Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Liečivé stielky do topánok z brezy

FldacJcoi3wRovnako ako v slovanskej ľudovej medicíne, tak aj v oficiálnej medicíne prikladajú breze a jej komponentom liečebný účinok. Ako je známe, breza obsahuje antioxidant betulín, tzv. brezový gáfor. V USA aj v Rusku túto látku kvôli svojim biologickým vlastnostiam začali nazývať „biele zlato“.

Betulín sa rovnomerne vyparuje zo stielok, tzv. vložiek do topánok a pôsobí terapeutickým účinkom na organizmus:

  • Znižuje potenie nôh

  • Eliminuje plesne, baktérie

  • Eliminuje nepríjemný zápach

  • Preniká cez kožu do krvi

  • Lieči bolesti kĺbov

  • Znižuje únavu nôh

  • Zvyšuje odolnosť organizmu k chorobám, vrátane onkologických

Dnes je betulín objektom neustáleho výskumu imunológov a onkológov. Vedci a lekári vkladajú veľké nádeje do betulínu, pretože veria, že sa dokáže vysporiadať s oslabeným imunitným systémom organizmu a s onkologickými chorobami.

untitledKeď budete v lese, skúste sa s nohou oprieť do dávno spadnutej brezy. Zistíte, že zdravá a tvrdá bude iba kôra. Drevo už dávno spráchnivelo, ale kôra sa výborne zachovala. Trvácnosť brezovej kôry dokazujú aj novgorodské gramoty (dokumenty), ktoré sú z brezovej kôry, majú vyše 700 rokov a pritom sú vo výbornom stave. Čo je však fascinujúce, že celé stáročia preležali v zemi, iba posledných 50 rokov sú v múzeu.

Pravdivý je aj fakt, že vojaci a dôstojníci ruskej cárskej armády nikdy netrpeli plesňovými ochoreniami nôh, pretože chodili v topánkach s vložkami z brezovej kôry!

Pri zbere brezovej kôry stačí spadnutá alebo spílená breza, brezové poleno. Na polene urobíme niekoľko zárezov naprieč a jeden pozdĺžny na úseku, kde nerástli vetvy. Nožom alebo špachtľou oddelíme kôru od dreva. Pokiaľ je už strom suchý, kôru môžeme oddeliť aj s korkovou vrstvou, ktorá sa následne oddelí z kôry. Kôru umyjeme v teplej vode. Vrchnú stranu očistíme od vrchnej bielej vrstvy odlupovaním vrstiev.

Pre stielky – vložky musíme získať hrúbku maximálne 1 mm. Potrebujeme 4 ks vrstiev pre stielky, pretože budú dvojvrstvové, pritom potrebujeme na jednu nohu „zrkadlové“ dve vrstvy, lebo sa budú zlepovať vonkajšími stranami dokopy. Po zlepení dávame stielky pod lis.

Zo začiatku sa budú zdať stielky tvrdé, ale po niekoľkých dňoch nosenia sa vyformujú a noha ich prestane cítiť.

Naši predkovia veľmi dobre poznali prednosti brezových stielok a preto chodili s úsmevom na tvári, veď nohy boli pod starostlivou ochranou antioxidantu betulínu.

1197394_original

326295_original

Psmw8xwCRPc

325865_original

326608_original

72961592_beresta8

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie