Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Kapusta je efektívnejšia ako chemoterapia v účinnosti liečby rakoviny krčku maternice

Hlavné medicínske prístupy k liečbe rakoviny, ako je ionizujúce žiarenie alebo chemoterapia, sú veľmi vzdialené od toho, čo možno nazvať liekom. V skutočnosti môžu spôsobiť, že rakovina bude ešte smrteľnejšia. Nový výskum však naznačuje, že niektoré bežné druhy zeleniny môžu byť v boji proti tejto chorobe oveľa účinnejšie.

Prečo? Odpoveď súvisí s rakovinovými kmeňovými bunkami (CSC), ktoré nemôžu byť poškodené chemoterapiou a rádioterapiou.

V štúdii publikovanej v časopise Cancer vedci z Kalifornskej univerzity ukázali, že radiačná terapia v skutočnosti spôsobuje, že bunky rakoviny prsníka sú smrteľnejšie. Zistili, že radiačná terapia zabíja len asi polovicu nádorových buniek vystavených žiareniu.

Rádioterapia však transformuje aj iné bunky na „kmeňové bunky indukovanej rakoviny prsníka“. Hoci rakovinové kmeňové bunky tvoria len 5 % nádoru, dokážu nádor opäť regenerovať. A v skutočnosti tieto nové kmeňové bunky majú takmer 30-krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku nových nádorov ako rakovinové bunky, ktoré neboli vystavené žiareniu. Rakovinové kmeňové bunky môžu tiež cestovať cez krvné cievy a šíriť rakovinu do iných tkanív v tele.

Chemoterapia funguje rovnakým spôsobom. Zabíja len tie najmenej škodlivé rakovinové bunky. Bunky, ktoré zostali po procedúre, sú väčšinou smrteľnejšie rakovinové kmeňové bunky, ktoré sú odolné voči tradičnej liečbe.

Nedávno vedci z University of South Dakota zistili, že krížová zelenina, ako je brokolica, kapusta a karfiol, obsahuje zlúčeninu, ktorá môže byť zameraná na podobné rakovinové kmeňové bunky. V skutočnosti môže zabrániť recidíve a šíreniu určitých typov rakoviny.

Zlúčenina sa nazýva fenetylizotiokyanát (PEITC). Keď ho vedci pridali do Petriho misky s rakovinovými kmeňovými bunkami, približne 75 % rakovinových kmeňových buniek zomrelo do 24 hodín.

Fenetylizotiokyanát sa nachádza v krížovej zelenine. Výskum ukazuje, že má protizápalové vlastnosti. Taktiež preukázal chemopreventívnu aktivitu proti niekoľkým typom rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva, prostaty, prsníka, krčka maternice, vaječníkov a pankreasu. V súčasnosti prebieha klinické testovanie jeho účinku na rakovinu pľúc.

Výskumníci v Južnej Dakote zistili, že fenetylizotiokyanát spomaľuje tvorbu kmeňových buniek rakoviny krčka maternice v závislosti od dávky. Vedci tiež zistili, že táto zlúčenina výrazne znížila šírenie buniek rakoviny krčka maternice a rakovinových kmeňových buniek. V skutočnosti sú jeho účinky porovnateľné so salinomycínom, chemoterapeutickým antibiotikom, ale bez toxických vedľajších účinkov.

Okrem toho bol fenetylizotiokyanát výrazne lepší v prevencii šírenia kmeňových buniek rakoviny krčka maternice ako paklitaxel, ďalší toxický liek proti rakovine. Zistilo sa tiež, že zlúčenina znižuje priemerný počet a veľkosť nádorov u myší.

Vedci poznamenali, že „je čoraz jasnejšie, že liečba rakoviny, ktorá nedokáže zničiť rakovinové kmeňové bunky, umožňuje recidívu nádoru.“

Na záver vedci poznamenali, že „je dôležité, aby fenetylizotiokyanát inhiboval šírenie konvenčných aj cervikálnych kmeňových kmeňových buniek rakoviny krčka maternice, čo naznačuje, že môže pomôcť eliminovať rakovinu efektívnejšie ako zlúčeniny určené na samostatné cielenie na kmeňové alebo konvenčné rakovinové bunky“.

Nie je potrebné čakať, kým sa vyvinie nový liek, ktorý bude využívať výhody fenetylizotiokyanátu. Výskumníci poznamenávajú, že koncentráciu fenetylizotiokyanátu, ktorú použili v laboratóriu, možno dosiahnuť stravou bohatou na krížovú zeleninu. Odporúčali najmä žeruchu jarnú a potočnicu.

Predchádzajúca štúdia publikovaná v British Journal of Nutrition and Biochemical Pharmacology zistila, že fenetylizotiokyanát zo žeruchy bol schopný potlačiť vývoj buniek rakoviny prsníka. Malá skupina pacientok s rakovinou prsníka, ktoré zjedli misku žeruchy, mala krvné testy do 24 hodín. Vedci zistili významnú hladinu fenetyl izotiokyanátu v krvi po konzumácii žeruchy. Iné štúdie ukazujú, že konzumácia žeruchy a brokolice znižuje riziko rakoviny prsníka.

A bolo dokázané, že brokolica zabíja rakovinové kmeňové bunky, vďaka ktorým je rakovina nezničiteľná.

Tu sú ďalšie dobré dôvody, prečo jesť viac tejto zdravej zeleniny. Krížová zelenina bola pôvodne pomenovaná podľa tvaru kvetov, ktoré pripomínajú kríž. Ale sú tiež známe ako brassica. Tento výraz pochádza z ich botanického názvu, ktorý sa prekladá ako „brassicas“.

Ukázalo sa tiež, že táto zelenina zlepšuje mieru prežitia u pacientov s rakovinou vaječníkov. Obsahujú ďalšiu zlúčeninu na ochranu pred rakovinou nazývanú sulforafan. Táto účinná zlúčenina zvyšuje schopnosť pečene neutralizovať karcinogény a iné toxíny. Medzi túto zeleninu patrí: Rukola, Čínska kapusta, Brokolica, Ružičkový, Kel, Karfiol, Kapusta , Listy horčice, Reďkovka, Reďkev, Žerucha, Potočnica.

Medzi ďalšie potraviny, ktoré ovplyvňujú rakovinové kmeňové bunky patria:

Kurkumín, zlúčenina nachádzajúca sa v kurkume, ktorá sa zameriava na kmeňové bunky rakoviny mozgu. Kombinácia kurkumínu s piperínom, ktorý sa nachádza v čiernom korení, pomáha predchádzať obratu kmeňových buniek rakoviny prsníka.

Epigallotechín galát (EGCG), zlúčenina nachádzajúca sa v zelenom čaji, zastavuje obrat kmeňových buniek rakoviny prostaty. Kombinácia epigallotechín galátu s kvercetínom, zlúčeninou nachádzajúcou sa v cibuli a jablkách, zabraňuje rakovinovým kmeňovým bunkám migrovať a šíriť sa do iných tkanív v tele.

https://greenmedinfo.com/blog/cabbage-beats-chemo-cervical-cancer-2

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie