Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Odstránenie nosných a krčných mandlí u detí zvyšuje riziko vývoja 28 chorôb

Zatiaľ čo klasická medicína vyzýva k odstráneniu „poškodených“ alebo „defektných“ orgánov, nová kľúčová štúdia o dlhodobých dôsledkoch odstránenia krčných a nosohltanových mandlí spochybňuje prínos týchto operácií, ktoré sa uskutočňujú u takmer pol milióna detí USA ročne.

Výskum s účasťou milióna dánskych detí uverejnený v júni 2018 pridal silný argument proti neopatrnému využívaniu tonzilektómie (odstránenie mandlí).

V prvej štúdii o dlhodobých účinkoch tonzilektómie sa vedci z University of Melbourne v Austrálii a Kodanskej univerzity v Dánsku obrátili k zdravotným záznamom 1 200 000 detí od roku 1979 až po 1999. Z celkového počtu skúmaných detí podstúpilo:

  • 11 830 tonzilektómiu (odstránenie krčných mandlí).

  • 17 460 adenoidektómiu (odstránenie nosohltanových mandlí, lymfatických uzlín umiestnených nad a za krčnými mandľami).

  • 31 377 detí prešlo spoločnou procedúrou, pri ktorej odstránili krčné aj nosné mandle. V tejto cieľovej skupine neboli medzi deťmi žiadne ďalšie vážne zdravotné problémy.

Údaje sa analyzovali za 20-ročné obdobie od veku menej ako 15 rokov, až do veku 30 rokov, čo poskytlo celý rad údajov, ktoré môžu odhaliť vývoj mnohých dlhodobých účinkov na zdravie. Podľa jedného z popredných autorov štúdie, Dr. Sean Byersa: „Vypočítali sme zdravotné riziká v závislosti od odstránenia adenoidov, mandlí alebo obidvoch počas prvých 9 rokov života, pretože práve v tomto období sú tieto tkanivá najaktívnejšie vo vyvíjajúcom sa imunitnom systéme.“

Výsledky uverejnené v časopise Journal of American Medical Association of Otolaryngology viedli vedcov k „opätovnému preskúmaniu alternatív“ pre tieto príliš bežné operácie. Dôsledky odstránenia mandlí, alebo adenoidov na zdravie jednotlivca v budúcnosti sa začali považovať za významné.

U detí, ktoré podstúpili tonzilektómiu, sa zistilo takmer trojnásobné zvýšenie rizika vzniku určitých ochorení horných dýchacích ciest vrátane astmy, chrípky, pneumónie, chronickej bronchitídy a emfyzému. Odstránenie adenoidov spolu s mandľami zvýšilo viac ako štvornásobne pravdepodobnosť vzniku alergií, zápalu vnútorného ucha a sínusitídy.

Hoci vedci uznávajú, že tonzilektómia môže pomôcť pri krátkodobej úľave pri infekcii uší, nosa a krku, pozorovanie dlhodobých tendencií silne naznačuje, že tieto prospešné účinky sú krátkodobé a nezabezpečujú dlhodobú úľavu pri zhoršenom dýchaní a chronickej sinusitídy, dvoch z najbežnejších príčin odstránenia mandlí.

Namiesto toho sa riziko takýchto problémov významne zvýšilo alebo príliš nelíšilo od detí, ktoré nemali odstránené mandle alebo adenoidy. Prekvapilo hlavne, že nesúvisiace zdravotné problémy, ako sú určité kožné choroby, očné a parazitárne infekcie, boli o 78 % častejšie u dospelých, ktorí podstúpili jednu z týchto operácií, v porovnaní s dospelými, ktorí si zachovali svoje mandle.

Vedci predpokladajú, že tieto žľazy môžu vytvárať ochrannú bariéru proti inváznym baktériám a vírusom, ktoré sa snažia preniknúť do citlivých tkanív pľúc a hrdla. Poloha týchto žliaz má pravdepodobne dôležitú filtračnú funkciu v tejto životne dôležitej oblasti organizmu, kde sa naše dýchanie stretáva s produktmi činnosti vonkajšieho sveta.

Vzhľadom na to, že táto vedecká štúdia zistila prudký nárast rizikových faktorov rozvoja 28 chorôb, výsledky naznačujú, že tieto zdanlivo nepodstatné žľazy hrajú v imunitnom systéme väčšiu úlohu, ako sa predtým predpokladalo.

Podľa Dr. Byersa je zrejmé, že tieto nové údaje podporujú prinajmenšom odloženie odstránenia mandlí a adenoidov, aby sa umožnil úplný rozvoj imunitného systému dieťaťa. Je tiež zrejmé, že prevládajúca medicínska múdrosť sa musí evolučne posunúť za hranice pohľadu, že naše vnútorné orgány fungujú oddelene od zvyšku organizmu a že zle fungujúce orgány sa dajú jednoducho odstrániť bez následkov na celkové zdravie.

„S objavom nových poznatkov o fungovaní imunitných tkanív a celoživotných dôsledkoch ich odstránenia, najmä v období citlivého veku, keď sa organizmus práve rozvíja, dúfame, že pomôžeme pri rozhodovaní o liečbe lekárom aj rodičom,“ povedal Dr. Byers.

https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullarticle/2683621

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie