Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Nakoľko bezpečné je liečenie zubných koreňových kanálikov?

Ľudia si liečia každý rok desiatky miliónov koreňových kanálikov, ale nakoľko je to bezpečné? Je potrebné sa zamyslieť nad skutočnosťou, že ide o jediný štandardný postup, ktorý sa zvyčajne vykonáva takým spôsobom, že mŕtva časť organizmu – chorý zub – zostáva vo vašom tele.

Takmer 60 miliónov koreňových kanálikov je ročne zaplombovaných u ľudí, ktorí sú omylom informovaní, že ide o bezpečný a neškodný postup. Napriek skutočnosti, že po zákroku sa môžu vaše zuby cítiť aj vyzerať lepšie, faktom zostáva, že nie je možné odstrániť všetky baktérie zo zuba. Po ošetrení koreňového kanálika sa zdravé baktérie premenia na vysoko toxické anaeróbne baktérie, ktorým sa naďalej darí vo vnútri, aj v okolí zuba, v čeľustnej kosti a v periodontálnych väzoch, čo spôsobuje početné potenciálne dlhodobé zdravotné problémy.

Doktor Weston Price bol vynikajúci stomatológ a vedec, ktorý študoval vzťah medzi výživou, zubným a orálnym zdravím a fyzickým zdravím. 14 rokov bol riaditeľom výskumu v asociácii stomatológov. Dr. Price a klinika Mayo vo svojich výskumoch zistili, že rast baktérií v koreňových kanálikoch je možné prenášať na zvieratá, aby sa vytvorili rovnaké choroby ako u ľudského darcu. Ich experimenty boli úspešné u 80 – 100 % zvierat. Najmä srdcové choroby sa môžu prenášať v 100 % prípadoch.

Je šokujúce, že ešte v roku 1908 Dr.Price a klinika Mayo objavili, že baktérie a toxíny z koreňových kanálikov sa môžu dostať do krvného riečišťa a tým sa dostať kamkoľvek do organizmu a vytvárať choroby u konkrétneho tkaniva alebo orgánu. V pokračovaní tohto objavu Dr. Price zistil, že početné degeneratívne choroby majú pôvod v postupoch vykonávaných na koreňových kanálikoch a najviac rozšírené sú choroby obehového systému a srdcovej činnosti.

Iní nasledovali kroky Dr. Pricea, aby tieto vedomosti sprístupnili verejnosti. Dr.George Meinig otvoril svoje dielo o 70 rokov neskôr a prinesol ho do popredia vďaka svojej knihe „The Root Canal Cover-Up“. Nadácia pre výskum toxických prvkov (TERF) neskôr využila najmodernejšiu technológiu DNA na identifikáciu niekoľkých baktérií nájdených v zuboch s koreňovým kanálikom, v čeľustnej kosti v blízkosti koreňových kanálikov a tiež v miestach odstránených zubov, kde nebol riadne dodržaný protokol odstránenia periodontálneho väziva a mŕtvej kosti.

Zub má niekoľko vrstiev: prvá vrstva je sklovina, druhá je dentín, dreňový dentín a vnútorné jadro je pulpa (zubný orgán v ústrednej oblasti zuba, obsahuje bunky, cievy a nervové vlákna). Tenké vlákna vychádzajú zo zubov a preplietajú sa s vláknami vychádzajúcimi z kosti, spájajú sa a vytvárajú periodontálny väz. Tento väz je tiež inkubátorom na reprodukciu miliárd baktérií.

Dentínová vrstva nie je tvrdá, ale pozostáva z malých dentínových kanálikov, ktorých dĺžka, ak by boli v jednej línii, by bola približne tri míle na zub. To je ďalšie skvelé miesto pre baktérie, ktoré sa tu môžu schovávať a rásť. V skutočnosti práve tu Dr. Price objavil počas svojho výskumu anaeróbne baktérie v tisícoch zubov, ktoré testoval. Keďže tieto pomocné kanály nie je možné sterilizovať, stávajú sa skutočným rajom pre rast a vývoj baktérií. Pretože sa baktérie množia a vytvárajú infekciu, často sa šíri po čeľusti, kde vytvára kavitáciu – oblasti nekrotického tkaniva v samotnej čeľustnej kosti.

Rozšírené baktérie nachádzajúce sa v koreňových kanálikoch

Americká stomatologická asociácia (ADA) trvá na tom, že výskum Dr. Pricea a Mayo Clinic bol nesprávny, ale nemajú žiadny výskum, ktorý by toto tvrdenie zdôvodnil. Zubní lekári mylne veria, že ošetrenie koreňového kanálika je bezpečný a neškodný postup. Môžu dokonca tvrdiť, že baktérie nachádzajúce sa v zuboch s ošetrenými koreňovými kanálikmi nemôžu spôsobiť ochorenie, ale faktom zostáva: baktérie nachádzajúce sa v zuboch s vyplnenými (zaplombovanými) koreňovými kanálikmi nie sú tie isté normálne baktérie, ktoré sa nachádzajú v ústach. Bez kyslíka a živín sa priateľské baktérie stávajú vysoko toxickými a môžu spôsobiť dlhodobú infekciu, stratu čeľuste a mnoho chorôb.

Hal Huggins vo svojom článku o nebezpečenstvách pri liečbe koreňového kanálika zdieľa nasledujúce informácie o piatich hlavných druhoch baktérií (z päťdesiatich troch, ktoré sa bežne vyskytujú v zuboch s koreňovými kanálikmi).

Capnocytophaga ochracea: nachádza sa v mozgových abscesoch spojených so zubným zdrojom infekcie. Spôsobuje choroby centrálneho nervového systému človeka. Týka sa to aj sepsy a meningitídy.

Fusobacterium nucleatum: produkuje toxíny, ktoré inhibujú delenie buniek fibroblastov a procesy hojenia rán. Spôsobuje infekcie srdca, kĺbov, pečene a sleziny.

Gemella morbillorum: súvisí s akútnou invazívnou endokarditídou, septickou artritídou a meningitídou.

Leptotrichia buccalis: znižuje počet neutrofilov (mimoriadne dôležité biele krvinky), čím sa znižuje imunitná kompetencia.

Porphyromonas gingivalis: ničí červené krvinky vyvŕtaním dier (pórov) v nich, čo spôsobuje smrť buniek. Pri nízkych počtoch červených krviniek, ktoré sa po korekcii zubov neobnovujú, je často zodpovedná aktivita tohto mikroorganizmu. P. gingivalis tiež mení integritu endotelovej výstelky krvných ciev, čo vedie k zápalu a krvácaniu vo vnútornej výstelke krvných ciev. Podľa Dr. Hugginsa ide o kľúčový krok pri tvorbe aterogenézy, ktorá vedie k infarktu. P. gingivalis môže z priateľských baktérií urobiť patogény.

Chronické ochorenia spojené s koreňovými kanálikmi

Podľa Dr. George Meiniga (jedného zo zakladateľov Americkej asociácie endodontistov) a autora knihy „The Root Canal Cover-Up“, môže byť výsledkom liečby koreňového kanálika veľké percento chronických chorôb, z ktorých najbežnejšie sú choroby obehovej a srdcovej činnosti. Medzi nasledujúce bežné choroby patria tie, ktoré ovplyvňujú kĺby, ako je artritída a reumatizmus. Zoznam pokračuje s chorobami, ktoré ovplyvňujú mozog a nervový systém, ako je ALS (amyotrofická laterálna skleróza) a roztrúsená skleróza.

Liečba koreňových kanálikov zvyšuje riziko rozvoja infekčnej endokarditídy.

Koreňové kanáliky sú spojené s vysokou mierou infekcie (až do 54 %) anaeróbnymi baktériami. V roku 1998 sa uskutočnila štúdia orálnej ložiskovej infekcie, krv sa odobrala 26 pacientom a testovala sa počas a desať minút po zákroku. Všetky koreňové kanáliky obsahovali anaeróbnu bakterémiu.

Záver

Pred plánovaním chirurgického zákroku alebo liečby je dôležité vykonať vlastný výskum. Liečba koreňového kanálika je chirurgický zákrok. Rozhodnutie, či zaplombovať koreňový kanálik alebo odstrániť zub, je najlepšie prijať spolu s lekárom. A vypracovanie vhodného plánu krokov pred a po zákroku môže urýchliť proces regenerácie.

Elisha McFarland

Po šestnástich rokoch boja proti roztrúsenej skleróze obnovila Elisha McFarlandová svoje zdravie alternatívnymi a prírodnými spôsobmi liečby. Táto skúsenosť ju viedla k tomu, aby pokračovala vo vzdelávaní v oblasti prírodného zdravia. Má nasledujúce tituly: doktorka prírodnej medicíny, majsterka bylinkárka, doktorka humanitných vied, bakalárka holistickej výživy, certifikovaná špecialistka na holistické omladenie a techniky emocionálnej slobody (EFT-ADV).

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie