Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Farba striech môže znížiť teplotu v mestách počas letných horúčav

Náter striech budov farbou odrážajúcou svetlo pomôže znížiť množstvo tepla hromadeného v mestách. Túto jednoduchú súvislosť potvrdila aj veda.

Tepelné vlny, suché a horúce letá sa stávajú čoraz častejšími v dôsledku klimatických zmien a horúce letné vlny tepla sa často zhoršujú vplyvom „mestského ostrova tepla“ po celom svete.

Nedostatok vegetácie a vlhkosti v mestách v kombinácii s akumuláciou tepla v budovách z betónu a pálenej strešnej krytiny, ako aj neodrážajúcich materiálov a materiálov absorbujúcich teplo na strechách, zvyšuje teplotu v meste v porovnaní s okolitými vidieckymi oblasťami.

Nebezpečné vlny horúčav môžu zvýšiť riziko tepelného úderu a sú nebezpečné pre ľudí so zdravotnými problémami.

Podľa novej vedeckej štúdie uskutočnenej na Oxfordskej univerzite existuje však prekvapivo jednoduché riešenie.

Náter striech takou farbou, ktorá neabsorbuje, ale odráža teplo, môže výrazne znížiť účinok „mestského ostrova tepla“ a pomôcť udržať priemernú teplotu v mestách na prijateľnej a komfortnej úrovni pre život.

Výsledky výskumu publikované v Environment International, ukazujú, že svetlo odrážajúce strechy neabsorbujúce teplo v mestách, môžu znížiť maximálne denné teploty o tri stupne Celzia počas horúčav.

Pre túto štúdiu vedci použili regionálny model počasia a odhadované teplotné zmeny v Birminghame a West Midlands vo Veľkej Británii, aby zistili, ako používanie svetlo odrážajúcich striech ovplyvní regionálne teploty.

V období rokov 2003 až 2006, keď Birmingham zažil mimoriadne horúce letá, model ukázal, že účinok „mestského ostrova tepla“ zvýšil teplotu o 9 stupňov Celzia v porovnaní s okolitými vidieckymi oblasťami.

Vedci zistili, že „chladné strechy“ môžu znížiť maximálne denné teploty a že strechy namaľované špeciálnou farbou mali najväčší pozitívny vplyv v najhorúcejšiu časť dňa.

Keby iba polovica všetkých priemyselných a komerčných budov v tejto oblasti prešla na maľované strechy svetlo odrážajúcou farbou, potom by sa teplota znížila tak, akoby všetky obytné budovy v regióne mali podobné strechy.

„Zmena klímy a rastúca urbanizácia znamenajú, že budúce obyvateľstvo bude pravdepodobne vystavené zvýšenému riziku prehriatia v mestách, hoci stavebné technológie majú potenciál znížiť toto riziko,“ píšu vedci vo svojom zhrnutí.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie