Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Konzervácia vajec

Každý iste pozná slepačie vajce, ktoré je celosvetovo najčastejšie konzumovaným vtáčím vajcom. Dá sa jesť varené, pražené, i ako súčasť mnohých jedál. V minulosti sa využívalo aj do farieb či malty.

V dávnejších dobách, keď sa človek musel zaobísť bez chladničky, boli naši predkovia zvyknutí vajce konzervovať pomocou soli, piesku, vo vápennej vode, či roztokom vodného skla.

Vodné sklo bolo na uchovanie vajec konzervantom číslo jeden. Čerstvé, čisté a suché vajcia s nepoškodenou škrupinou narovnáme špičkou dole do kameninovej nádoby. Prášok vodného skla (kúpime v drogérii) rozmiešame podľa pokynov výrobcu vo vode, kým nevznikne želatínová hmota. Ňou vajcia zalejeme tak, aby hladina siahala minimálne 2 cm nad výšku vajec. Uzavretý hrniec uskladníme v chlade a tme. Takto konzervované vajcia vydržia 3 – 6 mesiacov čerstvé. Vajcia by nemali byť konzumované surové a treba ich pred použitím skontrolovať, lebo všetko sa predsa môže skaziť.

Na konzerváciu vajec vo vápennej vode rozmiešame 150 g haseného vápna v 900 ml vody. Tento roztok necháme jeden týždeň stáť, občas ho premiešame. Nalejeme ho na vajcia naukladané v kameninovom hrnci tak, aby hladina presahovala poslednú vrstvu o 5 cm. Uzavretý hrniec uskladníme v chlade a tme.

Na konzerváciu vajec sa dá použiť aj piesok. Použijeme na to debnu, do ktorej nasypeme vrstvu piesku asi štyri centimetre vysokú. Do nej vložíme vajcia tak, aby sa navzájom nedotýkali. Opäť zasypeme pieskom, vrstvou asi 4 cm, a uložíme do chladu. Aj v prípade tohto uskladnenia treba vajcia pred použitím skontrolovať.

Vajcia môžeme skladovať po dobu 2 – 3 mesiacov, ak ich čerstvé uložíme do novinového papiera a uskladníme na chladnom mieste.

Vajcia v chladničke

Vajcia, žiaľ, rýchlo vstrebávajú pachy ostatných potravín. Najlepšie je teda uchovávať  ich v chladničke vo vzduchotesnej krabici. Ale i táto vlastnosť má svoje výhody, ako napríklad starý francúzsky trik: K vajciam dáme malé hľuzovky, ktoré spôsobia zmenu vône, ako aj zmenu chuti vajec.

Sušiť vajcia? Áno!

Chodíte často na dlhé túry? Kempujete? Tak isto potvrdíte, že čím ľahší batoh, tým lepšie. Sušené vajcia zmiešané len s trochou vody, soli a čerstvých byliniek, sú ideálnym zdrojom bielkovín. Ak pridáme trochu múky, vznikne jednoduchá omeleta. Na zahusťovanie jemných polievok a omáčok sa sušené vajcia každopádne ideálne hodia. Usušená praženica, nenamletá na prášok, ale len nakrájaná na prúžky, je ideálnou vložkou do polievky.

Postup:

10 vajec

  • Vajcia rozbijeme, vymiešame a vylejeme na panvicu v tenkej vrstve, na miernom ohni necháme zraziť,
  • necháme vychladnúť, nakrájame na prúžky, usušíme a umelieme,
  • vajcia sa dajú sušiť i surové, ale trvá to dlhšie: rozbijeme, dobre vymiešame, a hmotu vlejeme na plech vyložený papierom na pečenie, sušíme v rúre pri teplote 50 °C.

Z knihy: Domáce recepty z farmy

www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie