následne sa precedí a užíva sa 1 polievková lyžica 4 krát denne, pol hodinu pred jedlom.

Plynatosť: 4 čajové lyžičky suchých, alebo čerstvých petržlenových koreňov, sa zalejú 2 pohármi vriacej vody. Nechajú sa lúhovať 8 až 10 hodín, alebo celú noc. Užíva sa 1 polievková lyžica 3 krát denne pol hodinu pred jedlom.

Artróza: 1 čajová lyžička zmesi suchej vňate a koreňa petržlenu, sa zaleje 2 pohármi horúcej vody a nechá sa lúhovať 9 hodín. Užívajú sa 2 až 3 polievkové lyžice pred jedlom počas troch dní.

Pri kameňoch v obličkách a močovom mechúre: Zmieša sa 1 čajová lyžička na jemno narezaného koreňu petržlenu s 1 čajovou lyžičkou nakrájaných listov petržlenu,  zaleje sa to pohárom vriacej vody, dobre zabalí do uteráku a nechá sa lúhovať 2 až 3 hodiny. Užíva sa 1 pohár v dvoch rozdelených dávkach pred jedlom.

Pri slabosti a zníženej práceschopnosti: 1 polievková lyžica semien petržlenu sa zaleje 1 pohárom horúcej vody a varí sa 30 až 40 minút. Následne sa nechá vychladnúť, precedí sa a doplní sa do pôvodného objemu. Užívajú sa 2 polievkové lyžice 3 až 4 krát denne pred jedlom.

Petržlen obsahuje prírodného fluóru 5 krát viac, ako akákoľvek zubná pasta, preto sa doporučuje ako prevencia pred zubným kazom. Okrem toho má petržlenová vňať ešte jednu zaujímavú vlastnosť – výborne bieli zuby a posilňuje ďasná.

Petržlenová šťava patrí medzi najsilnejšie, preto by ste nemali piť viac, ako 30 až 60 ml šťavy v čistej podobe. Je lepšie toto množstvo zmiešať s mrkvovou, špenátovou, zelerovou, alebo inou šťavou. Šťava z petržlenu má užitočné vlastnosti dôležité pri výmene kyslíka v organizme a udržanie normálnej funkcie mozgu, nadobličiek a štítnej žľazy. Minerálne a stopové prvky obsiahnuté v petržlene posilňujú krvné cievy , vrátane vlásočníc.

Petržlenová šťava je výborný prostriedok pri chorobách močovej sústavy, pri tvorbe kameňov a nefritíde. Taktiež je účinná pri ochoreniach očí a zrakového nervového systému. Zmes petržlenovej a cviklovej šťavy sa používa pri problémoch s menštruáciou. Šťava z petržlenu zlepšuje dýchanie a činnosť srdca, ale nemala by sa piť pri zápale obličiek.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie