Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Dôležitosť mandlí a appendixu v organizme človeka

mandle4Napredovanie vedeckého myslenia v devätnástom a dvadsiatom storočí bolo také rýchle, že vedci sami seba začali považovať za „bohov“. Všetko, čo v tele človeka nevedeli vysvetliť, okamžite vyhlásili za zbytočné: mandle, appendix, týmus, epifýza,…

Na začiatku dvadsiateho storočia, po tom, ako Ilja Mečnikov objavil  hnilobné kvasenie v črevách, sa vedci zhodli na tom, že nie je potrebné ani hrubé črevo a chirurgovia ho vyoperovali viac ako tisícke priaznivcov pokročilej vedy.

Veda postupne rehabilitovala „objavy“ jeden za druhým. V súčasnej dobe ukrajinskí a americkí onkológovia prišli prakticky k rovnakému záveru. Ľudí s odstránenými mandľami rakovina postihuje trikrát častejšie. To isté platí aj pre tých, ktorým vyoperovali slepé črevo. Mimochodom, Američania v určitých dobách boli najhorlivejší v boji so „zbytočnými“ orgánmi. Mandle spolu s appendixom vyrezávali do radu všetkým novorodencom. A keď v 50-tych rokoch minulého storočia vypukla epidémia detskej obrny, tieto deti ochoreli najťažšie a umierali medzi prvými.

A čo je zaujímavé, pri nábore do armády, branci bez „zbytočných“ orgánov boli o 20cm nižšieho vzrastu ako ich rovesníci, navyše boli krehkí, neduživí a mentálne zaostalejší. Vtedy zainteresovaní pochopili, že mandle a appendix hrajú dôležitú úlohu v imunite. V súčasnosti americkí špecialisti priznávajú, že z milióna občanov USA, ktorým boli odobraté mandle, 999 tisícom to k ničomu nebolo. Odstrániť mandle a appendix, to je to isté ako odstrániť kúsok imunitného systému.

Výskumy ukázali, že úloha mandlí je chrániť organizmus pred infekciami. Práve na mandle sa ukladá viac ako 70 % škodlivých mikróbov vstupujúcich do tela spolu so vzduchom. Okrem toho, mandle produkujú biologické látky, ktoré pomáhajú syntetizovať bunky zapojené do krvotvorby.

Tým, ktorí majú odstránené mandle, sa rozvíja sekundárny imúnny deficit, častejšie trpia zápalovými a alergickými ochoreniami horných dýchacích ciest (zápal hltana, nádcha, zápal prínosových dutín, zápal priedušiek), chrípkou a inými chorobami. Nedávno ukrajinskí vedci vyhlásili, že mandle majú protirakovinové účinky. Výskumom niekoľko stoviek histórií chorôb pacientov zistili, že pacienti s odstránenými mandľami trpia rakovinou horných dýchacích ciest, zažívacieho traktu a pľúc 3-8 krát častejšie ako ostatní. Priehlbiny mandlí (krypty) sa ukázali ako laboratória, kde sa rozpoznáva antigénne zloženie toho, čo prichádza z vonku (jedlo, vzduch, mikroorganizmy) a následne sa vytvárajú ochranné bielkoviny.

Vedci identifikovali z mandlí niekoľko bielkovinových zlúčenín s účinnými imuno-modulačnými vlastnosťami. Pri výskume ich účinku na rakovinové bunky v hrtane a krvi človeka zistili, že sú schopné zabiť v priemere každú piatu rakovinovú bunku. Keď tieto zlúčeniny aplikovali zvieratám, ich miera prežitia sa výrazne zvýšila.

Je dôležité zdržať sa od operácií u veľmi malých detí, pretože mandle prispievajú k prevencii potravinovej alergie. Štatistika ukazuje, že 70 % detí s disbiózou a potravinovými alergiami nemajú mandle.

Vedci prišli k záveru, že mandle napríklad majú vzťah s ústrednými orgánmi pre správu lokálnej imunity sliznice. Okrem toho, čo sa imunity týka, sú rovnako dôležité ako týmus a kostná dreň. Teraz sa vedci domnievajú, že do veku 8 rokov sa mandle odstrániť kategoricky nesmú a aj v staršom veku je to vysoko nežiaduce. Dôležité je to, že slizničné záhyby v mandliach vytvárajú pasce na antigény a súčasne s tým sa tu vyvíja zvláštna rôznorodosť   B-lymfocitov zodpovedných za bezpečnosť dýchacích ciest a hornej časti tráviaceho traktu. Ich vývoj začína už u 18 týždňového plodu, obzvlášť intenzívne vo veku 3-8 rokov, neskôr intenzita tvorby B-lymfocitov klesá, ale nikdy celkom neprestáva.

Okrem toho, zápal mandlí, to je druh prírodného očkovania, ktoré umožňuje organizmu na dlhé roky získať imunitu k antigénu spôsobujúcemu zápal, k streptokokom alebo k niektorým kmeňom chrípkového vírusu. Respektíve, čím skôr boli odstránené mandle, tým zraniteľnejší je náš organizmus pred infekciami slizníc, hrdla, pažeráku.

Podobnú funkciu majú aj adenoidy. Spolu s podnebnými, jazykovými a nosnými mandľami, adenoidy tvoria takzvaný lymfatický kruh Pirogova, uzavretú líniu obrany proti infekciám. Odoberte jeden článok v reťazci a celá obrana sa rozsype.

A samozrejme, to isté platí pre appendix. V submukozálnej vrstve stien appendixa bolo objavené veľké množstvo lymfatických folikulov, ktoré chránia črevá od infekčných a onkologických ochorení. Pre hojnosť lymfatického tkaniva, appendix niekedy nazývajú aj „črevnou mandľou“. Toto porovnanie je plne adekvátne. Pokiaľ mandle v krku sú prekážkou pre infekcie tlačiace sa do dýchacích ciest, tak appendix brzdí nevhodné baktérie, ktoré sa snažia reprodukovať v obsahu čriev.

Vedci z Medicínskej univerzity v Duke (USA) sa presvedčili, že appendix má dôležitú funkciu, slúži ako sklad prospešných baktérií žijúcich v črevách a pomáha pri tvorbe imunity.

Prospešné baktérie žijúce v našich črevách nielen pomáhajú tráveniu, ale aj podporujú imunitný systém. Syntetizujú protilátky imunoglobulín a mucín, ktoré inhibujú rast škodlivých mikróbov. Ale niekedy sa prospešné baktérie nemôžu vyrovnať s infekciou a objaví sa hnačka. To je ochranná reakcia na infekciu, pri ktorej sú z tela odstránené škodlivé baktérie. Spolu s nimi sa z tela odstránia aj užitočné baktérie, ale časť z nich sa zachráni v appendixe. Vchod do appendixu je veľmi úzky, nie viac ako 1-2mm, preto preniknúť do vnútra škodlivým mikróbom je veľmi zložité. Keď skončí hnačka, prospešné baktérie môžu kolonizovať znovu črevá.

Ako je známe, lymfoidné tkanivá sa aktívne zúčastňujú na všetkých obranných reakciách organizmu. Ich „ostrovy – oddiely“ sú rozptýlené po celom organizme a kontrolujú jednotlivé oddelené časti. Pokiaľ cez oder, ranu prenikne vírus – patogénny mikroorganizmus, stručne povedané cudzí antigén, ako prvý vstupuje s obrannou reakciou najbližšie k miestu prieniku „diverzanta“ lymfatický uzol. Pokiaľ je antigénny útok masívny a nemôže byť ľahko potlačený miestnymi silami, vyhlasuje sa všeobecná mobilizácia a k obrane sa pripája celý imunitný systém.

V organizme je kanál, prostredníctvom ktorého cudzie látky vstupujú do tela pravidelne, a to je tráviaci trakt. Avšak antigény prítomné v potrave prv, ako sa dostanú do krvi, sa rozkladajú na univerzálne proteíny, ktoré nie sú nositeľmi cudzej genetickej informácie. Napriek tomu, spolu s neantigénnymi molekulami tu môžu skĺznuť aj antigénne. Pre tento prípad sú v črevách „lymfatické oddiely“, takzvané Peyerove plaky v tenkom čreve a folikuly v appendixe. Chybou by bolo myslieť si, že appendix je zapojený iba do obranných reakcií lokálneho významu. Vďaka silnému limfoidnému aparátu je appendix zapojený do obranných reakcií všetkých procesov v organizme, čo dokazuje aj klinický výskum. Zistilo sa, že u ľudí s odstráneným appendixom sa lepšie zrastali transplantované orgány.

V súčasnosti sú dokázané dve hlavné funkcie appendixu. V prvom rade je appendix dôležitým orgánom imunitného systému a ďalej slúži ako miesto množenia tyčinkovitej baktérie (Escherichia coli). Je to tyčinkovitá baktéria žijúca v hrubom čreve teplokrvných živočíchov. Je jedným z najdôležitejších zástupcov črevnej mikroflóry a jej prítomnosť je potrebná pre správny priebeh tráviacich procesov v čreve. Bez nej nie je možná normálna absorpcia určitých mastných kyselín, sacharidov, aminokyselín´a nukleových kyselín. Bez nej nie je syntetizovaný vitamín K, vitamín B, podieľa sa na regulácii metabolizmu, vyčleňuje peptidoglycan, stimuluje náš imunitný systém a má niektoré iné funkcie.

Pokiaľ sú podnebné mandle odstránené alebo prepustili infekciu, je pravdepodobné bolenie žalúdka alebo sa bude vyvíjať choroba, ktorej patogén vnikol do tela. A pokiaľ je odstránený appendix, tak patogén pôjde ďalej do lymfatických uzlín. U chorého človeka sa pravdepodobne zapália a môže nasledovať narušenie práce orgánov malej panvy a ďalej v lepšom prípade zápal močového mechúra alebo močových ciest. V horšom prípade môže nasledovať neplodnosť.

Preto je nevyhnutné uchrániť tento orgán imunitného systému. Najlepšou prevenciou pred zápalom slepého čreva je správna zdravá výživa, zdravý spôsob života, odmietnutie syntetických liekov a vakcín, atď.

Je dôležité si uvedomiť, že iba nevedomosť vedie k tomu, že niektoré orgány boli vyhlásené za „zbytočné“.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie