Okrem toho kakao pomáha zlepšiť okysličenie mozgu. Hovoríme o dospelých, ktorí nemajú žiadne choroby. Test sa uskutočnil s použitím kakaového nápoja vyrobeného zo surových kakaových bôbov bohatých na flavanoly.
Výsledky práce boli publikované v časopise Scientific Reports. Predchádzajúce výskumy ukázali, že konzumácia rastlinných polyfenolov nachádzajúcich sa v rôznych potravinách – zelenom čaji, hrozne, jablkách, citrusových plodoch, tmavej čokoláde, rakytníku a ďalších – môže zlepšiť funkciu ciev. Tieto látky sa nazývajú flavonoly. Ale práca vedcov z University of Illinois (USA) prvýkrát ukázala, že flavonoly obsiahnuté v kakau môžu pozitívne vplývať na cievy mozgu, ako aj na kognitívne schopnosti u zdravých mladých ľudí.
Za týmto účelom tím uskutočnil štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 18 mužov vo veku 18 až 45 rokov, ktorí nemali žiadne chronické ochorenia a nefajčili cigarety. Flavanoly sa nachádzajú v mnohých potravinách, no vedci si pre svoj experiment vybrali len kakao. Ženy neboli zahrnuté do štúdie, aby sa dosiahli jednotnejšie výsledky minimalizovaním hormonálnych výkyvov počas menštruácie, ktoré môžu ovplyvniť funkciu ciev.
Počas experimentu, pred ktorým účastníci vydržali hlad a nedostatok v príjme potravín bohatých na rastlinné polyfenoly, dostali dobrovoľníci dva druhy kakaového nápoja. Prvý je bohatý na flavanoly, druhý je zo spracovaných bôbov s veľmi nízkym obsahom týchto látok. Štúdia bola slepá ako pre jej účastníkov, tak aj pre samotných experimentátorov. Ani jeden, ani druhý presne nevedeli, kedy dobrovoľníci dostali ten či onen druh nápoja.
Pár hodín po požití kakaa boli účastníci umiestnení do prostredia, kde vzduch obsahoval päť percent oxidu uhličitého, teda asi 100-násobok bežnej koncentrácie vo vzduchu. Organizmus spravidla na takýto stres reaguje zvýšením prietoku krvi do mozgu, čo mu umožňuje na jednej strane prijímať viac kyslíka a na druhej strane odstraňovať prebytočný oxid uhličitý.
Ďalej účastníci dostali komplexné úlohy, ktoré od nich vyžadovali, aby splnili protichodné požiadavky. Vedci počas svojho vystúpenia zistili, že u väčšiny dobrovoľníkov, ktorí užívali kakao s flavanolmi, bolo okysličenie – dodávanie kyslíka do krvi – mozgu silnejšie a rýchlejšie ako u tých istých účastníkov po vypití nápoja s nízkym obsahom flavanolov.
Úroveň okysličenia mozgu po vypití kakaa s flavanolmi bola trikrát vyššia ako po vypití nápoja bez nich. Výsledkom bolo, že po užití flavanolov mali účastníci lepšie výsledky aj v zložitých kognitívnych úlohách, ktoré ich dokončili asi o 11 percent rýchlejšie ako predtým alebo bez obohateného kakaa. Ale príjem takéhoto nápoja neovplyvnil riešenie jednoduchých problémov.
Navyše, z 18 účastníkov nemali štyria žiadnu odpoveď na flavanoly. Odborníci to vysvetľujú tým, že už na počiatočnej úrovni mali najvyššiu okysličovaciu reakciu. Vedci preto dospeli k záveru, že takýto nápoj môže byť užitočný pre väčšinu dospelých a zdravých ľudí, ale nie pre každého, ale iba pre tých, ktorí majú nedostatok kyslíka v mozgu. A kakao s flavanolmi môže pomôcť len pri riešení zložitých problémov (nie však jednoduchých).
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info