Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Cesnak znižuje riziko srdcového infarktu a mŕtvice o 50 %

Konzumovať cesnak je dobré pre vaše srdce. Vedecké štúdie ukazujú, že cesnak ovplyvňuje aterosklerózu, triglyceridy, krvný tlak, agregáciu krvných doštičiek a viskozitu plazmy – to sú všetko rizikové faktory srdcovo cievnych ochorení. Vedci z University of Pennsylvania oznámili, že cesnak môže znížiť riziko srdcových ochorení až o 38 percent.

V štvorročnej nemeckej vedeckej štúdii vedci dospeli k záveru, že cesnak môže znížiť riziko srdcového infarktu a mŕtvice o viac ako 50 %.

Cesnak potláča aterosklerózu

Ďalšou výhodou cesnaku pre srdce je, že môže pomôcť predchádzať ateroskleróze. Skúsenosti ukázali, že cesnak má schopnosť zabrániť tvorbe arteriosklerotického plaku, ktorý robí tepny silnými a stuhnutými. Výskumní pracovníci z University of California v Los Angeles (UCLA) uskutočnili štúdiu na 65 ľuďoch a ich riziku kardiovaskulárnych ochorení.

V rámci výskumu dostali účastníci placebo kapsulu alebo kapsulu obsahujúcu 250 mg cesnakového extraktu a 100 μg vitamínu B12, 300 μg kyseliny listovej, 12,5 mg vitamínu B6 a 100 mg L-arginínu. Vedci merali množstvo kalcifikácie v koronárnej artérii pred a po výskume, aj o rok neskôr u tých, ktorí užívali cesnak a iné doplnky, zaznamenali významný pokles progresie kalcifikácie koronárnych artérií. Okrem toho, uvedená štvorročná nemecká štúdia ukázala, že konzumácia cesnakového prášku každý deň, znižuje objem artériosklerotického plaku až o 18 %.

Cesnak zabraňuje kalcifikácii v srdci

Vo výsledkoch vedeckej štúdii publikovanej v International Journal of Cardiology sa hovorí, že extrakt cesnaku zvyšuje množstvo hnedého tuku v srdcovom svale, pričom znižuje biely tuk. Hnedý tuk je aktívnejšou formou tukového tkaniva a produkuje teplo alebo energiu, zatiaľ čo biely tuk je neaktívny a určený na skladovanie.

Biely tuk môže zvýšiť riziko kalcifikácie v srdci, zatiaľ čo zvýšenie hnedého tuku okolo srdcového svalu znižuje riziko kalcifikácie. Vedci z UCLA tiež skúmali účinok extraktu cesnaku u jedincov na príjem statínov. Po užívaní 4 mililitrov (ml) cesnakového extraktu počas jedného roka bola miera koronárnej kalcifikácie u účastníkov trikrát nižšia ako u tých, ktorí užívali placebo. Tieto údaje naznačujú, že cesnak môže byť užitočný pre ľudí s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení v budúcnosti.

Cesnak znižuje vysoký krvný tlak

Cesnak je ešte lepšou a bezpečnejšou voľbou na zníženie krvného tlaku ako atenolol. Vedecká štúdia publikovaná v pakistanskom časopise Pharmaceutical Sciences ukázala, že denná konzumácia cesnaku v dávkach 300 až 1500 mg významne znižuje systolický a diastolický krvný tlak u ľudí s hypertenziou v porovnaní s atenololom a placebom. Tento účinok je možné vysvetliť zlúčeninami síry obsiahnutými v cesnaku, ktoré sa premieňajú na sírovodík, ktorý rozširuje cievy, zlepšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak.

Cesnak bojuje s infekciou

Cesnak obsahuje silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré bojujú proti infekcii. Štúdie ukázali, že cesnak môže zabiť najmenej 13 typov bakteriálnych a vírusových infekcií. Je ešte účinnejší a bezpečnejší ako antibiotikum metronidazol pri liečbe vaginálnych infekcií.

Cesnak proti prechladnutiu

Cesnak tiež zabraňuje prechladnutiu, pretože obsahuje alicín, zlúčeninu, ktorá mu dáva taký typický zápach. Austrálska vedecká štúdia zistila, že konzumácia cesnaku znižuje výskyt prechladnutia o viac ako 50 percent. Ďalšie štúdie tiež uvádzajú, že môže zároveň znížiť závažnosť symptómov prechladnutia.

Cesnak odstraňuje olovo z organizmu

Podľa vedeckej štúdie, cesnak odstraňuje olovo z tela lepšie, ako preparát d-penicilamín. Cesnak zlepšil aj vedľajšie účinky olova, ako je podráždenosť, bolesti hlavy, hlboký reflex šliach a systolický krvný tlak, zatiaľ čo preparát d-penicilamín dokonca spôsoboval závažné vedľajšie účinky.

Okrem toho, že cesnak môžete užívať vo forme doplnkov, môžete využiť výhody cesnaku pre zdravie tým, že ho budete používať v polievkach, omáčkach, koreninách a podobne. Môžete ho tiež jesť surový, len zmiešaný s olivovým olejom a soľou.

Je potrebné ale nezabúdať, že nie je cesnak ako cesnak. Uprednostniť je treba cesnak z pôvodných druhov vypestovaný bez chémie, najlepšie na Slovensku alebo v Čechách.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie